Teraz jest 17 grudnia 2018, 18:17 - Pn

• Reklama

Optymalizacja kolekcji perfum, czyli ile flakonów?

Dyskusja ogólna o perfumach dla mężczyzn.
  • Reklama

1-3 flakony
1
2%
4-5 flakonów
5
8%
6-10 flakonów
7
11%
11-20 flakonów
20
33%
21-30 flakonów
11
18%
31-50 flakonów
7
11%
51-100 flakonów
5
8%
101-... flakonów
5
8%

Liczba głosów : 61

• Autor
  • Wiadomość

kamolskee

Bardzo aktywny forumowicz

Re: Optymalizacja kolekcji perfum, czyli ile flakonów?

Post28 października 2018, 13:54 - N

Zapachy się po prostu nudzą, jak wszystko inne. Jak ciuchy, jak monotonne żarcie:)

Dlatego ja osobiście zmierzam do max 4-5 flakonów. Jak zużyję, kupuję inne. Zawsze można mieć też sporo dekantów.
Bentley inaczej niż w motoryzacji, zaskakuje mnie pozytywnie nie tylko jakością, ale też ceną :)

beziex

Forumowicz

• Ostrzeżenia: 1

Post28 października 2018, 15:54 - N

Głosuję na 11-20, gdyż uważam taką ilość flakonów za optymalną. W tej liczbie na pewno zamkną się wszystkie zapachy, które uwielbiam (lub dopiero będę :roll: ) Każdy z nas po prostu lubi dobrze pachnieć, a przy tej liczbie na monotonie narzekać nie można :lol:
Perfumy to nie nałóg, to styl życia

STRAGAN
http://perfuforum.pl/viewtopic.php?f=52&t=22941

ayy

Forumowicz

Post28 października 2018, 16:07 - N

1-3, jeśli używam czegoś sporadycznie to od tego są dekanty.

Mirx

Aktywny forumowicz

Post28 października 2018, 16:13 - N

Wydaje mi się, że trudno mówić o kolekcji w przypadku 20-30 flakonów. Owszem, to ponadprzeciętny zbiór do zastosowań użytkowych. Skromna kolekcja dla mnie to minimum 50 flakonów, a o sensownej kolekcji można mówić w przypadku 200. Zresztą policzmy: 12 Amouage’y, 12 Guerlainów, 12 Diorów, 12 Hermesów, 12 Chanel, 12 Acqua di Parma to już 72 flakony. A gdzie reszta? Przecież trzeba mieć po kilka Verace, Dolce & Gabbana, Creedów. A gdzie podstawowe pachnidła niszowe? Powiadam - dwie setki to minimum minimorum.

TWBolek

Aktywny forumowicz

Post28 października 2018, 19:43 - N

Optymalizacja kolekcji to kwadratura koła. Optymalizacja to ładna nowomowa na cięcie kosztów a kolekcja konotuje ze sztuką czy rzemiosłem i ma się nijak do oszczędzania a wręcz przeciwnie, jest formą marnotrawienia a w najlepszym wypadku inwestycji. Jeżeli mówimy o tzw. Kolekcji użytkowej to też nie ma tu co optymalizować. Po co? Żeby wydać na inne gówno? Srajfon? Pasta z jednorożca do konserwacji obuwia? Numer 6 tez do mnie nie przemawia. Randki? Kluby? A kto na nie chodzi? Biuro? Pierdolić biuro i biurwiastość. Rzygać mi sie chce od tego biura i na pewno ręki nie bede przykladał do tego wpasowujac sie w ten jałowy trend. Proponuje osobne zapachu na każdy ze stan ducha: Błogostan, wkurwienie, etc. Od 1 do 10 w skali Nosacza.

MHW

Post28 października 2018, 20:05 - N

Randki? Kluby? Jakby nie patrzeć całkiem sporo ludzi tam chodzi. Przynajmniej tych jeszcze w wieku rozrodczym ;-)
Więc uważam, że niezależnie, czy ma się kolekcję 6, czy 200 zapachów warto mieć coś by właśnie wpasować się w daną sytuację.
http://www.perfumoholik.pl
Mój blog poświęcony perfumom, a na nim recenzje, szybkie testy i autorskie zdjęcia.
Zapraszam!

kod rabatowy do perfumeria-euforia.pl

Bazyli

Aktywny forumowicz

Post28 października 2018, 20:22 - N

TWBolek - zajebiście i w punkt. Jeżeli pozwolisz, to podpiszę się pod tym, co napisałeś :)

Bazyli nadaje mobilnie...
Good Life, Xeryus Rouge, Kouros, Zino - mój mały świat zamknięty w butelce...

NGL7

Post28 października 2018, 20:37 - N

TWBolek napisał(a): Biuro? Pierdolić biuro i biurwiastość. Rzygać mi sie chce od tego biura i na pewno ręki nie bede przykladał do tego wpasowujac sie w ten jałowy trend.

Mi ten fragment podoba się najbardziej :mrgreen:

Piotr.

Forumowicz

Post28 października 2018, 21:04 - N

Ponad setkę to głosy "dla jaj" jak mniemam...

Głos rozsądku ~ 10 flakonów, zaznaczyłem opcję 6-10.

Mirx

Aktywny forumowicz

Post28 października 2018, 21:22 - N

Właśnie, że nie dla jaj. Tak jak kolega napisał – rozsądek trzeba wyłàczyć. Kolekcje powinny tworzyć potrzeby emocji, nastrojów, pragnień... Nie ma górnej granicy, a każdy będzie miał inną granicę dolną.
Ostatnio edytowano 29 października 2018, 06:50 - Pn przez Mirx, łącznie edytowano 1 raz

supermariobros

Ultra Perfumaniak

Post29 października 2018, 06:13 - Pn

kolekcja
«zbiór przedmiotów jednego rodzaju, gromadzonych przez kogoś ze względu na ich wartość artystyczną, naukową lub historyczną»

Z jednym się zgodzę, że stwierdzenie "kolekcja użytkowa" jest pewnego rodzaju oksymoronem. Ale nie zgodzę się z tym, że kolekcja perfum musi składać się odrazu ze stu flakonów albo więcej. Można mieć kolekcję 10 flakonów i nie widzę problemu, żeby te 10 flakonów okreslić mianem kolekcji. Nie ma granicy liczebności między zbiorem perfum a ich kolekcją.
Foliowy Ranger

[SPRZEDAM] viewtopic.php?f=52&t=13557

Mirx

Aktywny forumowicz

Post29 października 2018, 07:05 - Pn

Tak jak zaznaczyłem wyżej, ocena owej liczebności jest sprawą indywidualną. Za kolekcję mógłbym uznać na przykład zbiór pięciu perfum historycznych. Tak samo nie mam problemu z nazwaniem kolekcjonerem osoby posiadającej pięć starych, unikalnych samochodów Ferrari. Mój dawny znajomy zbierał stare polskie samochody. Miał Syrenę, Fiata 126p, 125p, Poloneza i kilka innych - wszystko w idealnym stanie, z początku produkcji. To oczywiście była kolekcja. Trzymał je na parterze kamienicy i od czasu brał je na przejażdżkę. To rzecz jasna była kolekcja. Nie byłaby nią rupieciarnia złożona z podobnej ilości starych gratów. Jeśli ktoś ma dwadzieścia czy trzydzieści perfum i używa ich w rotacji, są one łatwe do kupienia, to jaka to kolekcja? Ja mam więcej skarpetek (niektóre fajne). To też jest kolekcja? Ocena indywidualna.

pemo124

Forumowicz

Post29 października 2018, 07:13 - Pn

Czyli wychodzi na to ze tylko ktoś kto ma 100+flaszek trudnych do kupienia może nazwać swój zbiór kolekcja....

Serio?

Mirx

Aktywny forumowicz

Post29 października 2018, 07:18 - Pn

A przeczytałeś to co napisałem? W pierwszym zdaniu zaznaczyłem, że to ocena indywidualna, a w drugim, że może to być nawet pięć flakonów.

supermariobros

Ultra Perfumaniak

Post29 października 2018, 07:27 - Pn

Mirx napisał(a):Jeśli ktoś ma dwadzieścia czy trzydzieści perfum i używa ich w rotacji, są one łatwe do kupienia, to jaka to kolekcja? Ja mam więcej skarpetek.

Wiem, że podkreślasz, że to ocena indywidualna, ale jednak między wierszami piszesz coś w stylu: "co to za kolekcja jak masz 20-30 flakonów, już prędzej moje skarpetki nazwę kolekcją niż Twoje perfumy".
W takim razie wątek "pokaż swoją kolekcję" powienien brzmieć "pokaż swój/swoją zbiór/kolekcję perfum"?
Foliowy Ranger

[SPRZEDAM] viewtopic.php?f=52&t=13557

Artplum

Mega Perfumaniak

Post29 października 2018, 08:34 - Pn

W pełni zgadzam się z Mirxem.
Kolekcję tworzy się z flakonów, tak jak dom buduje się z kamieni.
Zbiór flakonów nie jest kolekcją, tak jak kupa kamieni nie jest domem.
Artur

kamolskee

Post29 października 2018, 08:37 - Pn

1. temat dotyczy OPTYMALIZACJI, wiec jesli ktos pisze ze ma miec docelowo 100 flakonow to spoko, optymalizuje pewnie ze 150ciu :) Dobrze że optymalizuje, ale nawet 100 flaszek nie jest w stanie zuzyc do konca żywota swego :)
2. ciekaw jestem czy osoby ktore maja tak duze kolekcje posiadaja partnera/partnerkę :)
Bentley inaczej niż w motoryzacji, zaskakuje mnie pozytywnie nie tylko jakością, ale też ceną :)

pemo124

Forumowicz

Post29 października 2018, 09:12 - Pn

Artplum napisał(a):W pełni zgadzam się z Mirxem.
Kolekcję tworzy się z flakonów, tak jak dom buduje się z kamieni.
Zbiór flakonów nie jest kolekcją, tak jak kupa kamieni nie jest domem.

To ja już w takim razie nie rozumie definicji kolekcji a specjalnie patrzyłem do słownika.

Idac tym tropem domu... czyli nie każdy samochód to samochód(musi być tworzony z pasja) może być nazwany samochodem a inne to są zbiorem różnych części?

Mirx

Aktywny forumowicz

rennifer_lopez

Aktywny forumowicz

Post29 października 2018, 13:23 - Pn

Dla uproszczenia dyskusji należałoby raczej uściślić znaczenie słowa kolekcja.

Według mnie kolekcja to zbiór przedmiotów jakiegoś rodzaju, gromadzonych ze względu na określone kryteria (najczęściej kolekcje kojarzone są chyba z kryteriami artystycznymi, historycznymi, ale też np. pochodzeniem geograficznym, rodzajem użytego surowca/materiału). Tworzenie kolekcji w tym znaczeniu nierozerwalnie łączy się z poszerzaniem wiedzy i starannym przemyśleniem co ma się w niej znaleźć.
Potocznie dość często używa się słowa kolekcja na gromadzony zbiór i wydaje mi się że tak jest najczęściej w przypadku zbioru perfum. Przyznam że zdecydowanie wolę tutaj słowo "kolekcja" bo po prostu ładniej brzmi :) Poza tym "zbiór" brzmi bezosobowo, kolekcja bardziej kojarzy mi się z emocjami i dlatego też bardziej pasuje mi do perfum. Nie widzę jakiegoś innego, ciekawego synonimu na zbiór, który można by tu stosować zamiast słowa kolekcja - ale może osoby, którym przeszkadza używanie go w tym znaczeniu, potrafią je zaproponować.

Z jednej strony jestem w stanie zrozumieć przeciwników masowego używania słowa "kolekcja" na nasze zbiorki perfum - zapewne ich zbiory są znacznie większe, kosztowniejsze, być może bardziej przemyślane niż reszty, a tu jeden z drugim nagminnie próbuje zrównywać się z takim kolekcjonerem określając swój zbiór kolekcją :) To z jednej strony, ale z drugiej, o tym, co stanowi kolekcję decyduje sam kolekcjoner a nie postronni obserwatorzy, którzy nie muszą znać kryteriów jakimi kieruje się zbieracz i jeśli taka osoba chce nazywać swoje kilkanaście, kilkadziesiąt czy kilkaset flakonów kolekcją, to byłoby miło, gdyby mogła to robić bez uwag osób postronnych na ten temat.

pemo124 nie trzeba mieć 100+ flakonów, żeby je nazwać kolekcją :) Powiedziałabym nawet, że prawdziwy kolekcjoner nie rozpatruje swojej kolekcji pod kątem ilości posiadanych w niej elementów :) No, może poza sytuacją, gdzie kolekcjoner założył sobie że zbierze wszystkie elementy danego rodzaju (np. wszystkie perfumy Guerlaina).
Żeby nazwać zbiór kolekcją w ścisłym znaczeniu tego słowa dobrze jest mieć jakieś kryteria, według których chcesz kolekcjonować przedmioty. To Ty ustalasz kryteria, możesz sobie na przykład ustalić, że chcesz mieć kolekcję najpiękniejszych zapachów zawierających kombinację oud-róża. I jeśli zbierzesz według tego kryterium 20 flakonów, to jest to kolekcja, bez względu na to, że ktoś powie Ci, że nie masz pozostałych kilku tysięcy perfum, które zawierają te nuty :) Ja np. kolekcjonuję stare szypry w miniaturkach, nie wiem ile ich mam, na pewno nie ponad 100 i nawet nie wiem, czy chciałabym tyle mieć. A jednak uważam że mój zbiorek (pod względem liczebności jakże marny przy 100 czy 200 flakonach) jest kolekcją.
Poprzednia stronaNastępna strona

• Reklama

Powrót do Perfumy męskie - dyskusja ogólna