Teraz jest 14 listopada 2019, 07:18 - Cz

• Reklama

Senselier, zapachowy trener i inne profesje ze świata perfum

Ogólne rozmowy o świecie perfum.
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

Machiavelli

Bardzo aktywny forumowicz

Post18 kwietnia 2018, 13:36 - Śr

Ostatnio natrafiłem w jednym artykule na opis warsztatów z senselierką, czyli kimś w rodzaju doradcy w świecie zapachów i kosmetyków. Z ciekawości zacząłem więc czytać, czym się taki "doradca" zajmuje, przy okazji odwiedzając kilka stron internetowych senselierów i senselierek (mam nadzieję że dobrze odmieniam :D ).

Wachlarz usług wygląda często bogato i dość "egzotycznie". Od szkolenia personelu do sklepów perfumeryjnych, przez perfumowy personal shopping, aż po (przyznam, że dość niezrozumiałe dla mnie) usługi typu profilowanie czy identyfikacja zapachowa.

Jestem ciekaw, co takiej profesji (o ile "profesja" to nie za duże słowo rzecz jasna) myślicie? Ma to jakiś sens i widzicie potencjał dla tego typu usług? Czy może widzicie tu tylko kolejną modę dla snobów i ludzi, którzy nie mają już na co wydawać kasy? :D

Osobiście podobają mi się takie usługi jak szkolenia dla pracowników i doceniam właścicieli perfumerii, którzy posyłają swój personel na takie kursy. Jestem w stanie zrozumieć również doradztwo dla firmy, bo jednak aspekt zapachowy ma potężne znaczenie w marketingu.
Nie widzę tego już jednak w kwestii usług dla osób prywatnych. Czy mamy aż tyle perfumerii i różnorodnych produktów, by potrzebne było doradztwo w kwestii wyboru zapachu? Patrząc po ilości pytań i próśb o rekomendację tylko na naszym forum, być może ma to rację bytu. :D Jednak czy jakieś wymyślne "profilowanie" i inne próby uczynienia z wyboru zapachu sztuki nie wydają się Wam naciągane? W końcu to nie kwestia ubioru, gdzie są jakieś kanony, do których trzeba się dostosować, firmy nie układają obszernego, perfumowego dress code'u. Pozostajemy więc w sferze raczej czysto subiektywnego wyboru, a tutaj już nie widzę miejsca na żadnego "eksperta", no chyba że ktoś jest bardzo ciekaw swoich preferencji i nie chce mu się ich odkrywać na własną rękę. :P
„Elegancja jest niemożliwa bez perfum. To skryte, niezapomniane, ostateczne akcesoria.” - Gabrielle Coco Chanel

Zapraszam na The Elegance of Scent - blog o perfumach i szeroko rozumianej perfumerii.

kubanczyk

Perfumaniak

Re: Senselier, zapachowy trener i inne profesje ze świata pe

Post18 kwietnia 2018, 13:55 - Śr

Ja uważam, że pomoc w doborze zapachu dla niektórych może być cenna. Mimo, że na półkach jest mnóstwo perfum, a Panie w sklepach chcą pomóc w doborze, dla niektorych może okazać się to niewystarczające, bądź oczekują podejścia mocno indywidualnego. W stanach jest to dość normalne, Scent-stylisci mają robotę. Sam myślałem o czymś takim w polsce.
viewtopic.php?f=52&t=27272- Wiele ciekawych flakonów niszowych i mainstreamowych !

gabriel@dag.pl

Perfumaniak

Post18 kwietnia 2018, 18:59 - Śr

to zawsze jest sprawa popytu lub indukowanego popytu :D

kio

Forumowicz

Post18 kwietnia 2018, 19:03 - Śr

Są jakieś studia gdzie można kształcić się w takim kierunku? :mrgreen:

Lucjan

Ultra Perfumaniak

Post18 kwietnia 2018, 19:07 - Śr

Od razu mi się skojarzyło z mafijnym Consigliere ;) . Moim zdaniem bardzo snobistyczne zajęcie , ale kto ludziom o nieograniczonych możliwościach finansowych ale i czasami jednocześnie ograniczonych zdolnościowo , życiowo i poznawczo zabroni korzystania takiego rodzaju usług

BlueJeans

Moderator

Post18 kwietnia 2018, 19:18 - Śr

Dla firm jak najbardziej, doradztwo profesjonalisty może się sprawdzić, chociaż odnoszę wrażenie, że dystrybutorzy danych marek przeprowadzają pewnego rodzaju szkolenia itd (tak jak np. Avemi). Jeśli chodzi o prywatne doradztwo to jakoś mi się to nie widzi, czemu ktoś za mnie ma mówić co mi się podoba. Taka osoba może co najwyżej może pokazać top zapachy używane przez społeczeństwo/portale internetowe. I pytanie końcowe brzmi czy ktoś chce pachnieć jak wszyscy :> ?

Lucjan

Ultra Perfumaniak

Post18 kwietnia 2018, 19:29 - Śr

BlueJeans napisał(a):Jeśli chodzi o prywatne doradztwo to jakoś mi się to nie widzi, czemu ktoś za mnie ma mówić co mi się podoba

Kuba - trafią się ludzie , którzy z domu nie wyjdą , jak się im nie powie co akurat dziś na siebie nałożyć :lol: , ale to jeszcze w jakiś sposób jestem w stanie zrozumieć :roll: . Jak będę w S. czy D. w najbliższym czasie , to perwersyjnie spytam się losowo podchodzącej konsultantki , co dla mnie , czyli nobliwego 42 letniego jegomościa będzie idealne , co by mogło podkreślić moją osobowość , prezencję , obłędną urodę osobistą i wykonywany zawód :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Machiavelli

Post18 kwietnia 2018, 19:48 - Śr

Mnie np. ciekawi, jak miałby wyglądać taki proces doradztwa personalnego, czy też tego całego "profilowania"? Domyślam się, że jednym z etapów byłoby uzyskanie informacji, jakie grupy zapachowe/nuty osoba preferuje. Pytanie, czy potem już następuje po prostu "rajd" po sieciówkach w poszukiwaniu czegoś, co "podejdzie", czy taki doradca naprawdę przykłada się by klient znalazł swój "signature scent" i np. dostarcza mu do testów sample różnych, również niszowych propozycji? Przynajmniej ja bym (chyba) tak robił, gdybym miał działać w tej branży. :D
„Elegancja jest niemożliwa bez perfum. To skryte, niezapomniane, ostateczne akcesoria.” - Gabrielle Coco Chanel

Zapraszam na The Elegance of Scent - blog o perfumach i szeroko rozumianej perfumerii.

Lucjan

Ultra Perfumaniak

Post18 kwietnia 2018, 19:54 - Śr

Mainstream chyba odpada , jak wydawać to na grubsze jakościowo a co za tym idzie finansowo rzeczy , chociaż paradoksalnie właściciele amerykańskich sportowych klubów z lig NBA , NHL , NFL ,MLB na meczach swoich drużyn widywani są w klapkach-japonkach , t-shirtach i plastikowych różowych zegarkach baby Casio - trochę z przekory , że stać mnie na wszystko , trochę z tęsknoty za " zwykłymi rzeczami "

grembi

Post18 kwietnia 2018, 19:57 - Śr

Ja to bym zrobił tak: specjalnie dobrana ankieta dzięki której uzyskujesz profil klienta. W jakiej branży działa, co lubi, w jakim otoczeniu przebywa itp. Później na podstawie ankiety robię 10-15 próbek po 5 ml. Umawiam się z klientem i rozmawiamy, wąchany i doradzamy. Zostawiamy klienta z próbkami, ktore najbardziej mu podeszły i kasuje z 1k PLN :)
Nawiązuje współpracę ze sklepem z którego potem zamawia produkt z rabatem, a ja mam z tego dodatkowy profit :)

srG

Perfumaniak

Post19 kwietnia 2018, 00:01 - Cz

Machiavelli napisał(a):Czy mamy aż tyle perfumerii i różnorodnych produktów, by potrzebne było doradztwo w kwestii wyboru zapachu?

yyyyy tak? Samych perfumerii, które mają rzeczy na wyłączność jest - licząc lekką ręką - 15 plus pojedyncze marki, które są dostępne w konkretnych sklepach/zakładach. Wyjdzie kilka tysięcy zapachów, o których w wielu przypadkach nie przeczyta się w necie. Oczywiście duża część jest słaba, ale jeszcze trzeba się o tym przekonać, bo mało kto będzie te zapachy znał (wystarczy spojrzeć tutaj na forum). Przy bardzo intensywnym testowaniu, sprawdzenie (nie mówię o psiknięciu w perfumerii) w całości samego podwórka zajmuje 6-7 lat, a trzeba wziąć też poprawkę na setki zapachów, które co roku dochodzą bądź są wycofywane (i przy których trzeba na tyle się orientować, żeby wiedzieć, które znikną - czy to w ogóle czy tylko z dystrybucji - żeby je wcześniej poznać, a i tak miałoby się świadomość, że do teraz sporo rzeczy bezpowrotnie zniknęło i się tego nie nadrobi). To jest czasochłonne i wymaga rozeznania na rynku plus znacznych środków.
Wystarczy teraz sobie wyobrazić jakiegoś snoba, który chce iść na skróty - można chyba śmiało założyć, że w dziedzinach, które dotyczą dóbr luksusowych o takich najłatwiej - i cały ten żmudny proces, zdaniem takiej osoby, będzie mógł zostać zastąpiony przez takie porady... senseliera (straszne, straszne określenie). Sensowne? Według mnie tak. Wiadomo, że nie jest to to samo, co poznanie samemu tych wszystkich zapachów i jest duża szansa, że ten potencjalny Graal gdzieś tam się zagubi, ale nie każdy chce się w to bawić, a tak dostanie przekrój najlepszych bądź chociaż najważniejszych zapachów z podwórka. Będzie to na pewno bardziej rzetelne, niż opieranie się na forach czy rankingach.
Ostatnio edytowano 19 kwietnia 2018, 00:26 - Cz przez srG, łącznie edytowano 1 raz

Artplum

Mega Perfumaniak

• Ostrzeżenia: 1

Post19 kwietnia 2018, 00:15 - Cz

Ludzie uwielbiają doradzanie, zarówno bierne, jak i czynne, więc zawód z przyszłością.
Uważam, że jednego takiego senseliera powinien zatrudnić Fqjcior, żeby w dziale zapytań dobieral perfumy dla 21-latka, podobające się kobietĄ :P
Zresztą, na forum mamy paru senselierow, chociaż pewnie nie wiedzieli, że nimi są :P
Artur

srG

Perfumaniak

Post19 kwietnia 2018, 00:20 - Cz

Arturze, jesteś mistrzem :lol:

Powrót do O perfumach ogólnie