Teraz jest 15 października 2019, 18:40 - Wt

• Reklama

Jak traktujecie swoje perfumowe zbiory ?

• Reklama

Kolekcjonersko
23
23%
Użytkowo
77
77%

Liczba głosów : 100

• Autor
  • Wiadomość

Lucjan

Moderator

Post21 października 2018, 14:11 - N

Każdy szanujący się perfumaniak lub maniaczka :? posiada dziesiątki , setki flakonów czy też dekantów lub sampli . Jak je traktujecie - bardziej kolekcjonersko czy do zużycia bez względu na to , czy danego zapachu Wam zabraknie albo też został wycofany...

Ja jestem szczęśliwym posiadaczem muzeum perfum :lol:

Salvin

Aktywny forumowicz

Re: Jak traktujecie swoje perfumowe zbiory ?

Post21 października 2018, 14:39 - N

Użytkowo. Perfumy są dla mnie głównie przedmiotem użytkowym, podobnie jak ubrania. Owszem potrafię docenić zapachy, ale to nie zmienia faktu, że są towarem do zużycia. Tak samo jak nie przywiązuję się do perfum. Jak jakieś zostaną wycofane, płakać nie będę i nabędę po prostu inne.

pblonski

Aktywny forumowicz

Post21 października 2018, 15:04 - N

Ja na razie użytkowo, ale po ponad 3 latach zainteresowania tematem,
mam już kilka flaszek, które są wycofane z rynku.

Te używam oszczędniej (np 5-10 ml rocznie) lub dokupuję odlewki tych
perfum a flakony sobie stoją i dojrzewają.

Na pewno nie jestem kolekcjonerem ze względu na ilość flakonów, mam ~35.
Odlewek raczej nie trzymam a próbek tym bardziej.

Belial Lord

Mega Perfumaniak

Post21 października 2018, 15:11 - N

Traktuje z należytym szacunkiem ale uzytkowo

Mirx

Bardzo aktywny forumowicz

Post21 października 2018, 15:13 - N

Ja mam mikromuzeum sztuki użytkowej. Żeby żyło, trzeba używać.

Artplum

Mega Perfumaniak

• Ostrzeżenia: 1

Post21 października 2018, 16:16 - N

Ja też uzytkowo, tyle, że przy paru setkach flakonów i paru setkach odlewek trudno to wszystko użytkować :P
Artur

Machiavelli

Post21 października 2018, 16:45 - N

Mógłbym okłamywać siebie i Was pisząc, że użytkowo, ale w praktyce wiem, że tak nie jest. :D
Przynajmniej w kwestii flakonów. Chociaż nie mam ich dużo, praktycznie żadnego nie użytkuję. Na chwilę obecną mógłbym ich nie mieć, ale z jednej strony, wszystkie zawierają perfumy, które po długotrwałych testach zdobyły moją dużą sympatię, tak więc chciałbym mieć świadomość, że mam je pod ręką i w razie wycofania/zmiany formuły mam zapas. Z drugiej zauważyłem, że traktuję je trochę jako "trofeum" moich poszukiwań i sprawia mi wielką satysfakcję już samo patrzenie na te zdobycze, odpowiednio wyeksponowane.
Jeśli zaś chodzi o odlewki i próbki, to one oczywiście mają charakter wyłącznie użytkowy. Służą mi do poznania pachnideł. Jeśli jakichś biorę większą ilość, to albo dlatego, że nie miałem innej możliwości, albo ponieważ uznałem że wymagają długotrwałych testów w różnych warunkach. Nie mam natomiast żadnych obiekcji by "wyzerować" je do testów i nie mam np. w zwyczaju trzymać dekantu z ostatnimi 1-2 ml byle by go posiadać.
„Elegancja jest niemożliwa bez perfum. To skryte, niezapomniane, ostateczne akcesoria.” - Gabrielle Coco Chanel

Zapraszam na The Elegance of Scent - blog o perfumach i szeroko rozumianej perfumerii.

BlueJeans

Moderator

Post21 października 2018, 17:36 - N

Na początku kolekcjonowałem zapachy bo sprawiało mi to frajdę. Dokupowałem co popadnie (w miarę przyzwoitego) i byłem dumny z tego, że moje zbiory się powiększają. Z czasem doszedłem do wniosku, że po co mi średniej klasy zapachy skoro mogę zainwestować w coś ciekawszego, bardziej indywidualnego. Tym samym rozpędziłem się trochę z zakupami/rozbiórkami niszowymi, aż do tego roku, kiedy stwierdziłem, że po co mi to wszystko skoro większość z moich flakonów stoi nie używana. Dlatego od dłuższego czasu redukuje flakony zostawiając sobie tylko te, które uwielbiam i przy okazji sięgam po nie często. W razie jakbym potrzebował alternatywy posiadam ok 50-60 dekantów i tam zawsze znajdę coś na czarną chwilę.

rabarbary

Super Perfumaniak

Post21 października 2018, 19:24 - N

Niby użytkowo.
Ale jak zostaje ostanie parę mililitrów na dnie flakonu wycofanego czy sprzed reformulacji, to zaczyna ręka mi drżeć :)

emera

Perfumaniak

Post21 października 2018, 20:43 - N

No właśnie, niby użytkowo, ale... Jestem chomiczycą. Cóż poradzić. Gromadzę po kilka flakonów tych perfum, które bardzo lubię, bo a nuż je wycofają, bo reforma je dotknie, bo wyobrażam sobie, że będę używać najczęściej właśnie tych i nie może mi ich zabraknąć.
W praktyce - większość flakonów stoi i czeka, bo na co dzień idą odlewki i próbki. A przy obwąchiwaniu tychże trudno wypachnić się globalnie czymś z flakonu, bo się przecież testowane pachnidła z tym pogryzą.

Kilka flakonów trzymam z sentymentu, inne - bo "dziś już takich perfum nie robią". Pewnie wystarczyłyby mi tylko odlewki, żeby od czasu do czasu się zaciągnąć zapachem, ale... przecież MIEĆ FLAKON, to jest coś! Można patrzeć, podziwiać szkiełko, pomacać.

Raz na jakiś czas dopada mnie rozsądek i pozbywam się tego, czego używam rzadko. A później żałuję i w panice poszukuję, czy da się jeszcze kupić. I kupuję.

Zastanawia mnie, czemu niektórzy użytkownicy forum zakładają sobie za cel "ograniczyć kolekcję". Przecież to taka frajda mieć te wszystkie flaszki pod ręką, co jakiś czas wyjąć którąś z czeluści szafy, wypsikać chociażby włokcie i cieszyć się zwyczajnie, że się MA.

P.S. Nie kupuję perfum dla ich "renomy". Tylko te chomikuję, w których dobrze się czuję.

Piotrhb

Forumowicz

Post22 października 2018, 13:45 - Pn

rabarbary napisał(a):Niby użytkowo.
Ale jak zostaje ostanie parę mililitrów na dnie flakonu wycofanego czy sprzed reformulacji, to zaczyna ręka mi drżeć :)

Nie rozumiem tego wpisu w kontekście tego co głosiłaś w temacie "Jak budujesz swoją kolekcję". Kiedy pisałem o tym, iż perfumy traktuje jedynie użytkowo to zostałem zganiony przez wszystkich. A teraz nagle sami użytkownicy perfum :lol:

leandros

Post22 października 2018, 14:24 - Pn

Kolekcjonersko i użytkowo.
10 flak Kourosa mam, do śmierci nie użyje - ale każda wersję mieć chcę, a może tak samo z Gentlemanem itd...
To sie zbiera, to się chomikuje. 7 pudło zamknąłem, osoby pokój chyba muszę na nie wynająć.
Aż żal używać niektórych, cenne krople.
Ale życie jedno i krótkie, więc łącznie użytkowania rozsądnego i kolekcjonowania - to złoty środek!
Silesius non Polonus - Anselmus Ephorinus

Mój stragan - zapraszam!
Fragrantica

rabarbary

Super Perfumaniak

Post22 października 2018, 16:32 - Pn

Piotrhb napisał(a):

Nie rozumiem tego wpisu w kontekście tego co głosiłaś w temacie "Jak budujesz swoją kolekcję". Kiedy pisałem o tym, iż perfumy traktuje jedynie użytkowo to zostałem zganiony przez wszystkich. A teraz nagle sami użytkownicy perfum :lol:

Wiesz jak to w życiu, raz wygrywa serce, a raz rozum :lol:

bartosz20

Post23 października 2018, 10:02 - Wt

Powinien być jakiś przedział do ilu jest to ilość użytkowa, a od jakiej to kolekcjonerstwo ;)

supermariobros

Ultra Perfumaniak

Post23 października 2018, 10:38 - Wt

Ja się przynajmniej nie oszukuję :P i mam tego świadomość, że jak mam w kolekcji blisko 50 zapachów to nie jest to traktowanie czysto użytkowe ;p Śmiem twierdzić, że czysto użytkowe byłoby posiadanie 3-5 zapachów, które relanie można by używać na przemian, przy 50 zapachach czasem oblecę pół roku czy nawet rok zapominając o danym zapachu, że go mam w kolekcji. Pomijając, że niektórych zapachów mam po 2-3 flakony, tak "na wszelki wypadek", jakby świat się miał skończyć w nabliższym czasie.
Zakrawa to trochę na zbieractwo, z czym próbuję czasem podjąć walkę ale bezskutecznie :mrgreen:
Foliowy Ranger

[SPRZEDAM] viewtopic.php?f=52&t=13557

bartosz20

Post23 października 2018, 12:59 - Wt

Moja kolekcja liczy około 30 zapachów. Oglądając Wasze kolekcje jest skromna i na tej podstawie mogę stwierdzić, że jest użytkowa ;) Ale dla większości moich znajomych jest to już kolekcjonerstewo. Z resztą zanim zacząłem zgłębiać forum i poznawać nowe zapachy miałem tylko kilka flakonów perfum i kupowałem kolejne gdy te się kończyły, a nie temu, że była na nie dobra promocja w Elnino ;)

myk

Forumowicz

Post24 października 2018, 21:21 - Śr

Zdecydowanie użytkowo, a to głównie dlatego, że jest bardzo niewiele perfum, które mi się na tyle podobają, żebym je uznał za warte zakupu choćby dekantu.

chaber108

Forumowicz

• Ostrzeżenia: 3

Post25 października 2018, 05:52 - Cz

Kiedyś kupowałem i kupowałem. Jak się uzbierało 80 flach, zacząłem się zastanawiać kiedy to zużyję? No i zawsze był problem typu: czym tu się psiknąć? I od wtedy postanowiłem zredukować kolekcję. Najczęściej sprzedawałem kilka flach i kupowałem jedną z wyższej półki. Dziś mam 14 flaszek. Traktuję je niby użytkowo, ale ciężko mi pomyśleć, że kiedyś je zużyję :) . Oglądam, podziwiam, wącham codziennie :) ...

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Lucjan

Moderator

Post25 października 2018, 12:09 - Cz

Chomiki i chomiczyce lubią oglądać , podziwiać , dotykać i wydawać przy tym różne dziwne dźwięki jak na filmach YT przy okazji "unboxing 8-)

marg-o123

Forumowicz

Post25 października 2018, 15:35 - Cz

Mam dokładnie tak samo... Dopóki są - traktuję użytkowo. A jak się kończą - to zdecydowanie traktuję kolekcjonersko :lol:
"Zapach jest językiem, który nie potrzebuje słów" - Jacques Polge.
Następna strona

Powrót do Nasze perfumowe zbiory