Teraz jest 19 lipca 2019, 04:49 - Pt

• Reklama

Acqua di Parma - Colonia

Dyskusja o perfumach przeznaczonych dla obu płci.
  • Reklama

Moja ocena Acqua di Parma - Colonia (nie oceniaj zapachu, jeśli go nie znasz!):

1 - Bardzo słaby (DNO)
0
Brak głosów
2 - Słaby
0
Brak głosów
3 - Przeciętny
1
14%
4 - Dobry
2
29%
5 - Bardzo dobry
4
57%
6 - Genialny
0
Brak głosów

Liczba głosów : 7

• Autor
  • Wiadomość

Profumo

Acqua di Parma - Colonia

Post25 kwietnia 2014, 19:57 - Pt

Obrazek
Acqua di Parma Colonia to cytrusowe perfumy dla kobiet i mężczyzn. Acqua di Parma Colonia został wydany w 1916 roku. Perfumy zawierają takie składniki, jak rozmaryn, ambra, lawenda, sycylijskie cytrusy, jaśmin, białe piżmo, róża bułgarska, werbena cytrynowa, wetyweria, drzewo sandałowe i paczula.

Klasyka oparta na bazie naturalnych składników, a brakuje poświęconemu jej wątkowi. Bardzo proszę o wszelkie opinie - trwałość, jakość no i noszalność, bo w końcu ma około wieku ;)

Artplum

Mega Perfumaniak

Re: Acqua di Parma - Colonia

Post12 maja 2014, 20:35 - Pn

Właśnie się zastanawiam nad kupnem tego klasyka, bo to przecież "pozycja obowiązkowa". Chyba wręcz nie wypada jej nie mieć, a już przynajmniej nie powąchać. W końcu Mona Lisa wcale nie musi nas zachwycać, ale zobaczyć trzeba i wstyd nie wiedzieć, o czym mowa ;)
Co tu można powiedzieć? No po prostu absolutna klasyka cytrusowo-kwiatowa doskonale skomponowana, świeża, elegancka i absolutnie ponadczasowa. Niestety, upływ czasu daje się wyczuć i nie każdemu musi to odpowiadać. Mimo swego niewątpliwego piękna i uroku, kojarzy się jednak z epoką minioną, z dandysami sprzed wojny, którzy mogliby tą wodą spryskiwać damy w lany poniedziałek. Nie zdziwiłbym się, gdyby tak właśnie pachniał sekretarz Krzepicki, albo i sam Nikodem Dyzma ;)
Czy zapach ten jest dzisiaj noszalny? Oczywiście, ale dla wszystkich. Teoretycznie to zapach dla mężczyzn dojrzałych, ale nie polecałbym go mężczyznom w okolicach 40-50, bo może ich zdecydowanie postarzyć. Przewrotnie lepiej będzie leżał na młodym facecie z fantazją, albo na dżentelmenie, który urodził się dużo wcześniej... ;)
Od czasu do czasu mógłbym go użyć, ale na pewno nie na co dzień
Artur

Artplum

Mega Perfumaniak

Post14 maja 2014, 21:46 - Śr

Kolejne przewąchiwania Colonii. Kolejne nasłuchiwanie, jaką opowie historię... Kolejne przymykanie oczu, żeby zobaczyć obraz, jaki zapach ma do pokazania...
Sekretarz Krzepicki mógłby tym pachnieć, ale zapach niezbyt do niego pasuje, bo Krzepicki to cwaniaczek, kombinator, gracz, spryciarz, choć nie pozbawiony swoistego wdzięku i inteligencji.
Dyzma też by mógł pachnieć Colonią, ale ona co prawda harmonizowałaby z jego garniturem, ale nie z nim, bo to fartowny prostak.
Więc kto, co, jak?
Eleganckie wnętrza przedwojennej willi. Solidne meble robione na zamówienie. Ciężkie zasłony w oknach. Woskowane posadzki. Lokaj i pokojówka dbają o porządek. Pani domu dba o atmosferę. Guwernantka dna o edukację dziecka....
Pan domu to przystojny, postawny mężczyzna w sile wieku. Ubrany w garnitur szyty na zamówienie u dobrego krawca i w buty od dobrego szewca. Krawat ze złotą spinką i złoty Schaffhausen z dewizką. Gładko uczesany. Z wypielęgnowanymi wąsami i brodą wokół ust. Ma swój stolik w restauracji i swoją ławkę w kościele. Budzi szacunek. Daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Silny, mądry i odpowiedzialny. Pachnie Colonią....
Profesor Rafał Wilczur
Artur

213

Forumowicz

Post15 maja 2014, 06:33 - Cz

..i w tamtych czasach powinno zamknąć się Colonie i do zapachu już nie wracać..pozostawić jako legendę bo historię zapach posiada już znaczną natomiast nie pasuje on do jakiegokolwiek mężczyzny dzisiaj. Nie widzę tego zapachu na kimkolwiek a już na pewno nie na mężczyźnie w wieku dojrzałym czy młodszym....nawet w garniturze na miarę i z wyżej wspomnianym IWC na nadgarstku czy dewizce. Jeżeli już to moim zdaniem najbardziej pasowałby do Pani w bardzo podeszłym wieku zadbanej, eleganckiej z manierami o które już dziś ciężko. Ja mam takie zdanie, szanuję zdanie innych tzn entuzjastów zapachu których na pewno nie brakuję. Ja swoje zdanie wyraziłem na podstawię kilku testów. Myślałem, że dam się jednak przekonać ale niestety zawsze to samo.

Profumo

Post15 maja 2014, 08:00 - Cz

Klasyka jest ponadczasowa, więc nie wiem czemu uważasz, że jest bardziej damski niż męski - może jedynie przez różę w składzie

Artplum

Mega Perfumaniak

Post15 maja 2014, 09:12 - Cz

Jeśli chodzi o "płeć" tego zapachu, to wg mnie jest z kolei zdecydowanie męski. Co prawda już w czasach jego powstania sięgały po niego ówczesne elegantki, ale kobiety z reguły sięgają po różne męskie rzeczy.... ;)
W dzisiejszych czasach zapach może uchodzić za uniseks, ale dla mnie jego kolońskość to męski sznyt.
No i tak całkiem do lamusa bym go jednak nie odsyłał. O jego noszalności decyduje przecież indywidualny gust, a nie data powstania.
Jeśli brać pod uwagę datę powstania, to kto miałby używać Wody Królowej Węgier? :D
Artur

P.

Forumowicz

Post23 listopada 2014, 12:52 - N

Fajny fajny, czuć w nim, że jest zrobiony z dobrej jakości składników. Mam go na półce obecnie i czasem używam na przemian z innymi. Cenie sobie ten zapach, za jakoś i styl. Styl jest bardzo klasyczny, dystyngowany, dla gentelmena po 30stce. Streszczając sam zapach bym powiedział, że to taka stara cytryna, którą przyjemnie naprawdę się nosi i łatwo. Jakoś się tak składa, ze zapach jest na tyle uniwersalny, że pasuje do szerokiego przekroju stylu ubierania się - ale z klasą. I można go użyć na wyjście zobowiązujące i mniej zobowiązujące. Lubie ten zapach.

Prastary_Dziad

Forumowicz

Post28 grudnia 2015, 23:26 - Pn

Na początku wyraźne cytrusy, przy czym nie kwaśne, lecz słodkawo-mydlane, co stanowi zapowiedź dalszego ciągu. Po kilkunastu minutach nuty na pierwszy plan wychodzą nuty kwiatowo-mydlane (neroli?, róża?, lawenda?). Trwają dość długo, by z czasem przejść w delikatne, kwiatowo(mydlano)-drzewno-piżmowe zejście. Jakkolwiek to zabrzmi, ten zapach przywodzi mi na myśl Przemysławkę, a także – to już chyba mniej kontrowersyjne – Koelnisch Wasser 4711, przy czym od obu tych zapachów dla mojego nosa jest trwalsza i bardziej wielowątkowa. Wygląda więc na to, że AdP Colonia to rzeczywiście bardzo klasyczna woda kolońska (na dodatek o przyzwoitej projekcji i trwałości, 4-5 godzin, dość szybko staje się bliskoskórna, ale to w końcu woda kolońska), z czego wynikają niebezzasadne według mnie opinie o jej „dziadkowości”.

Artplum

Mega Perfumaniak

Post29 grudnia 2015, 00:33 - Wt

Prastary_Dziad napisał(a):Na początku wyraźne cytrusy, przy czym nie kwaśne, lecz słodkawo-mydlane, co stanowi zapowiedź dalszego ciągu. Po kilkunastu minutach nuty na pierwszy plan wychodzą nuty kwiatowo-mydlane (neroli?, róża?, lawenda?). Trwają dość długo, by z czasem przejść w delikatne, kwiatowo(mydlano)-drzewno-piżmowe zejście. Jakkolwiek to zabrzmi, ten zapach przywodzi mi na myśl Przemysławkę, a także – to już chyba mniej kontrowersyjne – Koelnisch Wasser 4711, przy czym od obu tych zapachów dla mojego nosa jest trwalsza i bardziej wielowątkowa. Wygląda więc na to, że AdP Colonia to rzeczywiście bardzo klasyczna woda kolońska (na dodatek o przyzwoitej projekcji i trwałości, 4-5 godzin, dość szybko staje się bliskoskórna, ale to w końcu woda kolońska), z czego wynikają niebezzasadne według mnie opinie o jej „dziadkowości”.

Czy nam się to podoba, czy też nie, klasyczne wody kolonskie często są postrzegane jako dziadkowe
Artur

Marcin__

Super Perfumaniak

Post29 grudnia 2015, 13:00 - Wt

Piękny zapach.

Dla mnie Colonia jest szlachetniejszą wersją 4711 Eau de Cologne 4711.

Klasyk, cytrusy plus zioła (jak dla mnie, dominuje lawenda). Nie jest dziadkowy, ale nie jest też dla każdego. Wg mnie świetnie komponuje się z białą koszulą.

Parametry, jak to w wodach kolońskich bywa, są słabe. Na mojej skórze wytrzymuje 4-5 h i trzyma się blisko skóry.
Złote myśli użytkownika nowy48:

"Jeszcze nie wachali a już oceniają ma pdst składu. . flakon nawiązuje nieco do tego co już dior wypuszcza."
"Gdyby tak przyrównać to acqua di Parma oud z tym ze pozbawiona tytułowego składnika."

czupakabra

Aktywny forumowicz

Post29 grudnia 2015, 14:32 - Wt

Mam podobne zdanie, klasyk ale absolutnie nie "dla dziada".
Nie kłóć się z idiotami - ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem...

tornado

Aktywny forumowicz

Post22 grudnia 2016, 19:15 - Cz

Mnie Colonia rozczarowała. Przede wszystkim jakość składników jest dla mnie wątpliwa. Zapach prezentuje się mało naturalnie, uciekając w chemię. Uwaga ta dotyczy również kilku innych zamachów Acqua di Parma. Są to kompozycje efektowne, ale mało efektywne. Tak się akurat złożyło, iż w tym samym czasie zapoznałem się z Atelier Cologne, przy którym jakość Acqua di Parma to "druga liga".
Jak to u Włochów bywa, masa opowieści, historii i wynikającego z tegoż prestiżu. Czy zasłużonego, to inna sprawa. Sama kompozycja jest dość prosta. Może się podobać, ale mnie, choć cenię klasykę, absolutnie nie porwała.

bierni

Forumowicz

Post19 maja 2017, 17:55 - Pt

Bardzo udany, świeży zapach. Jeden z moich ulubionych cytrusów. Niestety bardzo krótkotrwały. Jedna (młodsza) koleżanka stwierdziła, że pachnę jak jakiś dziadek :shock: Kojarzy mi się z luksusowym butikem z garniturami albo dobrym salonem fryzjerskim.
Ostatnio edytowano 19 maja 2017, 18:16 - Pt przez bierni, łącznie edytowano 1 raz

grzegorz01

Hiper Perfumaniak

Post19 maja 2017, 17:56 - Pt

bierni napisał(a):Bardzo udany, świeży zapach. Jeden z moich ulubionych cytrusów. Niestety bardzo krótkotrwały. Jedna (młodsza) koleżanka stwierdziła, że pachnę jak jakiś dziadek :shock: Kojarzy mi się z luksusowym butkiem z garniturami albo dobry salonem fryzjerskim.

dziadki w naszym kraju rzadko tak pachną
a szkoda

Lucjan

Moderator

Post19 maja 2017, 18:04 - Pt

grzegorz01 napisał(a):
bierni napisał(a):Bardzo udany, świeży zapach. Jeden z moich ulubionych cytrusów. Niestety bardzo krótkotrwały. Jedna (młodsza) koleżanka stwierdziła, że pachnę jak jakiś dziadek :shock: Kojarzy mi się z luksusowym butkiem z garniturami albo dobry salonem fryzjerskim.

dziadki w naszym kraju rzadko tak pachną
a szkoda

"Teraz sam jestem dziadkiem" :lol: :lol: :lol: - jakaś fobia społeczna wśród ludzi od gimbazy począwszy , że kolońska to do trumny a nie na osiemnastkę :? :shock:

Artplum

Mega Perfumaniak

Post19 maja 2017, 18:42 - Pt

Ale ten zapach kojarzy się dziadkowo i cóż zrobić, skoro tak bywa odbierany
Artur

Lucjan

Moderator

Post19 maja 2017, 18:46 - Pt

Artplum napisał(a):Ale ten zapach kojarzy się dziadkowo i cóż zrobić, skoro tak bywa odbierany

Wiem i nad tym mocno ubolewam :(

grzegorz01

Hiper Perfumaniak

Post19 maja 2017, 18:49 - Pt

wg niektórych np. Musc Ravageur pachnie jak miejski bezdomny i cóz z tym my perfumomaniacy możemy zrobić? ja bym proponował nie przejmować się ;)

• Reklama

Powrót do Perfumy unisex