Teraz jest 17 października 2019, 12:05 - Cz

• Reklama

Synteza - Derby

Ogólne forum dotyczące perfum męskich. Opinie, sugestie, porady.
  • Reklama

Moja ocena Synteza - Derby (nie oceniaj zapachu, jeśli go nie znasz!):

1 - Bardzo słaby (DNO)
0
Brak głosów
2 - Słaby
0
Brak głosów
3 - Przeciętny
0
Brak głosów
4 - Dobry
1
20%
5 - Bardzo dobry
1
20%
6 - Genialny
3
60%

Liczba głosów : 5

• Autor
  • Wiadomość

Czarny

Bardzo aktywny forumowicz

Synteza - Derby

Post17 czerwca 2019, 12:30 - Pn

Ten klasyk z męskich wód kolońskich PRL-u nie ma jeszcze swojego tematu. Tak więc pora go założyć :)

Co my wiemu o Derby ?

Synteza to Polski producent, znany z takich zapachów jak Przemysławka czy Consul. Nie wiadomo kto jest perfumiarzem tworzącym tą kompozycję, nie znamy też roku powstania.
Derby miał z założenia kojarzyć się z atmosferą zawodów jeździeckich i wyszło im to naprawdę bardzo dobrze.
Pełen skład nie jest znany, wiadomo że na Derby składają się na pewno olejki cytrusowe z drzewa pomarańczowego, cytryna i bergamota.
Producent wymienia również ambrę, paczulę, sandałowiec, gwajak oraz tajemniczą nutę zwierzęcą, którą jest prawdopodobnie cywet.
W składzie czuję na pewno też skórę oraz znajduje się w nim mech dębowy. Na butelce wymienione są jego dwa ekstrakty (Evernia Furfuracea oraz Evernia Prunastri).

A jakie są moje subiektywne odczucia ?

Przede wszystkim nie wiem skąd ten hejt bo to co dostałem w swojej butelce odbiega od skrajnych opisów na jego temat.
Bardzo możliwe, że wraz ze zmianą butelki zapach się zmienił, takich opinii już trochę widziałem i ten nowy Derby pachnieć by miał nieco inaczej.
Zaskoczyła mnie jakość składników, na prawdę czuć, że ktoś się postarał jak na tak niską cenę.
Otwarcie to najtrudniejsza faza tego zapachu, trwa krótko trzeba je przetrwać, choć po kilku miesiącach nawet polubiłem ten dziwny akcent.
Od początku buchają do nas landrynkowe cytrusy wraz z konkretną dawką cywetu oraz odrobiną ciepłych ziółek.
Szybko ten dziwaczny akord jednak się zmienia i zapach ewoluuje w stronę skóry. Tak duża dawka, solidnej grubej skóry pachnącej jak skórzane siodło.
Jedna z najciekawszych skór jaką poznałem do tej pory. Akord skórzany jest ocieplony sandałowcem i ambrą. Od tej pory Derby już się nie zmienia.
Całość z biegiem czasu staje się coraz to gładsza i cieplejsza. W bazie daje o sobie znać mech dębowy.
Nuty zwierzęce poza otwarciem jedynie dopełniają kompozycję, nie dominują jej. Co ciekawe latem z Derby wychodzi kadzidełko.
Parametry nie powalają ale to woda kolońska, nie ma co oczekiwać cudów ;)

Ogółem w tej cenie, to kawał solidnego pachnidła, polecam kupić i poznać to owiane legendami Polskie dzieło :D

Obrazek

cygnus74

Forumowicz

Re: Synteza - Derby

Post17 czerwca 2019, 13:54 - Pn

Gdzie można to kupić?

Czarny

Post17 czerwca 2019, 14:20 - Pn

W kioskach pewnie jest i w drogeriach internetowych. Jest m.in na stronie Syntezy do kupienia.

BlueJeans

Moderator

Post17 czerwca 2019, 14:48 - Pn

Online też powinieneś dostać. Ja kupiłem go w krakowskim sklepie z wodami kolońskimi i pomadami. Z tego co wiem na ich stronie www można było zamówić też Derby. Nazwy sklepu niestety nie pamiętam.

Embe

Forumowicz

Post17 czerwca 2019, 15:10 - Pn

Ostatnio w drogerii powąchałem sam korek i delikatnie powiedziawszy mnie ten kioskowy Kouros swoim cywetem nie zachwycił (wolę castoreum i indol), ale skoro zachęcacie to może warto dać mu szansę i użyczyć mu parę centymetrów na nadgarstku :)
Dobry gust nie jest czymś wrodzonym. Trzeba go dopiero ukształtować w oparciu o dobre wzorce. Dobry gust wymaga wysiłku.

Czarny

Post17 czerwca 2019, 15:36 - Pn

Ta nuta z korka to własnie otwarcie, więc nie ma co się zrażać :)

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post17 czerwca 2019, 15:50 - Pn

A jak kształtuje się cena tego wiekopomnego dzieła rodzimego przemysłu perfumeryjnego?

Czarny

Post17 czerwca 2019, 17:16 - Pn

ok. 12 zł za setkę.

Artplum

Mega Perfumaniak

• Ostrzeżenia: 1

Post17 czerwca 2019, 21:50 - Pn

Kupiłem kiedyś flakon w jakiejś śmieszniej cenie
Niewątpliwie wyróżnia się na tle współczesnego mainstreamu .
Rzecz zdecydowanie dla miłośników takich klimatów ;)
Artur

Marcin-PL

Forumowicz

Post20 czerwca 2019, 17:05 - Cz

Klimacik vintage jest, cena korzystna, czego tu chciec wiecej..no moze troche lepszej dystrybucji/latwiejszej dostepnosci :)

Artplum

Mega Perfumaniak

• Ostrzeżenia: 1

Post20 czerwca 2019, 23:20 - Cz

Jest klimat i cena, ale dzisiaj to jednak kioskowy dziadek.
Dla hipsterow jadających kaszę z sadzonym w barach mlecznych i remontujących syrenki.
W dzwonach, oczywiście ;)
Artur

Ruben

Aktywny forumowicz

Post21 czerwca 2019, 00:02 - Pt

I koniecznie jeszcze w tych barach mlecznych sztućce na łańcuchach. A jak jeszcze człowieka " przycisnęło" po tych rarytasach to obowiązkowo "Trybuna Ludu" za pazuchą bo w publicznym WC papieru brak ;)

BlueJeans

Moderator

Post21 czerwca 2019, 10:20 - Pt

Pamiętam, że pierwszy kontakt z Derby był jak strzał w mordę znienacka od dresa. Po opiniach spodziewałem się jakichś cytrusów, skóry itd, a finalnie okazało się, że derby pachnie jak skórzane kowbojskie spodnie(noszone przez miesiące) polane sporą dawką Brutala. W każdym razie hybryda ta jest bardziej samcza niż Chuck Norris.

NGL7

Post21 czerwca 2019, 12:11 - Pt

Derby ma tylko jedną wadę...ten cholerny splash. Tak, tak można przelać do dekantu, ale mi się nie chce.
Natomiast zapach jest świetny, jak się lubi takie klimaty.
Trudno żeby ktoś lubiący chemocytrusy polubił zapach tak jednoznacznie zwierzęcy.
I nie jest to zapach dla hipsterów, tylko dla każdego komu podobają się takie klimaty. W innym wypadku lepiej pomijać, bo później jest to p.., biadolenie

lunkis

Post21 czerwca 2019, 13:05 - Pt

NGL7 a pamiętasz takie wydanie olimpijskie :lol:
To chyba z okazji tej Moskiewskiej...chociaż nie wiem na pewno...
Mam też jeszcze jakiś taki flakon ze skórzaną jakby naklejką, ale to może kiedyś :D
Załączniki
FormatFactoryWP_20190621_13_36_30_Pro.jpg
FormatFactoryWP_20190621_13_36_30_Pro.jpg (53.74 KiB) Przeglądane 846 razy
Nie jestem stary - jestem VINTAGE

Czarny

Post21 czerwca 2019, 13:30 - Pt

Kurcze chciałbym poniuchać tak stare wydanie Derby, ale to musiał być zwierz :D

NGL7

Post21 czerwca 2019, 14:21 - Pt

@lunkis Nie mogę pamiętać, w 80 r to przez jeszcze kilka dobrych lat nawet nie było mnie w planach :lol:
Zbioru zazdroszczę, bo to coś pięknego, NASZ krajowy kawałek perfumowego świata, i to bardzo dobry. Bo po raz kolejny idę o zakład,że jakby Derby zostało wydane przez chociażby Papillon, czy Marlou czy nawet Zoologist to ludzie inaczej by patrzyli na ten zapach. Bo zapach jest bardzo charakterystyczny i własciwie nie do pomylenia

Embe

Forumowicz

Post21 czerwca 2019, 14:54 - Pt

Pierwsze wrażenia:
Zaczyna się akordem cytrynowym i nie jest to cytryna najlepszej jakości. Skojarzenia z początkiem Przemysławki i Warsa. To ta sama cytryna lana z beczki z nazwą "akord cytrynowy" - jakaś mieszanka limonenu, linaloolu i jakiś innych ustrojstw w złych proporcjach. Bo wiele zależy od proporcji. W końcu w Terre też mamy cytrusy zrobione z samej chemii, ale dobre proporcje składników wyczarowały naturalny efekt.
Cytryna łączy się z jakimiś ziołami i bodaj trochę geranium, potem przechodzimy do serca. I tu następuje zaskoczenie, bo spotykamy tu jaśmin "podkręcony" cywetem na tle sandałowca - ja się nie znam, ale pachnie mi to klasyką DAMSKIEJ perfumerii. Innymi słowy spodziewamy się w sercu jakiegoś brutala, a tu niespodzianka, bo oto nasz bohater nagle zakłada jedwabną apaszkę i zaczyna perorować o malarstwie impresjonistów.
Baza, jak to w wodzie kolońskiej, raczej symboliczna, ale wyczuć można skórę, bursztyn (amber nie ambrę) i mech dębowy.
Dobrze że poznałem Derby teraz, bo wcześniej pewnie bym ich nie zrozumiał. Jest to dobrze zmieszana ponadczasowa kompozycja (unisex?), przy czym nie dałbym jeszcze rady stwierdzić po samej kompozycji kiedy powstała. Równie dobrze mogło to być w latach 30-tych jak i pod koniec 80-tych.
Chyba sobie przy okazji Derby sprawię.
Dobry gust nie jest czymś wrodzonym. Trzeba go dopiero ukształtować w oparciu o dobre wzorce. Dobry gust wymaga wysiłku.

lunkis

Post21 czerwca 2019, 18:55 - Pt

NGL wszystko prawda, to przecież nisza...
Stare Derby dla wielu byłoby dzisiaj nie do przejścia.
Jedno mnie bardzo bardzo ucieszyło, Ty małolat jesteś :D
Żartuję oczywiście, a cieszę z tego powodu że sięgasz po takie zapachy o których wielu w Twoim wieku chyba nigdy nie słyszało, BRAWO :D :D :D
Każdy sobie może marudzić, ale jedno jest inne niż teraz...za tych dawnych niedobrych czasów na kioskowych półkach stało sporo NASZYCH POLSKICH zapachów i sporo z nich to były bardzo dobre zapachy....wymieniać by można dość długo....
Nie jestem stary - jestem VINTAGE

sulek

Forumowicz

Synteza - Derby

Post21 czerwca 2019, 18:56 - Pt

Nie były dobre. Były słabe jak sik pająka.
Ale wydawały się arcydziełami z braku odniesienia.

Podobnie jak z żywnością, napojami, odzieżą z tamtego okresu...

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka
Następna strona

Powrót do Perfumy męskie