Teraz jest 21 października 2020, 02:20 - Śr

• Reklama

Comme des Garcons - Black

Ogólne forum dotyczące perfum męskich. Opinie, sugestie, porady.
  • Reklama

1 - Bardzo słaby (DNO)
1
2%
2 - Słaby
1
2%
3 - Przeciętny
3
5%
4 - Dobry
8
14%
5 - Bardzo dobry
25
44%
6 - Genialny
19
33%

Liczba głosów : 57

• Autor
  • Wiadomość

Bach_rules!

Perfumaniak

Post10 stycznia 2014, 00:30 - Pt

Zapraszam do podzielenia się swoimi opiniami miłośników (i nie tylko) jednego z nowszych wypustów Comme des Garcons, a wiem, że tacy tu są. Skład (za fragranticą):
góra: czarny pieprz, kadzidło, olibanum
środek: skóra, lukrecja, brzoza, maczuga Herkulesa (cokolwiek to znaczy)
baza: cedr, wetyweria

Zapach moim zdaniem dość niezwykły nawet jak na kadzidlaka. Prawdziwa nisza. Co nie znaczy, że nienoszalna. Ale ta kadzidlaność jest tu dodatkowo podbita pieprzem i zaprawiona goryczą chyba brzozy, choć stawiałbym na smołę brzozową, nie wiem, czy autorzy składu mieli ją właśnie na myśli pisząc "brzoza".
W każdym razie nic tak mocno nie kojarzy mi się z palonym drewnem, dymiącymi zgliszczami, które może i już ugaszono, ale swąd pogorzeliska jest nie do zapomnienia. Dodatkowo wydaje mi się, że projektuje toto mocno, przez pierwsze godziny zwłaszcza.
Skóra jest wyczuwalna po jakimś czasie, pod koniec zaś dominuje ołówkowatość cedru. Zapach bardzo mi się podoba, fascynuje pewną jednak niezwykłością (podobnie jak Fumidus), ale nie miałbym chyba siły go nosić na sobie globalnie (podobnie jak Fumidusa ;) ).
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

koorchuck

Bardzo aktywny forumowicz

Re: Comme des Garcons - Black

Post10 stycznia 2014, 04:04 - Pt

Zgadzam się z tym, co napisałeś. Zapach przypadł mi do gustu, ma wiele wspólnego z Black Tourmaline, choć jak dałem do powąchania bratu, stwierdził, że czuje pietruszkę i w sumie nie jest to stwierdzenie pozbawione sensu, bo w pierwszych chwilach faktycznie pojawiają się nuty kojarzące się z tym warzywem.

Co ciekawe, karton nie jest dopasowany rozmiarem do flakonu, ponieważ butla owinięta jest sporym kawałkiem czarnej, nieco sztywnej folii. Bez niej flakon "lata" w pudełku.

maciuch2

Aktywny forumowicz

Post10 stycznia 2014, 10:49 - Pt

Mi też kojarzy się z Black Tourmaline, chociaż nie jest tak dymny i mroczny jak dzieło Durbano. Co do otwarcia, to za pierwszym razem też poczułem pietruszkę/kostkę rosołową, teraz już tego nie czuję, dziwne. Zapach moim zdaniem mocno kadzidlany, ale kadzidło wzmocnione pieprzem, skóry i lukrecji nie wyczuwam, na pewno nie w takiej formie jaką znam z innych zapachów.
Pachnidło naprawdę dużej klasy, kiedyś pewnie skuszę się na flakon, na razie musi wystarczyć mi odlewka.

Peter

Bardzo aktywny forumowicz

Post10 stycznia 2014, 12:19 - Pt

Zgodzę się w pełni z generałem,zapach globalnie nie do przełknięcia.Miałem próbkę i szybciutko się jej pozbyłem.Dla mnie jest to mieszanka jakiś ziół,pieprzu i dymiących zgliszczy.Okropieństwo :cry: :cry:

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post10 stycznia 2014, 13:40 - Pt

Moim zdaniem natomiast, Black to powrót do niegdysiejszej, wysokiej formy tej japońskiej marki. Dawka olfaktorycznego turpizmu w Black jest absolutnie do zaakceptowania, rzeczonego Fumidusa postrzegam mimo wszystko jako zapach znacznie trudniejszy w odbiorze. Warto dodać, że cena Black jest bardzo przystępna, i to nie tylko jak na standardy niszowe. Moja ocena w ankiecie; konkretne "5".
Ostatnio edytowano 10 stycznia 2014, 14:25 - Pt przez Cookie13, łącznie edytowano 1 raz

johnx88

Aktywny forumowicz

• Ostrzeżenia: 1

Post10 stycznia 2014, 14:21 - Pt

Mnie Black bardzo przypadł do gustu. :)

rossonero

Forumowicz

Post10 stycznia 2014, 15:02 - Pt

Jak dla mnie Black to bardzo piękny zapach, bardzo ładnie skrojony.
I w przeciwieństwie do odczuć niektórych, imo o wiele przystępniejszy i łagodniejszy niż BT O. Durbano.
Powiedziałbym, że jest to taki przyprawowy kadzidlak, zapewne za sprawą lukrecji i pieprzu, które bardzo lubię w zapachach.
Nuty głowy są rzeczywiście w klimacie BT, natomiast później zdecydowanie łagodnieje względem BT. Najpiękniejsze są według mnie nuty serca. Jeżeli zda egzamin z trwałości, to będzie to mój następny zakup, jako godny następca kadzidlaków, które już mi się powoli kończą (tym bardziej, że jak napisał Cookie, cena jest przystępna).
Z oceną się wstrzymam do momentu przetestowania go pod względem trwałości i projekcji, ale za samą kompozycję 5+.

robinblack

Post10 stycznia 2014, 21:46 - Pt

Powtórzę to co już kiedyś napisałem, że Black kojarzy mi się z ciemnym, mrocznym lasem i chatą czarownicy z bajki o Jasiu i Małgosi. To chyba przez tę lukrecję.
W każdym razie ze wszech miar udany zapach. Mocne 5.

drozdi

Forumowicz

rabarbary

Hiper Perfumaniak

Post11 stycznia 2014, 17:52 - So

kjgeneral napisał(a): maczuga Herkulesa (cokolwiek to znaczy)

Zaintrygowało mnie i poszukałam :)

Po łacińskiej nazwie na fragrantice - Zanthoxylum clava-herculis - wychodzi że:

Rodzina: Rutaceae Rutowate, do których należą np. cytrusy

Rodzaj: Zanthoxylum Żółtodrzew, wiecznie zielone drzewa i krzewy, zamieszkujące strefy tropikalną i subtropikalną, rzadziej strefę umiarkowaną; pędy pokryte kolcami; cenne twarde, elastyczne, żółte drewno; owoce niektórych gat. stosowane jako przyprawa.

Gatunek: Z. clava-Herculis Kolczaste drzewo lub krzew, pochodzące z południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, dorastające do 10-17 m wysokości i mające charakterystyczne trójkątne wyrostki na korze, stąd skojarzenie z maczugą:
Obrazek
Żucie liści i kory powoduje drętwienie ust, zębów i języka w ten sposób łagodząc ból zęba. Był używany do takich celów leczniczych zarówno przez Indian jak i pierwszych osadników.
Znalazłam też wzmiankę, że zawierają alkaloidy działające jako antybiotyk.
Roślina ta ma też drugą nazwę potoczną oprócz maczugi Herkulesa - drzewo pieprzowe, ale tak też nazywa się inne drzewo z rodziny nanerczowatych.

Co do zapachu - uważam, że jest piękny i noszalny, mam go na liście ;)

Łukasz1234

Forumowicz

Post04 maja 2014, 08:54 - N

Numer 2 na kadzidlanej liście za Avignonem,parametry świetne.Brak mi kadzidła w bazie ale i tak jest dobrze.

Artplum

Sensei Perfuforum

• Ostrzeżenia: 3

Post08 grudnia 2014, 22:50 - Pn

Mocuję się z Blackiem trzeci dzień.
Gdybym podszedł do niego wprost z mainstreamowych melonowo-wodnych-świezaków-słodziaków pewnie byłbym już trupem, ale że dane mi było przewąchać trochę dymów w płynie, smoków i kadzideł, to stwierdziłem tylko, że "Czarny" to słuszna nazwa dla tego pachnidła. Bo przecież to sadza ;)
Ściśle biorąc może nie sama sadza, ale kij (polano, pieniek, bal) z liściastego drewna, wyciągnięty z wygasłego, wystygłego ogniska.
Zapach jest tak sugestywny, że aż strach dotknąć spryskanego nadgarstka, żeby nie pobrudzić się czarną, tłustą sadzą.
Przez długi czas niewiele się zmienia. Po prostu kij pozostaje kijem, tyle, że trochę wietrzeje na powietrzu, aż po kilku godzinach zaczyna być czuć, że to jednak drewno, w dodatku lekko posłodzone.
W czasie prób "analitycznego" wąchania dopatrzyłem się w Blacku sporej dawki pieprzu, kadzidła i drewna. To drewno to zapewne brzoza, lub może smoła brzozowa, która dobrze udaje dym. Z pewnością są tam jeszcze inne składniki, ale to te trzy graja pierwsze skrzypce i to na tyle skutecznie, że innych instrumentów niemal nie słychać. Dopiero w bazie pojawiają się jakieś jaśniejsze drewniane nuty i coś słodkawego - ni to wanilia, ni to lukrecja.
Mimo czerni nie czuję w tych perfumach zbyt głębokiego mroku. Ten kij został wyciągnięty w ciągu dnia ;)

Z punktu widzenia sztuki olfaktorycznej to na pewno bardzo ciekawe perfumy.
Black autentycznie mi się podoba, a mój nos odruchowo wędruje co chwila do nadgarstka nim skropionego.
Natomiast odrębnym zagadnieniem jest "noszalność" tych (i kilku podobnych) perfum.
Wczoraj użyłem globalnie i zapach mnie trochę zmęczył, a o minach domowników wolę nie pisać ;)
Świetne pachnidło, ale chyba bardziej do wąchania z nadgarstka, chociaż po paru godzinach od aplikacji staje się całkiem "do ludzi". Co prawda w porównaniu z takim Fumidusem, to Black niemal za świeżaka może robić ;)
Artur

disaster3

Super Perfumaniak

Post09 grudnia 2014, 01:03 - Wt

kurde zazdroszczę :P , chciałbym już też nim się sztachnąć ale Kudziorowa paczka z rozbiórki idzie do mnie i dojść nie może. Myślałem, że dzisiaj dostane a tu juch :( Zobaczymy może jutro dojdzie a jak nie to trzeba będzie się grzecznie Kudziora podpytać co się stało że sie zes*ało :)
Sprzedam
Korek od Loewe Solo Loewe Platinum 100ml chętnie kupię!!

srG

Perfumaniak

Post09 grudnia 2014, 01:32 - Wt

Prawie miesiąc katuję Black i wciąż nie mogę sobie wyrobić opinii ma jego temat. To jeden z tych zapachów, których trzeba cały czas dokupywać próbki.
W sumie to podobny problem mam z niemal wszystkimi zapachami od CdG - są bardzo dobre i prawie wszystkie mi się podobają, jednak brakuje mi w nich tego efektu "wow".

Gdyby nie fakt, że w niedługim czasie testowałem całą serię kadzidlaną, Hinoki i Black, to może inaczej bym patrzył na tego ostatniego. Obecnie uważam Black za bardzo dobry zapach, ale bez tego czegoś, co wyróżniałoby go od innych zapachów z black/dark/noir w nazwie.
Pamiętam, że w którejś recenzji przeczytałem, że ten zapach jest "spóźniony" i mam podobne wrażenie.

Posiadam Czarny Turmalin i nie odczuwam potrzeby zakupu Black. Wiadomo, nie są to tak podobne perfumy, jednak z tej samej rodziny.
Najgorsze jest w tym to, że nie potrafię napisać, co mi w nim dokładnie nie pasuje. Jest to zdecydowanie mój typ zapachu, jak najbardziej go doceniam, ale nie chcę go mieć. Chyba zabrakło właśnie tego efektu "wow".

Mimo to, mogę spokojnie wystawić ocenę 5.
Na pewno będę dalej testował.

disaster3

Super Perfumaniak

Post10 grudnia 2014, 13:35 - Śr

Matko :o , przed chwilą psiknąłem sobie Black'iem na wierzch dłoni.... :o również jak Artur gdybym poczuł to na samym moim początku z perfumami, trzeba by było dzwonić po karetkę.!!! "Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę.... " Ale truposz, jak piszecie o Fumidusie, że jeszcze lepszy kiler w swojej ciemności to bez kija nawet nie podchodzę :P Kurde raczej nie moje klimaty , równiez wole Black Tourmaline'a i Rock Crystal. Muszę go trzasnąć globalnie ale chyba by mnie ta gorycz, ciemność i ogólna posucha zamęczyła. Jak się zaciągnę z dłoni to mi się oczy szerzej otwierają jakbym faktycznie suchy pieprz wąchał i mi śluzówki wysuszało.... dobry wariat z tego Black'a ;) dla lubiących kapliczne, dymne, suche klimaty jak znalazł. Niestety ja nie przepadam więc pewnie po jakimś czasie odlewka pójdzie na stragan. Tylko błagam nie piszcie, że co ja mogę wiedzieć po jednym psiknięciu na nadgarstek. Mogę tylko tyle, że nie do końca leżą mi takie klimaty. I o ile dla kogoś kto lubuje się w takim "świecie" może to być genialna pozycja, mi one nie do końca pasują. Wolę radość, wilgotność płynącą z zapachu. Tutaj jest sucho.
Zobaczymy dalej.
Sprzedam

Kiszonyogor95

Super Perfumaniak

Post10 grudnia 2014, 13:57 - Śr

Sucho, dymnie i pyliście jest IMHO "tylko" przez pierwsze "parę" godzin :)
Potem (na mojej skórze, się rozumie) robi się wilgotniej, troszkę się Black wysładza nawet, zaczyna dominować drewno.
Jeden z moich ulubionych zapachów niszowych - chciałbym mieć kiedyś flakonik :)
Bezkompromisowe, trudne dla otoczenia, ale jednocześnie przepiękne perfumy.

Artplum

Sensei Perfuforum

• Ostrzeżenia: 3

Post10 grudnia 2014, 14:46 - Śr

disaster3 napisał(a): Mogę tylko tyle, że nie do końca leżą mi takie klimaty. I o ile dla kogoś kto lubuje się w takim "świecie" może to być genialna pozycja, mi one nie do końca pasują. Wolę radość, wilgotność płynącą z zapachu. Tutaj jest sucho..

Zdziwiłbym się, gdyby Ci Black się spodobał :)
Ale próbować warto!

srG napisał(a):Gdyby nie fakt, że w niedługim czasie testowałem całą serię kadzidlaną, Hinoki i Black, to może inaczej bym patrzył na tego ostatniego. Obecnie uważam Black za bardzo dobry zapach, ale bez tego czegoś, co wyróżniałoby go od innych zapachów z black/dark/noir w nazwie.
Pamiętam, że w którejś recenzji przeczytałem, że ten zapach jest "spóźniony" i mam podobne wrażenie.
Posiadam Czarny Turmalin i nie odczuwam potrzeby zakupu Black. Wiadomo, nie są to tak podobne perfumy, jednak z tej samej rodziny.

Włąściwie mógłbym się pod tym podpisać - mam zbliżone doświadczenia i podobne wnioski ;)

Kiszonyogor95 napisał(a):Sucho, dymnie i pyliście jest IMHO "tylko" przez pierwsze "parę" godzin :)
Potem (na mojej skórze, się rozumie) robi się wilgotniej, troszkę się Black wysładza nawet, zaczyna dominować drewno.
Bezkompromisowe, trudne dla otoczenia, ale jednocześnie przepiękne perfumy.

Zgadzam się, co do rozwoju zapachu na skórze - tak samo to postrzegam.
Zgadzam się też, że dość bezkompromisowe i trudne dla otoczenia.
Natomiast czy przepiękne? Mnie póki co tak nie zauroczyły.
Artur

disaster3

Super Perfumaniak

Post10 grudnia 2014, 14:56 - Śr

Artplum napisał(a):
disaster3 napisał(a): Mogę tylko tyle, że nie do końca leżą mi takie klimaty. I o ile dla kogoś kto lubuje się w takim "świecie" może to być genialna pozycja, mi one nie do końca pasują. Wolę radość, wilgotność płynącą z zapachu. Tutaj jest sucho..

Zdziwiłbym się, gdyby Ci Black się spodobał :)
Ale próbować warto!

Kupiłem (na szczęście tylko odlewke) - po przeczytanie recenzji na blogu "Szefa", że ma dużo wspólnego z Guccim PH I i że może być jedną, może nie do końca sensu stricte, ale alternatywą dla tamtego zapachu. W między czasie koleżanka f(E]la mnie wyprowadziła z błędu oznajmiając, że wg. niej to Greyland'owi najbliżej do klimatu Gucci PH I. Co pewnie też sprawdzę.
Wracając do analizy, faktycznie potwierdzam, że wraz z biegiem czasu od psiknięcia, zapach już nie świdruje w nosie jak przy otwarciu i delikatnie się wysładza (czyt. dla mnie jest lepiej) :)
Sprzedam

CocoBuzz

Aktywny forumowicz

Post10 grudnia 2014, 15:20 - Śr

disaster3 napisał(a):... W między czasie koleżanka f(E]la mnie wyprowadziła z błędu oznajmiając, że wg. niej to Greyland'owi najbliżej do klimatu Gucci PH I. Co pewnie też sprawdzę.
...

Przy najbliższym spotkaniu przyniosę Ci sampla. Ten gagatek też Ci raczej nie podejdzie a to za sprawą pewnego bakteriobójczego korzenia :) Ale to się jeszcze okaże.

A co do samego Blacka to męczę jego próbkę już sporo czasu i chyba jednak się do niego nie przekonam. Jest tam jakaś nuta której nie mogę znieść. Może ta smoła brzozowa? Coś takiego nieprzyjemnie wędzonego.
Robin Hood!
Aktualne samplowanie:
Amouage Myths
PATCHULY BOHEME
PdM GODOLPHIN
MFK Pluriel Masculin

aleksander

Super Perfumaniak

Post10 grudnia 2014, 16:57 - Śr

Homo Erectus, myślący technologicznie, zaciąga, po uprzednim ogłuszeniu maczugą,
niewiastę, do swojej jaskini, celem czynienia dalszych starań o jej względy.
Podłoże zasłane skórami, sufit i ściany osmolone dymem, resztka drew dogasa w ognisku.
Czuć przyprawy, głównie pieprz. Człowiek pierwotny stosował przyprawy?
Wygląda, że tak, dowody naukowe nie kłamią.
Kobieta powoli dochodzi do siebie. Co tak śmierdzi?
COMME des GARÇONS - Black.
Obrazek
Następna strona

• Reklama

Powrót do Perfumy męskie