Teraz jest 06 lipca 2020, 08:47 - Pn

• Reklama

Pascal Morabito - Or Black

Ogólne forum dotyczące perfum męskich. Opinie, sugestie, porady.
  • Reklama

Moja ocena Pascal Morabito - Or Black (nie oceniaj zapachu, jeśli go nie znasz!):

1 - Bardzo słaby (DNO)
0
Brak głosów
2 - Słaby
0
Brak głosów
3 - Przeciętny
0
Brak głosów
4 - Dobry
0
Brak głosów
5 - Bardzo dobry
0
Brak głosów
6 - Genialny
1
100%

Liczba głosów : 1

• Autor
  • Wiadomość

agat1969

Bardzo aktywny forumowicz

Post16 maja 2017, 08:28 - Wt

Opis za Fragrantica.pl:
"Or Black marki Pascal Morabito to orientalno - fougere perfumy dla mężczyzn. Or Black został wydany w 1981 roku. Twórcą kompozycji zapachowej jest Vincent Ricord. Nutami głowy są bergamotka, skóra i pieprz; nutami serca są francuskie labdanum, benzoes i szałwia; nutami bazy są wetyweria, ylang-ylang, mech dębowy, ambra, fasolka tonka i piżmo".

Wreszcie poznałem ten zapach.
Na razie tylko, było wąchanie na nadgarstku.
Mogę "powiedzieć" jest bardzo dobrze.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Mente et Malleo

Grzejanek

Forumowicz

Re: Pascal Morabito -Or Black

Post16 maja 2017, 10:45 - Wt

Perfumy mało znane, a znakomite. Jakiś czas temu dostałem dwa flakony z Francji, jeden sprzedałem, drugi siedzi w sejfie :)
"Nosem" był Jean-Louis Sieuzac, który później stworzył Hermesa Bel Ami i Fahrenheita. Perfumy w przewodniku perfum Luca Turin'a otrzymały 5 gwiazdek!
w 2014 zapach lekko zmienił formułę, jednak udało sie zachować dawną klasę. Co dla mnie jest bardzo fajne - Morabito nie zabiega o dostępność jego perfum w sieciówkach, więc nie jest oklepany jak diory chanele i bosy.
Celuj w księżyc,
bo nawet jeśli nie trafisz
będziesz między gwiazdami
.

Artplum

Sensei Perfuforum

• Ostrzeżenia: 3

Post16 maja 2017, 14:18 - Wt

[quote="agat1969"Wreszcie poznałem ten zapach.[/quote]

Gdzie dorwałeś?
Artur

Grzejanek

Forumowicz

Post16 maja 2017, 14:38 - Wt

Koleżanka pracuje we Francji, duzo podróżuje słuzbowo, ale potem ma dwa miesiące wolnego, więc odwiedza butiki, prywatne domy mody. Sporo zarabia nawet jak na francuskie realia, więc szuka czegoś z harakterem i luksusowego. Tak trafiła na Morabito. Kupiła sobie torebkę za 700 eurosów a mi dwie flachy Or Black po 50 E - (po rabacie).
Celuj w księżyc,
.

American Beauty

Grzejanek

Forumowicz

Post16 maja 2017, 15:27 - Wt

to jest wersja Or Black 2014. Pierwotna wersja jest tylko w sklepie morabito po 60 E. Tę nową 2014 można spokojnie brać, jest gładsza, ale udało się zachować pierwotny charakter.
Celuj w księżyc,
.

agat1969

Post16 maja 2017, 19:58 - Wt

Dostałem od znajomego malutki dekancik :D
Mente et Malleo

Grzejanek

Forumowicz

Post08 czerwca 2017, 16:44 - Cz

Obecna wersja OR BLACK- ta ze sklepu Pascala Morabito wygląda tak:
Obrazek

czuć geniusz Sieuzac'a, klasa.
Celuj w księżyc,
.

Grzejanek

Forumowicz

Post08 czerwca 2017, 16:46 - Cz

fotkę robiłem w domu, wiecej zdjęć dla zainteresowanych.
Celuj w księżyc,
.

Bazyli

Super Perfumaniak

Post09 września 2018, 17:41 - N

Hmmm... Właśnie zostałem szczęśliwym posiadaczem własnego flakonu Or Black v. 2014. Pogrzebałem trochę w globalnym śmietniku, zwanym internetem i wiele źródeł podaje, że za pierwotną wersją z 1981r. stoi Jean Louis Sieuzac, natomiast wg fragry jej twórcą był Vincent Ricord. Czy ktoś może zgłębiał temat?
Ostatnio edytowano 09 września 2018, 20:45 - N przez Bazyli, łącznie edytowano 1 raz
Good Life, Xeryus Rouge, Kouros, Zino, Gentleman, Eternity, Declaration, Egoiste, Cacharel PH, Fleur du Male, Obsession, Roma, Jaipur - Mnie się podobają zapachy, które już raz czułem. Po prostu. No… To… Poprzez… No reminiscencję :D

rennifer_lopez

Aktywny forumowicz

Re: Pascal Morabito - Or Black

Post09 września 2018, 20:06 - N

Fragrantica dość niedbale podchodzi do informacji o perfumach, więc i tej nie brałabym na poważnie. Ricord skończył liceum w 1999 roku, musiałby stworzyć Or Black mając roczek lub dwa (nie pamiętam dokładnie w jakim wieku Francuzi zdają maturę) :)

Bazyli

Super Perfumaniak

Post20 września 2018, 21:48 - Cz

Testuję sobie Or Black (2014) od dni kilkunastu i stwierdzam, że to jeden z najbardziej udanych moich ostatnich zakupów. Tym bardziej udany, że kupiony w ciemno ;) Zapach aż kipi od bogactwa składników (nie tylko na papierze, jak to często bywa) i jest bardzo wielowymiarowy. Początek jest lekko pikantny i cytrusowy, zapewne za sprawą bergamotki i pieprzu, dosyć szybko pojawia się faza zdominowana przez skórę i fiołek i to ona trwa najdłużej, w międzyczasie pojawiają się akcenty ziołowe, które co i raz znów ustępują miejsca skórzana-fiołkowemu duetowi i tak to się kręci kilka ładnych godzin. Dodatkowo wyraźnie wyczuwalne są nuty ziołowe, coś mi się wydaje, że z lawendą na czele. Z każdą mijającą godziną mam wrażenie, że zapach zacznie się wysładzać, ale to tylko wrażenie, w finale robi się delikatnie drzewnie, ktoś nawet zrobił na tym etapie porównanie do Carven Homme, sam bym pewnie na to nie wpadł, ale faktycznie coś w tym może jest...
Podsumowując - generalnie zapach bardzo dojrzały i dystyngowany, bogaty, a wszystko świetnie zmieszane i poukładne na swoim miejscu. I gdyby użyć mainstreamowej nowomowy rodem z gazetki reklamującej perfumy- silny, pewny i świadomy siebie, jak mężczyzna, który go nosi, nie zabiegający o nikogo i o nic, a w głębi duszy wrażliwy i niepoprawny romantyk... No dobra, trochę mnie poniosło, he, he... :lol: :lol: :lol:
I na koniec, co nie jest bez znaczenia - zapach z powodu swej małej dostępności mało popularny, co dodatkowo zwiększa przyjemność jego noszenia. Parametry na mnie wzorowe, bardzo dobra i równa projekcja, spokojnie sięgająca 8-10 godzin. Jeśli bym mógł sobie wyobrazić wzorzec nowoczesnych perfum o zdecydowanym szyprowym zacięciu, to na dzień dzisiejszy z pewnością jednym z kandytatów do tego miana byłby właśnie Or Black.
P. S. No dobra, przyznam się Wam - tak, jestem trochę snobem :D i dlatego właśnie dodatkowego smaczku, że tak powiem, niemerytorycznego, mej znajomości z OB dodaje nos, który za zapachem stoi ;)

EDIT: I aż złość mnie ogarnia, a może to nie złość, tylko smutek, że próżno szukać Or Black wśród na półkach sieciowych perfumerii, w dużej mierze pozapełnianych zwykłymi przeciętniakami..
Good Life, Xeryus Rouge, Kouros, Zino, Gentleman, Eternity, Declaration, Egoiste, Cacharel PH, Fleur du Male, Obsession, Roma, Jaipur - Mnie się podobają zapachy, które już raz czułem. Po prostu. No… To… Poprzez… No reminiscencję :D

Bazyli

Super Perfumaniak

Post02 maja 2019, 20:49 - Cz

Czy ktoś może zna wersję pierwotną z 1981r. i nową z 2014r. i mógłby rzetelnie porównać? Z recenzji Szefa https://www.google.com/amp/s/perfumowyblog.com/2012/12/09/pascal-morabito-or-black/amp/ wynika, że reaktywowana wersja całkiem dobrze się broni, natomiast na portalach zagranicznych (fragrantica, basenotes) są opinie całkowicie skrajne - od tych, że nowa wersja jest cieniem pierwotnej, po te, że nie ma między nimi praktycznie żadnych różnic. Jestem nadal niezmiennie zauroczony Or Black - istna perełka. W mojej skromnej kolekcji stoi dumnie w jednym szeregu wraz z Kourosem i Gentlemanem. Dziś właśnie po niego sięgnąłem i jak zawsze - :) :) :) Z pewnością nie jest to zapach na codzień, bo raczej by zamęczył, ale mam z nim podobnie, jak z Kourosem - jak nadejdzie odpowiedni dzień, to sięgnę po niego i tylko po niego. Parametry ma kapitalne - uraczyłem się nim 6 godzin temu i kto zna Kourosa, ten wie, jak to jest czuć zapach po kilku godzinach tak samo intensywnie, jak chwilę po aplikacji :) Do wyjścia z pracy zostało mi jeszcze 8 godzin i wiem, że idąc samagany porannym chłodnym wietrzykiem, nawet przez chwilę nie będę się musiał się zastanawiać, czym pachnę :) O innych zapachach Pascala Morabito sporo poczytałem, ale chyba nic więcej nie jest godnego uwagi, a po TK Maxx-ach wala się tego sporo. Or Black trafiłem tylko raz, zerkam czasami na alledrogo i olx, ale jeszcze nie widziałem.

Viking

Post31 marca 2020, 11:29 - Wt

Kilka miesięcy temu dostałem od Bazylego min. próbkę Or Black. Niewątpliwie jest to jedno z najlepszych pachnideł skórzanych jakie miałem okazję poznać. Stoi za nim nie byle jaki nos i kto zna Bel Ami, młodsze ale jednak bardziej popularne, temu nie będzie trudno znaleźć podobieństw tych dwóch kompozycji.
Jest tu wszystko, co wielbiciel starej szkoły chciałby mieć - zioła, skóra, delikatnie animalne wykończenie. Podobnie jak w przypadku młodszego brata, Bel Ami, nie sposób uznać Or Black za perfumy dziadkowe, retro i inne dziadkowości. W obecnych czasach spokojnie można tą kompozycję potraktować jako skórzaną niszę, bez deklaracji wieku i tyle. Oczywiście podobnie jak Bel Ami, jest to zapach raczej dla publiczności dojrzałej, takiej co już pierwsze golenie ma za sobą ;) Nie wyobrażam go sobie na chłoptasiu w baggy jeansach - tak, jestem tu trochę faszystą i tyle, są dla mnie świętości, których nie potrafię i nie chcę zmieniać.
Teraz jeszcze kwestia niełatwa, bo porównanie braci - dla mnie jednak Bel Ami jest ciut lepszy, mam wrażenie doszlifowania kompozycji. Natomiast nie jest to wielka różnica, po prostu tak czuję. Wielka szkoda, że Or Black jest tak bardzo niedostępnym zapachem - jedyne pewne źródło to strona producenta, a poza nią trzeba się uzbroić w ogromne pokłady cierpliwości i uporu do przekopywania portali aukcyjnych.

aiai

Aktywny forumowicz

Post31 marca 2020, 12:19 - Wt

Co przypomina ten zapach?

Bazyli

Super Perfumaniak

Post31 marca 2020, 15:28 - Wt

Ooo, widzę Vikingu, że jednak dokładnie przetestowałeś Or Black :) Udało Ci się upolować flaszkę? Dla mnie ciut leprzy jestcchyba właśnie Or Black, może dlatego, że jest wg mroczniejszy, niż Bel Ami.
aiai - Or Black to skóra, pieprz, zioła, a wszystko okraszone fiołkiem i bergamotką.

Bazyli nadaje mobilnie...

aiai

Aktywny forumowicz

Post31 marca 2020, 16:46 - Wt

Dobra teraz doczytałem o podobieństwach z Bel Ami :)

Powrót do Perfumy męskie