Teraz jest 13 grudnia 2018, 06:51 - Cz

• Reklama

KRWIODAWSTWO-BEZINTERESOWNA POMOC.

Czyli miejsce na dyskusje na tematy pozaperfumowe
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

Fox

Forumowicz

Re: KRWIODAWSTWO-BEZINTERESOWNA POMOC.

Post18 lutego 2014, 20:11 - Wt

Oddaję krew w miarę regularnie, posiadam odznaczenie "Zasłużony III stopnia", jednak coraz bardziej zastanawiam się czy jest sens, czy to nie jest po prostu zwykły biznes, gdzie na nas, chcących pomóc dobrze się zarabia (niedawna zmiana wzorów ankiet z wprowadzeniem na końcu zgody na sprzedaż krwi, kilka razy nie podpisałem, to badający lekarze byli wielce oburzeni że tu trzeba podpisać i nie chcieli pobierać, dla świętego spokoju podpisywałem, ale teraz naprawdę poważnie zastanawiam się nad zaprzestaniem oddawania). Stacje krwiodawstwa na brak funduszy nie narzekają, widzimy te ich piękne budynki (niemal jak te ZUSu), pojazdy, warunki panujące w samych instytucjach, zarobki tam również są dość wysokie.
Taka sytuacja jeszcze, NFZ ostatnio wprowadził możliwość podejrzenia historii swoich chorób i ile na nas wydano w związku z naszym leczeniem, o dziwo wśród innych pozycji widnieje również opłata za przetaczaną nam krew, a przecież oddajemy honorowo, żeby pomóc innym, a nie żeby nas robiono w trąbe, trując jak to niby pomagamy, a w rzeczywistości trzepiąc gruby hajs. Co ciekawa kwota jaką płaci NFZ stacjom krwiodawstwa za jednostkę krwi jest nieco wyższa niż ta, którą możemy odliczyć od dochodu, przy rozliczaniu podatku w związku ze swoim dawstwem.

Robert z Barcina

Super Perfumaniak

Post18 lutego 2014, 20:23 - Wt

zmiana wzorów ankiet z wprowadzeniem na końcu zgody na sprzedaż krwi,

O kurcze :oops: ,nawet nie zwrocilem uwagi,że takie cos jest...
nastepnym razem sprawdze.
Zawsze oddawałem w Bydgoszczy i zastanawiam sie czy kazde RCKiK ma swoją ankiete czy to ujednolicony ogólnokrajowy tekst. :?

Fox

Forumowicz

Post18 lutego 2014, 20:41 - Wt

Każde RCKiK ma swoją własną, generalnie są podobne, bo większość to pytania o stan zdrowia i pytania mające oszasować ryzyko zagrożenia chorobami. Tutaj masz wzory ze wszystkich RCKiK, szkoda tylko, że nie aktualne http://krwiodawcy.org/ankiety-dla-kandydatow-na-dawcow
Podejrzewam jednak, że zmiany zostały wprowadzone w każdym RCKiK, gdyż prawdopodobnie miało to związek ze zmianami w prawie (żeby była zgoda na sprzedaż, bo inaczej to nielegalny obrót).
Zobacz punkt 34 w ankiecie z RCKiK Olsztyn, jest w miarę świeża z sierpnia 2013 i tam widnieje ten zapis.

Robert z Barcina

Super Perfumaniak

Post18 lutego 2014, 20:59 - Wt

A to cwaniaki,jezeli niczego nie przeoczyłem to u mnie jeszcze nie ma tego zapisu,ale nie wiadomo jak jest na dzien dzisiejszy bo byłem jakies 2 miesiące temu,ale jak teraz pojade to sprawdze napewno.

Jak bedzie taki zapis to napewno nie wyraze zgody.

Fox

Forumowicz

Post18 lutego 2014, 21:11 - Wt

Co prawda w pytaniu jest mowa o celach klinicznych i firmach farmaceutycznych i wydaje mi się, że czy podpiszesz czy nie i tak zrobią co chcą. Nie masz faktycznie możliwości sprawdzenia tego, gdzie znalazła się Twoja krew.

Tutaj jest wspomniane, jakie to są kwoty, a raczej były, obecnie są jeszcze wyższe http://rodorek.bloog.pl/id,330212151,ti ... aid=6123a6
Natomiast od dochodu przy rozliczaniu podatku możemy sobie odliczyć bagatelne 58.5 zł za jednostkę krwi, czyli jest to przy regularnym oddawaniu co 2 miesiące zaledwie 1/4 jednej minimalnej krajowej pensji, śmiech na sali.

Robert z Barcina

Super Perfumaniak

Post18 lutego 2014, 21:29 - Wt

U mnie można odliczyc 130 zł za litr krwi i 160 za litr osocza,ale i tak nie wiecej jak 6% od dochodu.
Śmiech na sali. :?

Fox

Forumowicz

Post19 lutego 2014, 08:01 - Śr

Tak, zasady odliczania od podatku są jednakowe w całym kraju i jest to właśnie 130 zł za litr, co daje 58.5 zł za 450 ml, czyli jedną jednostkę krwi. Żeby to było jeszcze odliczane od podatku do zapłacenia, a nie od dochodu od którego oblicza się podatek. Obecnie (za 2013 rok) nawet przy minimalnym wynagrodzeniu otrzymywanym przez 12 miesięcy jest to ułamek rzędu 2.5%, nie wspominając już o tym jaka to jest kropla w morzu jeśli powiedzmy ktoś zarabia średnią krajową (2012 rok), wtedy było to zaledwie 0.8%. A jak ktoś nie pracował pełne 12 miesięcy? To i tak nie poszaleje z odliczeniem, bo ogranicza go wspomniana przez Ciebie bariera 6% dochodu, co ciekawe nie jest to tylko ograniczenie odnośnie odliczania darowizny krwi, ale wszystkich darowizn, więc jak jeszcze coś darowałeś powiedzmy na cele jakiejś organizacja pożytku publicznego, to nawet nie można odliczyć całej ilości krwi oddanej w danym roku.
Żeby była jasność nie chodzi o pieniądze, bo przecież oddajemy honorowo, ale o to, że robi się z nas jelenia, wmawiane jest nam jak to niby pomagamy ludziom, dzieląc się bezcennym darem, a w rzeczywistości pomagamy, ale chyba napychać kieszenie stacjom krwiodawstwa.

Bazyli

Aktywny forumowicz

Odp: KRWIODAWSTWO-BEZINTERESOWNA POMOC.

Post20 stycznia 2018, 12:06 - So

Małe wykopaliska ;). Też oddaję krew - w tym tygodniu udało mi się przekroczyć oficjalnie 20 litrów 8-). Piszę oficjalnie, bo 450ml mam nie wpisane do książeczki (zanim zostałem krwiodawcą, oddałem kiedyś krew na operację kolegi z pracy:) ).

baszurek nadaje mobilnie...
Good Life, Xeryus Rouge, Kouros, Zino - mój mały świat zamknięty w butelce...
Poprzednia strona

• Reklama

Powrót do Gadki na dowolne tematki ;-)