Strona 1 z 1

Kto naprawdę robi perfumy ...?

PostNapisane: 06 stycznia 2019, 13:26 - N
przez grzegorz01
https://www.nezdeluxe.pl/2018/12/kto-naprawde-robi-perfumy.html

Co myslicie? Naprawdę tak jest? Alberto może nawet nie wiedzieć jak pachnie Fragrance One dla JeremyFragrance ?

Re: Kto naprawdę robi perfumy ...?

PostNapisane: 06 stycznia 2019, 13:33 - N
przez Belial Lord
Myślę że wie jak pachnie,czytałem ten artykuł,jak z artykułu wynika że znany "nos" doglada sytuacji,ale tak naprawdę nigdy się nie dowiemy jak jest na 100%

Re: Kto naprawdę robi perfumy ...?

PostNapisane: 06 stycznia 2019, 13:40 - N
przez BlueJeans
Im częściej wącham obecne perfumy selektywne tym bardziej jestem w stanie w to uwierzyć, że sztuka przemieniła się w targety i masową produkcję... szkoda.

Re: Kto naprawdę robi perfumy ...?

PostNapisane: 06 stycznia 2019, 13:53 - N
przez grzegorz01
Moze dlatego Gucci Guilty Absolute pachnie jak pachnie. Zupełnie nie w stylu do którego przyzwyczaił nas Alberto Morillas. Po prostu nie On go wymyślił a co najwyżej zaakceptował (choć i to jest pod znakiem zapytania).
W przypadku zapachów sygnowanych przez Thierry Wasser to z całej serii Ideal mnie osobiście najbardizej podoba się ten jeden przy którym podpisana jest również Daphne czyli EDP. To ciekawe, bo co przeważyło że przy tym jest dopisana a przy późniejszym Intense już nie.
Kto zatem zrobił Dior Sauvage? Czy to możliwe, żeby taki stary wyjadacz jak Demachy doznał olśnienia i stworzył zapch tak idealnie wpisujący się w aktualne trendy i gusta, który zawładnał masami? Przecież znamy jego (zapewne) autorskie kompozycje (starsze) i delikatnie mówic mają klasyczny "sznyt".
Jak to więc jest?

Re: Kto naprawdę robi perfumy ...?

PostNapisane: 06 stycznia 2019, 14:07 - N
przez Machiavelli
Ostatnio też wspominałem o tym na forum (właśnie w wątku o JF i jego perfumach). Morillas to jeden z głównych nosów w Firmenich. Koncern jest ogromny i realizuje ogromną ilość zleceń (przy czym kompozycje do perfum to tylko część ich całkowitej działalności).
To wręcz niemożliwe, by kilku nosów, których dobrze kojarzymy z Firmenich, a którzy "podpisują się" pod kompozycjami, było w stanie samemu je tworzyć od A do Z, tym bardziej, że to nie praca taka jaką sobie wyobrażamy (siedzenie nad organami, mieszanie w kolbie i wąchanie blotterów), a w większości klepanie analiz i symulacji w specjalnych programach komputerowych. I nad takim jednym zleceniem siedzi kilka/kilkanaście osób.
Taki Morillas, jeśli się w ogóle dotyka, pewnie wykonuje niewielki % czynności (głównie pewnie kontrolnych albo doradczych w przypadku jakichś wątpliwości/problemów). I owszem, zazwyczaj elementem porównawczym dla tych działań nie jest "fantazja" nosa, a raczej brief, który dostarczył zleceniodawca.

Oczywiście nie oznacza to, że tak jest wszędzie i z każdym nosem. Ci spoza koncernów (albo koncernowi, ale mniej hołubieni) nie mają raczej armii asystentów i analityków, ani takiego zaplecza laboratoryjnego. Taki Durbano czy Tauer pewnie rzeczywiście siada sobie nad organami i tworzy. No ale w końcu to "niezależni" twórcy, których briefy też nie ograniczają.

Efektem zazwyczaj jest to samo, ale warto zdawać sobie sprawę, że to jak powstają perfumy w koncernach kosmetycznych, a jak w małych, niezależnych pracowniach, to zupełnie inna droga - inne standardy, techniki, czynności, priorytety, podział zadań itd.