Teraz jest 21 października 2020, 14:21 - Śr

• Reklama

Irie - Hephaistos

Dyskusja o perfumach przeznaczonych dla obu płci.
  • Reklama

Moja ocena Irie - Hephaistos (nie oceniaj zapachu, jeśli go nie znasz!):

1 - Bardzo słaby (DNO)
0
Brak głosów
2 - Słaby
0
Brak głosów
3 - Przeciętny
0
Brak głosów
4 - Dobry
1
14%
5 - Bardzo dobry
1
14%
6 - Genialny
5
71%

Liczba głosów : 7

• Autor
  • Wiadomość

Cookie13

Sensei Perfuforum

Irie - Hephaistos

Post25 sierpnia 2016, 10:13 - Cz

Obrazek

Hephaistos - Irie
Premiera; 2015
Twórca; David Maruitte
Rodzina; orientalno-drzewna

Nuty;
gwajak, wetiwer, cedr, dziegieć brzozowy, labdanum, szafran, kumin, kardamon, bergamotka, sandałowiec, olibanum.

Impresja

Hefajstos rozsiadł się wygodnie na swoim fotelu, który pomimo oszczędnej jak na antyczne standardy ornamentyki, emanował jakąś swoistą urodą, która lokowała go obok tronów, aczkolwiek z racji swoich kompaktowych wymiarów, tronem nie był. Mebel zdawał się ożywać, kiedy siadał na nim Hefajstos. Stanowił integralną część tej martwej natury która obejmowała komnatę, w której wypoczywał nasz bohater. Hefajstos siedząc niedaleko stołu nasycał swe nozdrza wonią ziół rozsypanych na stole, na który rano nieopatrznie rozlał aromatyczny nektar, którego zaborcza plama otoczyła archipelag rozsypanych ziół. Teraz listki, gałązki, zawiązki maluteńkich pąków, zanurzone były częściowo w boskim trunku. Napar częściowo zdążył już wsiąknąć w drewniany, surowy blat stołu, jednak bez przerwy parował w gorącym pomieszczeniu. Z paleniska pieczołowicie otoczonego kamiennym szańcem, wydobywał się żywiczny aromat palonych polan. Ogień tryskał wonną poświatą w kolorze antracytu. Wszystko to mieszało się z zapachem muskularnego ciała boga ognia. Z sąsiedniego pomieszczenia które było pracownią i warsztatem Hefajstosa, przez drewniane drzwi sączył się zapach smoły, której używał Hefajstos przy wyrobie zbroi, oraz pozostałej części bojowego ekwipunku, jaki przydawał splendoru bogom potykającym się na ubitej ziemi, bądź na innym, stratosferycznym nawet gruncie. Właśnie pracował nad zbroją dla Achillesa, ale regularnie też przyjmował zlecenia od Zeusa na pioruny, ponieważ dyshonor eksmisji z Olimpu, rekompensował sobie pracoholizmem. Po długim i jak zawsze skrajnie pracowitym dniu, Hefajstos usiadł na swoim fotelu i kontemplował w wyobraźni wzory zdobień, jakie miał zamiar umieścić na Achillesowej zbroi. Urzeczony wizją swojej własnej pomysłowości, zapadł w sen. Ogień dogasał, ale powietrze gęste było jeszcze od aromatu drew, wonnego, żywicznego dymu, dogasającego zapachu macerujących się w nektarze ziół. Hefajstos śnił sen o wulkanie.

---

Hephaistos jest - nomen omen - boski. To pachnidło rozpięte pomiędzy nieposkromioną władczością Interlude Man ( charakter, ogólna estetyka ), a wyrafinowaniem Gucci Pour Homme ( dry down ). Parametry użytkowe znakomite; 12-13 godzin trwałości przy świetnej projekcji. Pomimo pozycjonowania jako unisex, Hephaistos ze względu na swoją specyfikę w moim odczuciu zdecydowanie przechyla się na męska stronę. Duży kaliber. Dlatego pomimo pewnych analogii z zapachami wymienionymi powyżej, w ankiecie wystawiam ocenę "6".

Obrazek
Ostatnio edytowano 31 stycznia 2020, 17:12 - Pt przez Cookie13, łącznie edytowano 10 razy

fqjcior

Właściciel forum/Administrator

Re: Irie - Hephaistos

Post25 sierpnia 2016, 13:12 - Cz

Cookie, pięknie napisałeś. Tak pięknie, że już zaraz zamawiam próbkę... :D

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post25 sierpnia 2016, 13:15 - Cz

fqjcior napisał(a):Cookie, pięknie napisałeś. Tak pięknie, że już zaraz zamawiam próbkę... :D

Spodoba Ci się bardzo. Tak obstawiam :) .

srG

Perfumaniak

Post25 sierpnia 2016, 14:58 - Cz

Jednak pokusiłeś się o recenzję ;) Fajnie, bo zapach na nią zasługuje.

Jak wiesz, dla mnie również stylistycznie nawiązuje do Interlude. Jest ciężko, bogato i "szorstko".
Jednak w przeciwieństwie do Interlude, w Hephaistos wszystko jest bardziej "zbite" i ciężej, moim zdaniem, wyróżnić tutaj poszczególne składniki (w dodatku byłem przekonany, że w składzie jest skóra, a tu proszę).

Ogólnie jednak, to bardzo oryginalny zapach i na próżno szukać czegoś w znacznym stopniu podobnego.
Parametry bardzo dobre, ale to cecha wspólna wszystkich Irie. Szkoda, że to tak niedoceniana marka.

Ciekawe co byś powiedział o Hemera :)

EDIT:
Bym zapomniał - u mnie zapach dostaje mocne 5

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post25 sierpnia 2016, 15:12 - Cz

srG napisał(a):Jak wiesz, dla mnie również stylistycznie nawiązuje do Interlude. Jest ciężko, bogato i "szorstko".
Jednak w przeciwieństwie do Interlude, w Hephaistos wszystko jest bardziej "zbite" i ciężej, moim zdaniem, wyróżnić tutaj poszczególne składniki (w dodatku byłem przekonany, że w składzie jest skóra, a tu proszę).

Ogólnie jednak, to bardzo oryginalny zapach i na próżno szukać czegoś w znacznym stopniu podobnego.
Parametry bardzo dobre, ale to cecha wspólna wszystkich Irie. Szkoda, że to tak niedoceniana marka.

Ciekawe co byś powiedział o Hemera :)

EDIT:
Bym zapomniał - u mnie zapach dostaje mocne 5

Zgadzam się w pełni ze spostrzeżeniem o gęstszej fakturze Hephaistosa w porównaniu z Interlude Man. Sformułowanie bardziej " zbity ", idealnie to opisuje.

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post25 października 2016, 13:36 - Wt

Fenomenalna kompozycja. Czekałem na taki zapach. Szykuje się zakup.

srG

Perfumaniak

Post25 października 2016, 16:27 - Wt

Oj tam, nie daj się i wybierz Aprila ;)

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post25 października 2016, 16:35 - Wt

Klamka już zapadła ;) .

CocoBuzz

Aktywny forumowicz

Post25 października 2016, 17:34 - Wt

Dziś po raz kolejny go testuje. Porównania Ciastka jak najbardziej trafne. Lepiej się on na mnie układa w dry downie niż gutek (tam wychodzi taka śmierdząca plastelina - tu tego nie ma). Kompozycja godna uwagi i zasługuje na bardzo wysoką ocenę. Z mitologii Irie jednak bardziej do gustu przypadł(a) mi Hemera. Gdzieś na necie widziałem, że to niby damski zapach ale nosi mi się go wspaniale i to właśnie ona jest kolejną pozycją na mojej liście zakupowej.
Znacie może Edypa? W weekend spróbuje go potestować ale nie wiem czy jest to coś na poziomie dwóch pozostałych czy raczej nie liczyć na wypieki na twarzy?
Robin Hood!
Aktualne samplowanie:
Amouage Myths
PATCHULY BOHEME
PdM GODOLPHIN
MFK Pluriel Masculin

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post25 października 2016, 17:40 - Wt

Ciekawe czy po nałożeniu Edipe puchną nogi w kostkach ;) ? Oto jest pytanie.

srG

Perfumaniak

Post25 października 2016, 17:50 - Wt

O Edipe kilka razy wspominałem. Ogólnie, to trochę inna stylistyka - kadzidlana, trochę w stylu Avignon, ale ciekawiej podana.

Ciastku, pozwól więc, że już teraz pogratuliję Ci nabytku.
Chociaż niedługo będą 2 ciekawe premiery w MSB i ciekawe, czy Ci coś namieszają :)

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post25 października 2016, 17:55 - Wt

srG napisał(a):O Edipe kilka razy wspominałem. Ogólnie, to trochę inna stylistyka - kadzidlana, trochę w stylu Avignon, ale ciekawiej podana.

Ciastku, pozwól więc, że już teraz pogratuliję Ci nabytku.
Chociaż niedługo będą 2 ciekawe premiery w MSB i ciekawe, czy Ci coś namieszają :)

Sam jestem tego ciekaw.

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post15 grudnia 2016, 16:08 - Cz

srG napisał(a):Ciastku, pozwól więc, że już teraz pogratuluję Ci nabytku.

A jednak nie namieszały, chociaż obydwie są bardzo dobre. Dziękuję zatem za gratulacje - Hephaistos już szykuje się do zstąpienia z Olimpu pod moją skromną strzechę :) .

Greg

Aktywny forumowicz

Post10 lutego 2017, 21:44 - Pt

Hephaistos to zapach, który mnie ostatnio mocno zafrapował. Poznany trochę przypadkiem, mocno wybił się spośród innych próbek i bloterów, a po krótkich testach zauroczył. Myślę, ze jakaś część tego zauroczenia wynika z tego, że ja ogólnie lubię drzewne klimaty, a Hephaistos w moim odczuciu to bardzo dobra i ciekawa wariacja na temat zapachu drzewnego, delikatnie podszytego ziołami i dymem, także w moim odczuciu przechylająca się w męską stronę. Parametry są bardzo dobre - spokojnie 8-10 godzinna trwałość, dobra projekcja.

Cenię sobie w niszowych perfumach ten, czasami spotykany, kunszt twórcy, kiedy to oryginalna niszowa kompozycja, składająca się często z mocnych i wyrazistych składników, utkana jest w ten sposób, że jest ona praktycznie od razu lub po niewielkim przyzwyczajeniu przyswajalna i noszalna. I tak jest w tym przypadku - Hephaistosa, który mimo całej jego "charakterności" nosi się komfortowo i przyjemnie, a otwarcie jest - jak na tego typu zapach - pozytywne i pogodne. Jest w tym zapachu ogień, który rozjaśnia całą kompozycję, powodując, że dym jest lekki i przyjemny, taki z suchego, jasnego drewna oraz są zioła, które co jakiś czas znikają, by za chwilę znów się uwypuklić, czuć też pobudzający wyobraźnię kunszt. Tak mogłaby pachnieć komnata główna Kaer Morhen w czasach jego świetności, pełna w miarę jeszcze świeżych, drewnianych mebli, z wesoło tlącym się paleniskiem, do którego wiedźmini, między kolejnymi łykami Białej Mewy, dorzucają sobie tylko znane zioła. Nad oceną trochę się jeszcze zastanawiam, ale niżej niż bardzo mocne 5 nie może być.

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post10 lutego 2017, 23:01 - Pt

Greg napisał(a):Cenię sobie w niszowych perfumach ten, czasami spotykany, kunszt twórcy, kiedy to oryginalna niszowa kompozycja, składająca się często z mocnych i wyrazistych składników, utkana jest w ten sposób, że jest ona praktycznie od razu lub po niewielkim przyzwyczajeniu przyswajalna i noszalna.

W rzeczy samej. A już naprawdę idealnie jest, kiedy taka kompozycja jest na tyle specyficzna, że od samego początku ma się wrażenie obcowania z zapachem unikalnym, a jednocześnie bezpretensjonalnym i pozbawionym zamierzonego zadęcia na zasadzie " zobaczcie wszyscy, jakim to ja jestem wyczesanym niszowcem ! ". Hephaistos łączy w sobie obydwie te cnoty.

Greg

Aktywny forumowicz

Post01 marca 2017, 10:44 - Śr

Po dłuższym namyśle zostaję przy swojej pierwotnej ocenie - świetny zapach, wystawiam bardzo mocne 5.

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post01 marca 2017, 11:37 - Śr

Greg napisał(a):Po dłuższym namyśle zostaję przy swojej pierwotnej ocenie - świetny zapach, wystawiam bardzo mocne 5.

To najniższa nota, jaką moim zdaniem można temu zapachowi wystawić :) . Dobrze pamiętam moje zaskoczenie, kiedy Hephaistosa poznawałem latem ubiegłego roku. To także koronny dowód na to, że naprawdę warto odkrywać - czasami zupełnie na własną rękę - nowe, nieznane jeszcze prawie nikomu niszowe marki.

Greg

Aktywny forumowicz

Post01 marca 2017, 12:12 - Śr

Myślę, ze zdecydowanie warto poszukiwać i odkrywać i wierzę, że gdzieś tam czekają jeszcze zapachy, które mnie potężnie zaskoczą. Tutaj do oceny "6" po prostu brakuje tylko takiego delikatnego, emocjonalnego kliknięcia w mojej głowie, że to 6 a nie mocne 5 - no ale tak to już bywa z subiektywnymi ocenami ;).

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post01 marca 2017, 12:21 - Śr

Greg napisał(a):Myślę, ze zdecydowanie warto poszukiwać i odkrywać i wierzę, że gdzieś tam czekają jeszcze zapachy, które mnie potężnie zaskoczą.

Bez wątpienia. Z całą pewnością nie jest ich na pęczki, ale kilka(naście) takich czeka jeszcze na odkrycie. Co więcej odnoszę wrażenie, że mam dwa takie pachnidła w zanadrzu. Założenie odrębnych tematów to tylko kwestia czasu.

Artplum

Sensei Perfuforum

• Ostrzeżenia: 3

Post16 marca 2017, 17:11 - Cz

Właśnie dostałem próbkę. Zapowiada się nieźle. Naprawdę nieźle :)
Artur
Następna strona

Powrót do Perfumy unisex