Teraz jest 19 grudnia 2018, 05:00 - Śr

• Reklama

Projekt domu jednorodzinnego

Czyli miejsce na dyskusje na tematy pozaperfumowe
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

emera

Perfumaniak

Re: Projekt domu jednorodzinnego

Post16 września 2017, 23:27 - So

Mam rodzinę, która ma podobnie wysoki salon z antresolą, jak w projekcie z pierwszego postu Kudziora, i wygląda to świetnie. Mnóstwo przestrzeni - wizualnie. A praktycznie? - mocno dokucza echo; oglądanie/słuchanie telewizji/radia to trochę udręka. Pewnie sporo zależy od rozmieszczenia i jakości sprzętu, głośniki po kątach i inne bajery; może dywany trochę złagodziłyby efekt. Ale nawet zwyczajne rozmowy między mieszkańcami wymagają trochę więcej wysiłku, bo wszystko się odbija aż od sufitu. Trza do siebie krzyczeć niemal.

Ale projekt podoba mi się.
Ciekawe tylko, jak to przeszklenie sprawdza się przy ogrzewaniu zimą. I chłodzeniu latem : )
Fragrantica
Straganik
Poszukuję odlewki Carillon Tauera.

Scarlatti

Aktywny forumowicz

• Ostrzeżenia: 1

Post17 września 2017, 00:27 - N

A może troszkę oldschoooolu?
Obrazek

kudzior

Ultra Perfumaniak

• Ostrzeżenia: 3

Post17 września 2017, 08:07 - N

Ale projekt podoba mi się.
Ciekawe tylko, jak to przeszklenie sprawdza się przy ogrzewaniu zimą. I chłodzeniu latem : )[/quote]

Te przeszklenie jest extra, tylko jego wykonanie i montaż jest wyzwaniem. Niewiele firm w PL jest w stanie wykonać i prawidłowo zamontować tak wielkie "okno" .

Karasov

Forumowicz

Post17 września 2017, 12:12 - N

https://www.google.pl/search?q=nowoczes ... 5645437108 Bardzo piękna i nowoczesna bryła.Projekt bardzo mi się podoba i osobiście nie miałbym żadnych oporów zamieszkać w takim domu . Szklana ściana robi mega wrażenie i mi osobiście takie elementy bardzo się podobają. Cieszy mnie fakt że coraz więcej rodaków buduje dom dla siebie , a nie pod kontem sąsiadów i nie kieruje się tym co ludzie powiedzą. W Niemczech widziałem wiele domów z wielkimi przeszkleniami i nikt nie stał tam z michą popcornu pod oknem :)
Zerknij na projekt archon , może też Ci się spodoba .

aleksander

Super Perfumaniak

Post17 września 2017, 13:14 - N

emera napisał(a):[...] mocno dokucza echo; oglądanie/słuchanie telewizji/radia to trochę udręka.
Ciekawe tylko, jak to przeszklenie sprawdza się przy ogrzewaniu zimą. I chłodzeniu latem : )
kudzior napisał(a):Te przeszklenie jest extra, tylko jego wykonanie i montaż jest wyzwaniem. Niewiele firm w PL jest w stanie wykonać i prawidłowo zamontować tak wielkie "okno" .
Te trzy argumenty powodują, że o pierwszym projekcie zapominamy.
Dawajcie następne.
Tom napisał(a):W Niemczech widziałem wiele domów z wielkimi przeszkleniami i nikt nie stał tam z michą popcornu pod oknem :)
No, ale to było w Niemczech.

Karasov

Forumowicz

Post17 września 2017, 15:46 - N

Argument Emery jest puki co jedynym który trzeba mocniej przemyśleć . Jeśli dysponuje się wystarczająco dużą działką to można sobie pozwolić na nowocześniejszy dizain , co do sporych tafli szkła to może dawniej był problem z fachowym montażem , teraz raczej nie powinno być z tym najmniejszego kłopotu. Tak czy siak inwestorem jest Kudzior i to on zdecyduje , a skoro pisze że woli nowocześniejsze budownictwo to raczej nie pójdzie w projekt dworku .

aleksander

Super Perfumaniak

Post17 września 2017, 19:09 - N

Co ma wielkość działki do stylu, w jakim buduje się dom?
Nowoczesny wygląd to tylko na dużej działce?
Dworku, jak dotąd, nikt nie proponuje.

Duże, szklane powierzchnie, niewątpliwie związane są z utratą ciepła zimą i nadmierną temperaturą latem.
Tutaj chyba nikt nie ma wątpliwości.
Jednakże, stosując odpowiednie szkło, ogrzewanie i wentylację, niwelujemy te cechy,
ale całkowite pozbycie się tych niedogodności, raczej, nie jest możliwe.

Co do akustyki, pogłos (czyli echo), jak już pisała Emera, częściowo można zlikwidować przez miękkie powierzchnie,
jak na przykład dywany. Pewnie też trzeba by było na ścianach zastosować materiał tłumiący fale dźwiękowe.

I teraz trzeba się zastanowić, czy korzyści płynące ze ściany-okna, przeważają nad kosztami,
z jakimi trzeba się liczyć w czasie budowy i późniejszego użytkowania takiego domu.
Koszt szkła i jego montażu, zwiększone ogrzewanie zimą, chłodzenie latem i wytłumienie pogłosu.
Pytanie, czy nie lepiej zastosować, po prostu, duże okno, niż taflę szkła na całą ścianę.

Od razu, na etapie wyboru projektu, zastanowiłbym się nad takimi rzeczami jak:
- czy rzeczywiście potrzebuję 160 m2
- czy muszę mieć dom piętrowy (mając dużą działkę)
- jakich materiałów użyję do budowy

Karasov

Forumowicz

Post17 września 2017, 19:46 - N

Nic , chodziło mi o to ,że na dużej działce można zastosować duże drzewa i dom "zniknie " w zieleni , przy minimalnych wymiarach diałki to raczej mało realne. Oczywiście że nie, na małej działce też można zbudować nowoczesny w formie dom.

hrhrhr

Aktywny forumowicz

Post18 września 2017, 07:50 - Pn

kyloe napisał(a):
aleksander napisał(a):
Tu jest przepiękny przykład takiej skandynawskiej willi,

http://www.plataformaarquitectura.cl/cl/02-259355/villa-wallin-erik-andersson-architects

to jest chyba najlepsze, co sie pojawilo w tym temacie. sam wlasnie jestem na etapie projektu i celuje wlasnie w cos podobnego. prosta bryła, dwuspadowy dach. chce, aby calosc byla wylozona swierkiem skandynawskim lub modrzewiem syberyjskim, barwionym na ciemny - taki srebrnoczarny kolor. mam sporo drzew na dzialce na wsi, chce, zeby dom pasowal do otoczenia.

o taki styl deski elewacyjnej mi chodzi, w pionowym ulozeniu:
Obrazek

zastanawiam sie tez czy stosowac przelamanie kolorystyczne, czy na calosci jeden kolor deski oraz co zrobic z dachem - czy tez deska (co wyglada rewelacyjnie), czy jednak bardziej praktyczne bedzie inne, typowo dachowe rozwiazanie - chociazby gont w podobnym kolorze.

dlugo zastanawialismy sie nad bryla, rozwazalismy podobna do tej Twojej Kudzior, ale wygrala prosta "stodola", glownie ze wzgledow stylistycznych.
Na sprzedaż / Zdjęcia
---
Kupię złoty magnetyczny korek Amouage

emera

Perfumaniak

Post18 września 2017, 23:11 - Pn

kudzior napisał(a):Niewiele firm w PL jest w stanie wykonać i prawidłowo zamontować tak wielkie "okno" .
To w zasadzie są elementy szklane, a nie wielka tafla szkła. Bo drzwi tarasowe są przesuwne (w rzucie parteru na to wygląda; bo i jak inaczej można byłoby się dostać na ten taras z krzesełkami), a te powyższe elementy to jakby duże okna bez otwierania (w nietypowym kształcie). Możliwość montażu więc wydaje się do ogarnięcia, tylko pewnie koszt byłby spory, bo niestandardowe wymiary.

Kudziorze, jeśli masz sporą działkę, pomyśl o domu parterowym. Niesamowita wygoda, kiedy nie trzeba wspinać się po schodach. Docenisz na stare lata. A szklaną ścianę też można przy tym mieć. Projektów jest mnóstwo.
Fragrantica
Straganik
Poszukuję odlewki Carillon Tauera.

aleksander

Super Perfumaniak

Post20 września 2017, 13:04 - Śr

hrhrhr napisał(a):zastanawiam sie tez czy stosowac przelamanie kolorystyczne, czy na calosci jeden kolor deski oraz co zrobic z dachem - czy tez deska (co wyglada rewelacyjnie), czy jednak bardziej praktyczne bedzie inne, typowo dachowe rozwiazanie - chociazby gont w podobnym kolorze.
Jeden kolor deski.
Przełamania kolorystyczne i tak będą.
Najczęściej przez przedmioty, których nie sposób będzie dobrać kolorystycznie.
(Samochód, leżaki, basen dla dzieci, hamak, tego typu rzeczy).
Jeśli znajdziesz dekarza, który położy deski, spróbowałbym desek.
O jakim niepraktycznym zachowaniu desek na dachu myślisz?
Patrzyłeś może na dach z trzciny?

hrhrhr

Aktywny forumowicz

Post21 września 2017, 13:26 - Cz

zadnego dachu z trzciny :) nie chce wprowadzac 'zakopanego' na moj ogrod :roll:
Na sprzedaż / Zdjęcia
---
Kupię złoty magnetyczny korek Amouage

aleksander

Super Perfumaniak

Post21 września 2017, 13:58 - Cz

Trzcinowy dach to nie jest tradycja ściśle góralska.
Tego typu dachy występowały na różnych terenach.
Ale wiem o co chodzi.

pawelgawel2002

Forumowicz

Post21 września 2017, 16:03 - Cz

Projekt ciekawy jakich wiele.....
Mi w szczegolności podoba sie przeszklenie od podłogi aż po dach. Napewno będzie to bardzo doświetlony salon.
Jest tylko jedno, a właściwie dwa alle, ocieplanie i mycie.
Należy jeszcze pamiętać czy ten dom będzie dobrze wkomponowywał się w krajobraz go otaczjący i czy pozwolą go zbudować urzędnicy....
Jeżeli chodzi o nowoczesność podobają mi się projekty ze sudia villanette, nie wiem jak ich projekty zaklasyfikować tylko że u nich chyba nie ma dachów dwuspadowych....

jarosword

Aktywny forumowicz

Post21 września 2017, 16:17 - Cz

Takie przeszklenie ładnie wygląda na projekcie i od razu po montażu, no i okazjonalnie jak się kogoś w takim domu odwiedza. Później może być IMO jak z białymi butami czy jasną tapicerką w samochodzie - "niby wszystko fajnie, ale następnym razem wezmę ciemniejsze/ciemniejszą wersję, bo mniej kłopotów" :mrgreen: A może to tylko moje pragmatyczne podejście :)
Oprócz kwestii ogrzewania/chłodzenia dodałbym też aspekt fauny - już o zwykłe okna zabija się sporo ptaków, a co dopiero o taką powierzchnię - mi to akurat obojętne, ale kot wydaje się być obowiązkowy na wyposażeniu, do czyszczenia obejścia ;)
Im dalej w las tym więcej drzew jak widać.

pro_Jolanta

Post22 września 2017, 09:44 - Pt

Takie przeszklenia na całą ścianę bardzo mi się podobają. Dzięki temu jest dużo światła wewnątrz, jest bardziej przestrzennie. W ogrodzie wystarczy się zasłonić drzewami i krzewami i już mamy prywatność :) Super, że jest coraz więcej nowoczesnych projektów, jest w czym wybierać.

kudzior

Ultra Perfumaniak

• Ostrzeżenia: 3

Post23 września 2017, 19:28 - So

no prosze o przykłady projektów, bo narazie każy opowiada a nikt nie dal linka :)
nie pisze tu o tych typowych stodołach skandynawskich, muszą byc duze przeszklenia i moze byc dom np. w kształcie litety T?

kyloe

Bardzo aktywny forumowicz

Karasov

Forumowicz

aleksander

Super Perfumaniak

Post26 września 2017, 09:24 - Wt

kudzior napisał(a):nie pisze tu o tych typowych stodołach skandynawskich, muszą byc duze przeszklenia
Kształt stodoły nie wziął się znikąd.
To najbardziej praktyczna bryła jaką wynaleziono i też może mieć duże przeszklenia.

Z propozycji, najbardziej podoba mi się dom kontrastowy w Osinach.

Jeśli wolno mi dodać komentarz do projektów z extradom.
Te dwa zwróciły moją uwagę.

Bolączka olbrzymiej ilości domów, garaż ważniejszy od domu i mieszkańców.
Jest promowany na przedzie i psuje figurę samego domu.
Obrazek

Po usunięciu tej przymurówki z prawej strony i kwietników, całkiem do rzeczy.
Obrazek

Moje propozycje:
Trzeba by było zmienić materiał fasady.
https://viva-architecture.com/projects/dear-farm/

Mam nadzieję, że nie zaliczysz do stodół.
http://ttat.pl/projekt/dom-podmiejski-tychy/

__

Źródło inspiracji i wiedzy o projektach domów.
http://blog.rsplus.pl/

Nieprzebrany zasób wzorów dobrego projektowania.
(Większość projektów wyprzedza nasze myślenie o domu w sposób niemożliwy do ich zastosowania)
www.archdaily.com/houses
Poprzednia stronaNastępna strona

• Reklama

Powrót do Gadki na dowolne tematki ;-)