Teraz jest 18 września 2019, 22:57 - Śr

• Reklama

Zmiany stężenia perfum

Ogólne rozmowy o świecie perfum.
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

Machiavelli

Bardzo aktywny forumowicz

Zmiany stężenia perfum

Post16 lutego 2018, 08:39 - Pt

Pamiętacie niedawną historię z nieszczelnymi samplami Piotra Czarneckiego?
Zazwyczaj nieszczelne szkła/plastiki są utrapieniem perfumaniaków, którzy robią co w ich mocy, aby zabezpieczyć sok przed ulatnianiem się. Ja chciałbym jednak w tym temacie porozmawiać o celowym odparowaniu cieczy (w celu zwiększenia stężenia) lub dodaniu rozpuszczalnika (aby stężenie zmniejszyć).

Skąd pojawił się w mojej głowie ten "chory" pomysł? Historia była taka:
Kilka lat temu (zaczynałem wtedy z niszą) zamówiłem komplet próbek z Quality. Jedną z próbek, która najbardziej mnie zachwyciła, oszczędzałem jak mogłem, a zamiast się nią spryskać do ludzi, smarowałem troszeczkę nadgarstek i zaciągałem się w domowym zaciszu tą cudowną wonią. To wszystko do czasu aż przyszły kolejne partie próbek, a mój "ulubieniec" został gdzieś w tle. Znajduję go w szafie po około roku i ze smutkiem stwierdzam, że nie ma już w nim cieczy, na dnie jest natomiast bursztynowy osad o konsystencji żywicy. Otwieram i odpływam! Myślałem, że podczas testów mnie zachwycił, ale w obecnym stanie to kompletny kosmos! Najlepsze co w życiu wąchałem. Do tego stopnia, że zamówiłem sobie cały dekant i leżakuję go (już ponad rok), by tylko uzyskać tę upragnioną woń!

Od tamtego przypadku regularnie kombinuję ze stężeniami perfum. Czasami biorę plastikowego sampla i zostawiam tam kilka ml perfum, patrząc jak to na nie wpłynie. Jeśli jakieś perfumy są bardzo trwałe i gęste, ale projektują bliskoskórnie, dodaję do testowej wersji odrobinę rozpuszczalnika i patrzę jak będą się zachowywały. Często trochę się na tych eksperymentach zawodzę, ale są przypadki, które utwierdzają mnie, że warto próbować z celową zmianą stężeń.

Moje pytanie, czy też praktykujecie coś takiego i jakie macie doświadczenia? Obecnie zastanawiam się czy nie iść ciut dalej i modyfikować nie tylko same stężenia, ale i rodzaj rozpuszczalnika. :D
„Elegancja jest niemożliwa bez perfum. To skryte, niezapomniane, ostateczne akcesoria.” - Gabrielle Coco Chanel

Zapraszam na The Elegance of Scent - blog o perfumach i szeroko rozumianej perfumerii.

BlueJeans

Moderator

Re: Zmiany stężenia perfum

Post16 lutego 2018, 08:59 - Pt

Najprędzej poznamy odpowiedź, testując ulatniające się sample Piotra :D. Z ciekawości sprawdzę jaki jest poziom zawartości i czy przypadkiem nie osadza się już syrop na dnie fiolek. Prawdę mówiąc nigdy poważniej się nad tym tematem nie zastanawiałem poważniej.

Machiavelli

Bardzo aktywny forumowicz

Post16 lutego 2018, 09:04 - Pt

Zdziwiłbym się gdybyś coś jeszcze miał w swoich samplach. Z moich już wszystko odparowało (dobre 2 tygodnie temu), a na dnie został sam osad (stały, nie gęsty). Testowałem je na skórze po odparowaniu ok. 40-50% i pisałem, ze już wówczas było zauważalnie lepiej. Teraz może i by było, lepiej, ale nie ma co testować. Można tylko osad wąchać. :D
„Elegancja jest niemożliwa bez perfum. To skryte, niezapomniane, ostateczne akcesoria.” - Gabrielle Coco Chanel

Zapraszam na The Elegance of Scent - blog o perfumach i szeroko rozumianej perfumerii.

hrhrhr

Aktywny forumowicz

Post16 lutego 2018, 10:44 - Pt

wlasnie wczoraj jak otworzylem pudelko z niespodziewanie pustymi fiolkami od Piotra zastanawialem sie nad dolaniem do nich alkoholu..
Na sprzedaż / Zdjęcia
---
Kupię złoty magnetyczny korek Amouage

gabriel@dag.pl

Perfumaniak

Post16 lutego 2018, 13:44 - Pt

na co dzień testuje różne stężenia efekty są przeróżne
dla rożnych kompozycji
w wielu przypadkach ma to sens
ale bywa że można coś poprawić

• Reklama