Teraz jest 27 maja 2020, 16:27 - Śr

• Reklama

Blind test Perfuforum

Ogólne rozmowy o świecie perfum.
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

Machiavelli

Bardzo aktywny forumowicz

Blind test Perfuforum

Post06 marca 2020, 10:13 - Pt

Po raz kolejny w forumowej dyskusji był podniesiony argument wpływu marki i ceny na odbiór perfum. Znowu spotkał się on z krytyką co bardziej doświadczonych Forumowiczów.

Ponieważ należę raczej do zwolenników tej hipotezy, proponuję drobną, forumową zabawę, podczas której przekonamy się, jak człowiek (a zwłaszcza Perfumoholik z przewąchanymi setkami perfum na koncie ;) ) zachowuje się, kiedy zdejmie mu się z oczu logo producenta i metkę z ceną. :D

Żeby zaś dodać trochę smaczku i motywacji, proponuję element zakładu (który nie ma raczej znamion hazardu, więc jest zgodny z prawem :D )

Zasady Blind Testu

1. Przygotowuję zestaw 5 sampli perfum z różnych półek cenowych (<100 ; 101-250 ; 251-550 ; 551-1000 ; >1000) i z różnych segmentów (nisza, mainstream, linie butikowe).

2. Staram się do jednego testu dobierać możliwie pokrewne perfumy (z tej samej rodziny, a w miarę możliwości z tą samą nutą przewodnią), ale też perfumy mniej popularne w naszych kręgach, tak by zminimalizować ryzyko, że ktoś już dany zapach poznał (ale będę wybierał takie, które są w katalogach np. Fragrze lub Basenotes).

3. Kodowane jedynie numerami sample (po 1 ml każdego zapachu, tak by starczyło na kilka nadgarstkowych jak i co najmniej jeden globalny test) przesyłam listem do Testującego. Zadaniem Testującego jest dopasowanie testowanych próbek według trzech kryteriów:

A) Cena (dopasowanie po jednym zapachu do każdego przedziału cenowego)
B) Segment (określenie dla każdego zapachu, do jakiego segmentu należy).
C) Od najlepszego do najgorszego (kryterium subiektywne, tak by zaspokoić ciekawość ;) )

4. Aby zabawa nie rozwlekła się w nieskończoność, proponuję aby Testujący od otrzymania przesyłki miał 2 tygodnie na przesłanie ułożenia.

5. Aby wszystko było transparentne, testujący podają wyniki w tym wątku i prawidłowe odpowiedzi też podane zostaną w tym wątku. Prawidłową kolejność podam jednemu z Forumowiczów (proponuję aby był to np. moderator, jako osoba zaufania) jeszcze zanim testujący poda swoje wyniki, tak by zachować obiektywizm.

6. Teraz element zakładu (abym nie popłynął z torbami na tej zabawie ;) ). Jeśli testujący prawidłowo przypisze wszystkie zapachy w kryteriach A i B (C pomijamy bo jest subiektywne), to cała zabawa jest darmowa i wszystko idzie na mój koszt. Jeśli popełni błąd, to zwraca mi jedynie koszt przygotowania takiego testu (kwota podana w pliku poniżej).

Pod tym linkiem znajduje się plik, w którym definiuję, wg. jakich kryteriów dobieram perfumy do kategorii oraz jakie zestawy sampli mogę przygotować (na razie opracowałem 2, do wyboru, przy każdym jest podany koszt)

---
Na początek, żeby przetestować jak zabawa się sprawdza zbieram trójkę chętnych. Przyjmijmy, że kto pierwszy ten lepszy (zgłaszajcie się tu w wątku, nie przez PW ), ale fajnie gdyby zgłosiły się osoby, które rzeczywiście mają już jakieś doświadczenie, czują że sporo przewąchały no i przede wszystkim wierzą w swoje umiejętności. ;)

Zachęcam jednocześnie do komentowania - podrzucenia pomysłów, jak usprawnić ten test, oceny, czy taka zabawa Wam się podoba, no a w dalszej perspektywie kibicowania Testującym :)
Ostatnio edytowano 07 marca 2020, 01:35 - So przez Machiavelli, łącznie edytowano 1 raz
„Elegancja jest niemożliwa bez perfum. To skryte, niezapomniane, ostateczne akcesoria.” - Gabrielle Coco Chanel

Zapraszam na The Elegance of Scent - blog o perfumach i szeroko rozumianej perfumerii.

margr

Forumowicz

Re: Blind test Perfuforum

Post06 marca 2020, 12:15 - Pt

Doskonały pomysł. Wielokrotnie czytając bardzo pochlebne recenzje niektórych drogich dzieł z niszy, które na mnie nie robiły tak wielkiego wrażenia, zastanawiałem się, czy w ślepym teście recenzje byłyby takie same. Sam staram się na początku testów podchodzić do zapachu tak, jakbym wykonywał ślepy test, czyli nie uwzględniać otoczki cenowej i marketingowej, choć to oczywiście niemożliwe do uzyskania w 100%.

Wyniki testu mogą być mocno uzależnione od doboru zarówno marek, jak i rodziny lub grupy zapachów, a także wiodących składników (niektóre składniki są tanie, inne drogie i trudno je zastąpić tańszymi odpowiednikami).

Ja nie podejmę się testu, gdyż brakuje mi doświadczenia, a nawet, gdybym miał go więcej, spodziewałbym się "przegranej", uważam, że prawdopodobieństwo prawidłowego wytypowania i przydzielenia do poszczególnych kategorii jest niskie.

Ofis

Post06 marca 2020, 12:33 - Pt

Brawo!
Myslalem o podobnym przedsiewzieciu od dawna.
Sprzedaż/wymiana: viewtopic.php?f=52&t=7756

Greg

Aktywny forumowicz

Post06 marca 2020, 13:47 - Pt

To ja chętnie zapisałbym się na taką zabawę, jako 4 chętny, z założeniem, że z góry pokryję koszt sampli. Nie chcę zajmować 3 premiowanych miejsc, ale chętnie spróbowałbym się z tematem - z ciekawości. Wrażenia i opis obiecuję wrzucić ;-).

dzonuejn

Forumowicz

Post06 marca 2020, 13:56 - Pt

To ja wloze kij w mrowisko i zapytam.

Czym sie roznia te kategorie?

Marketowy mainstream vs podstawowa linia designerska i artisanowa (e?) nisza i budzetowa nisza? Mam wrazenie, ze to zbedne tworzenie podkategorii, zwlaszcza w drugim porownaniu.

M_Michal

Aktywny forumowicz

Post06 marca 2020, 14:34 - Pt

Brzmi ciekawie. Chętnie wezmę w tym udział. :)

rzetelskik

Forumowicz

Post06 marca 2020, 14:44 - Pt

Bardzo ciekawy pomysł. Oba sortowania mogą być bardzo trudne, w szczególności podpunkt B balansuje na granicy wykonalności według mnie. Będę pod ogromnym wrażeniem, jeśli ktoś dobrze wykona oba. :)

supermariobros

Mega Perfumaniak

• Ostrzeżenia: 1

Post06 marca 2020, 15:03 - Pt

Fajna inicjatywa!
Moim zdaniem, jeżeli kompozycje będą sprytnie dobrane to ułożenie sześciu próbek cenowo jest mało prawdopodobne :mrgreen:
Zwłaszcza, że jest wiele świetnych, tanich zapachów, które pachną drożej niż te rzeczywiście droższe.
Foliowy Ranger

[SPRZEDAM] viewtopic.php?f=52&t=13557

Machiavelli

Post06 marca 2020, 15:13 - Pt

dzonuejn napisał(a):To ja wloze kij w mrowisko i zapytam.

Czym sie roznia te kategorie?

Marketowy mainstream vs podstawowa linia designerska i artisanowa (e?) nisza i budzetowa nisza? Mam wrazenie, ze to zbedne tworzenie podkategorii, zwlaszcza w drugim porownaniu.

Bo często wśród perfumaniaków podnosi się takie argumenty, że nisza daje inne (w domyśle lepsze) wrażenia niż mainstream, że wody z marketów i budżetowych drogerii nie pachną tak szlachetnie jak te od projektantów, że linie butikowe są z lepszych składników niż podstawowe itp. No skoro tak, to wypadałoby oczekiwać, że zwolennicy takich tez, będą w stanie na nos wyczuć różnice między tymi segmentami ;)

Chociaż zgodzę się, że taki podział, może się okazać niewykonalny. Może zatem zmniejszymy w tym kryterium liczbę kategorii? Np. tylko nisza, mainstream i mainstream butikowy?
„Elegancja jest niemożliwa bez perfum. To skryte, niezapomniane, ostateczne akcesoria.” - Gabrielle Coco Chanel

Zapraszam na The Elegance of Scent - blog o perfumach i szeroko rozumianej perfumerii.

KrzysiekPL

Forumowicz

Post06 marca 2020, 16:45 - Pt

Wydaje mi się że lepsze od 6 półek cenowych z danej grupy zapachowej jest zrobienie porównania dla 6 grup: mainstream vs nisza. Wiadomo że niektóre grupy zapachowe są lepiej reprezentowane w niszy (ze względu na drogie składniki), a niektóre w mainstremie (ze względu na ogólną łatwość odbioru pewnych nut).

Według mnie żeby taki test był ciekawy to musza być wybrane zapachy które są znane i reprezentatywne dla mainstremu/niszy czyli w blind test porównanie czy czuć różnice w jakości pomiędzy Bleu de Chanel a Elysium, a nie Cuoio Pal Zileri vs C for Men Clive Christian. To się jednak kłóci z pomysłem by do blind testu zapraszać doświadczone nosy bo one od razu rozpoznają te zapachy. Rzetelne potwierdzenie różnicy pomiędzy niszą, a minstremem byłoby gdyby świeże nosy potrafiły wyczuć różnicę.

Machiavelli

Post06 marca 2020, 16:59 - Pt

Krzysiek, też o tym myślałem. Problem tylko w tym, że to właśnie te "doświadczone nosy" są zazwyczaj zdania, że różnica jest (ale żeby się na tym poznać, trzeba być "doświadczonym nosem" ;) ). Dlatego chciałem zaangażować do zabawy szczególnie tę grupę, bo wiem, że miałaby motywację by rozpoznać zapachy.

Z innej beczki - takie uproszczone testy na "nieperfumaniakach" robiłem już kilkukrotnie w moim otoczeniu tylko raz się udało (chociaż zamiast 6 próbek były 4 :D ). Bardziej mnie ciekawi teraz jak "starzy wyjadacze" sobie poradzą. No, ale im nie mogę dać np. Baccarata, Interlude czy Aventusa, bo prawdopodobnie je znają. Z drugiej strony, nie mam zamiaru utrudniać celowo, dając do porównań szczególnie niereprezentatywne przypadki. Nie na tym ma to polegać.

lester86

Forumowicz

Blind test Perfuforum

Post06 marca 2020, 17:17 - Pt

Jak dla mnie to nie hipoteza, moja koleżanka kierowniczka z korpo o wybujałym ego jak zobaczyła że kupiłem rasasi hawas stwierdziła że jakieś podróby kupuje, ona zawsze kupuje Chanel nawet bez psikania i ta marka jej gwarantuje że zakup będzie udany. Oczywiście tylko z D/S. Bardzo mnie rozbawiła późniejsza reakcja na hawasa. Ludzie myślą schematami, szczególnie jak niewielkim wysiłkiem dorobili się kasy

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

imperialista

Forumowicz

Post06 marca 2020, 21:50 - Pt

Piszę się. Trochę wyjadłem. Problem w tym, że sam jestem zwolennikiem hipotezy wpływu marki/ceny na ocenę ;)
Kup pan rzecz - Imperialny straganik!

Machiavelli

Post07 marca 2020, 01:42 - So

Aktualności:

W pierwszym poście wstawiłem link do pliku, gdzie opisuję szczegóły, m. in.

1) Opracowałem dwa różne zestawy próbek (do wyboru): szyprowy i kwiatowy. Ceny są podane w pliku
2) Zmniejszyłem ilość sampli do 5 szt aby obniżyć cenę i jednocześnie ułatwić zadanie. Tym samym zmniejszyła się też liczba przedziałów (w kryterium cenowym 5 zamiast 6 przedziałów, w segmentach 3 zamiast 6 przedziałów).

Wydaje mi się, że teraz test jest już jak najbardziej wykonalny. ;)

Jak na razie mamy dwóch chętnych na pierwszy ogień: M_Michal i imperialista (brawo za odwagę!) plus Greg, który chce spróbować swoich sił po pierwszej trójce.

kyloe

Post07 marca 2020, 07:51 - So

Jeśli mogę sobie pozwolić na mały komentarz, to tymi szyprami i floralami nie ułatwiłeś chłopakom roboty ;)

To trudne nuty / szyprowe chyba najbardziej / w interpretacji i można się łatwo pomylić. Z tego co kojarzę, to większość perfum kwiatowych niezależnie od półki cenowej opiera się na tych podobnych jeśli nie tych samych molekułach, różnią się ewentualnie jakością utrwalaczy. Mi sporo drogich florali pachnie tanio i vice versa, a więc w tej kategorii nie miałbym szans ;)

Jeśli za jakiś czas będzie powtórka to chętnie wezmę udział, ostatnio @pblonski wysłał mi próbkę tego zapachu, oczywiście bez info co to za zapach i próbowałem ogarnąć jakie w nim są nuty / nie muszę chyba mówić, że w większej części poległem :lol: To przynajmniej w moim przypadku jest dość spore wyzwanie, w perspektywie że nie daje mi to spokoju, jakbym miał to robić często to bym chyba popadł w obłęd :mrgreen:

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post07 marca 2020, 09:20 - So

supermariobros napisał(a):Fajna inicjatywa!
Moim zdaniem, jeżeli kompozycje będą sprytnie dobrane to ułożenie sześciu próbek cenowo jest mało prawdopodobne :mrgreen:
Zwłaszcza, że jest wiele świetnych, tanich zapachów, które pachną drożej niż te rzeczywiście droższe.

W przeciwnym razie Machiavelli takiego quizu by nie proponował. Jeszcze nie dał Wam do myślenia forumowy nick tego spryciarza ;) :D ?

Machiavelli

Post07 marca 2020, 10:04 - So

Hahaha, same odważniaki na tym forum, nie ma co :lol:

@Kyloe, wydaje mi się, że akurat kwiatowce (zwłaszcza irys i róża) to najbardziej wdzięczne motywy do takiej zabawy, bo mogą to być naturalsy lub syntetyczne odwzorowania (lub ich miksy) i odwzorować je można za pomocą bardziej budżetowych jak i lepszych związków, bardziej lub mniej autentycznie w zależności od umiejętności perfumiarza etc.

Jeśli macie pomysły, proponujcie proszę jakieś motywy na kolejne zestawy. Na razie ułożyłem te dwa, bo zwyczajne mam wystarczająco dużo perfum z tych rodzin pod ręką, aby ułożyć zestaw.

kyloe

Post07 marca 2020, 10:45 - So

Zgadzam się Tobą jeśli zaliczamy irys i różę do tej kategorii - dla mnie irys i róża to oddzielne kategorie ;) ale oczywiście są to szeroko pojęte florale i akurat w przedmiocie róży zgadzam się w 100%, różnice w jakości pomiędzy segmentami potrafią być ogromne

Oud i paczula powinny być też spoko jak na taką zabawę

Artplum

Sensei Perfuforum

• Ostrzeżenia: 2

Post07 marca 2020, 15:34 - So

Ciekawa sprawa ;)
Ja zawsze staram się oceniać perfumy jak najbardziej obiektywnie, ale magia marki z pewnością obiektywizm zakłóca. Na telefonie nie otwiera mi się odnośnik, więc nie wiem co tam Alan wymyślił. ;)
Ocenić jakość to jedno, ale ten podział na niszę, mainstream i linie butikowe, może być trudną zagadką w przypadku calkiem nieznanych perfum.
Artur

Machiavelli

Post31 marca 2020, 19:42 - Wt

No to niedługo przekonamy się jak blind test działa. Dziś wyruszyły sample do trzech pierwszych śmiałków, wszyscy dostaną zestaw kwiatowy, a dodatkowo jedna osoba zdecydowała się też na szypry.

Korzystając z tej okazji, postanowiłem, że zmodyfikuję ten drugi (szyprowy) zestaw i zrobiłem w nim 4 sample, aby się przekonać, czy dzięki temu test zyska optymalny poziom, czy może będzie za łatwy/trudny w stosunku do tego na 5 sampli. Oprócz tego będę wdzięczny jeśli Uczestnicy oprócz swoich typowań, skrobną po kilka słów wrażeń, co było ok, co warto by zmienić, co było trudne, co łatwe i jak ogólne odczucia. Na podstawie tego będę mógł udoskonalić przyszłe edycje.

Odpowiedzi do wysłanych testów ma też już u siebie jeden z Moderatorów (z tego miejsca dziękuję za wsparcie). Poda je tutaj publicznie do wiadomości, kiedy tylko trójka Testujących poda swoje typowania.

Obserwatorów zaś zachęcam do kibicowania, bo zadanie z pewnością do łatwych nie należy. ;)

Następna strona

Powrót do O perfumach ogólnie