Teraz jest 18 października 2018, 20:51 - Cz

• Reklama

Jaki laptop?

Czyli miejsce na dyskusje na tematy pozaperfumowe
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

Mirx

Aktywny forumowicz

Re: Jaki laptop?

Post09 lipca 2018, 10:39 - Pn

Pomijam już system operacyjny, który w mojej ocenie działa świetnie – ergonomicznie i stabilnie, ale przyznaję że może to być kwestią osobistych preferencji. Kolejna sprawa to właśnie sprzęt Apple. To o czym napisał Machiavelli, czyli trackpad, to tylko jeden przykład wysokiej jakości, przemyślanego rozwiązania. Zauważcie, że użytkownicy Macbooków nie ciągną ze sobą myszki w teren. Nie chodzi mi o pracę w domu, przy monitorze, bo wtedy myszka jest jak najbardziej na miejscu. Dlaczego tak się dzieje? Bo gładzik MacBooka działa po prostu sprawnie. Gdy przesiadam się na pecetowego laptopa, zawsze mam wrażenie, że ta część jest popsuta. Bardzo dawno temu podobną sytuację miałem, gdy kolega dał mi się przejechać swoim świeżym nabytkiem – Ładą Samarą. Jadę, jadę, kolega patrzy na moją niewyraźną minę i pyta – no i jak? Nie wiedziałem co odpowiedzieć, żeby go nie urazić, więc wymijająco odparłem, że ogólnie ok. On ponawia pytanie – no mów szczerze. W końcu powiedziałem mu, że chyba kierownica jest popsuta, bo ten samochód jedzie jak chce. No i tak jest właśnie z pecetowymi gładzikami

aleksander

Super Perfumaniak

Post09 lipca 2018, 10:42 - Pn

Gładzik, myszka, na co to komu?
Prawdziwi użytkownicy nie odrywają rąk od klawiatury.

Machiavelli

Aktywny forumowicz

Post09 lipca 2018, 12:52 - Pn

Fakt, ten gładzik jest strasznie wygodny. Do takich rzeczy jak przeglądanie internetu, nawet sprawniej się nim operuje niż myszą. Scrollowanie, przewijanie stron etc. wszystko można robić gestami. Nie ma porównania do gładzików w innych lapkach... Do tego klawiatura - przyciski "skaczą" płyto i szybko, są stabilne i czułe. Łatwo się do niej przyzwyczaić (do option zamiast alta już nieco trudniej :lol: )

Kolejna sprawa, która bardzo mi się spodobała, to "sparowanie" z iphonem. Nie zawsze trzymam telefon przy sobie i bardzo doceniam, że nie będę już musiał do niego "dobiegać", gdy pracuję przy komputerze. :D

Sprawdzałem już też baterię - trzyma ok. 11-12 godzin pracy online (8-9 jeśli w międzyczasie słucham muzyki i mam jaśniejszy ekran). Niezły wynik. Chociaż i tak zdecydowanie częściej będę pracował w domu "na kablu", to dobrze wiedzieć, że w razie konieczności będę mógł go zabrać na cały dzień i nie martwić się o doładowywanie.

Żeby tak nie zachwalać, są oczywiście minusy. Największym są wtyczki - 2 usb-c i wejście słuchawkowe. Bez przejściówek się nie obejdzie. O ile w Air bym to zrozumiał, to w Pro (który w teorii ma być stworzony do bardziej fachowej pracy) już kompletnie tego nie łapię (no dobra... łapię, że chodzi o dodatkowe 1200 zł za komplet przejściówek :P ). Całe szczęście można dokupić na alle adapter, wyposażony we wszystkie najpotrzebniejsze wejścia - o wiele to wygodniejsze, niż bieganie z "kompletem" pojedynczych i cholernie drogich przejściówek od apple.

No i jeszcze ta aluminiowa obudowa... choć wizualnie robi robotę, to zarysować to może chyba nawet muszka owocowa. Bez jakiegoś case'a pewnie po miesiącu mojego użytkowania wyglądałby jak siedem nieszczęść. Designersko spoko... praktycznie już tak pięknie nie jest.
„Elegancja jest niemożliwa bez perfum. To skryte, niezapomniane, ostateczne akcesoria.” - Gabrielle Coco Chanel

Zapraszam na The Elegance of Scent - blog o perfumach i szeroko rozumianej perfumerii.

Mirx

Aktywny forumowicz

Post09 lipca 2018, 13:36 - Pn

Machiavelli napisał(a):są oczywiście minusy. Największym są wtyczki - 2 usb-c i wejście słuchawkowe

Ja już przeżyłem lament wynikający z zabrania Centronicsa w iMaku, a później rezygnację z CD w MacBooku Air. Za każdym razem wróżono porażkę tych rewolucyjnych wyborów i za każdym razem (no może zwykle) okazywało się, że to panowie z Cupertino mieli rację. Wygląda na to, że to USB-C będzie złączem przyszłości, umożliwiającym podłączenie nie tylko urządzeń USB, ale i DisplayPort, Lightning oraz zasilania. Słuchawki na kablu to przeżytek w zastosowaniach mainstreamowych. Naprawdę! Kup sobie na bluetoothowe i zapomnij o problemie. Jeśli chcesz wykorzystać stare, to tak jak napisałeś, podłączysz je do „stacji dokującej” z wyjściem monitorowym, słuchawkowym i innymi „legacy”. Kupisz ją za coś koło stówki i będzie działała bardzo dobrze. Można też nabyć za grosze przejściówkę z USB-C na mini jacka.

A „synchronizacja” telefonu z komputerem w wykonaniu Apple’a faktycznie jest bardzo wygodna. Odkryłeś już to, że jak skopiujesz coś na Maku (jabłko-C), to możesz wkleić na telefonie? Jak masz Apple Watcha, nie musisz wpisywać hasła, aby zalogować się do komputera. To się nazywa Continuity. Poza tym poczytaj o AppleScript i Automatorze.

Machiavelli

Aktywny forumowicz

Post09 lipca 2018, 16:07 - Pn

O handoffie słyszałem, chociaż jeszcze nie sprawdzałem, jak działa. Ciekawa sprawa, zwłaszcza ten Automator. Może się przydać przy jakichś monotonnych czynnościach.
„Elegancja jest niemożliwa bez perfum. To skryte, niezapomniane, ostateczne akcesoria.” - Gabrielle Coco Chanel

Zapraszam na The Elegance of Scent - blog o perfumach i szeroko rozumianej perfumerii.

icu

Aktywny forumowicz

Post24 sierpnia 2018, 14:58 - Pt

Jako, że ostatnio stałem się posiadaczem kamerki sportowej 4K i przywiozłem "trochę" materiału z urlopu itp. zadowolony siadłem przed moim Lenovo X1 Carbon w celu obróbki. Ku mojemu zdziwieniu laptop ten (fakt, że nie jest to najnowszy sprzęt) nie radził sobie z tym materiałem. Sprawdziłem wszelkie darmowe jak i płatne programy. Nie bardzo zadowolony (X1 był na moje potrzeby w 110% wystarczający) zacząłem rozglądać się za jakąś alternatywą.

Wg wszelkich stron, kolegów, ekspertów potrzebowałem min. i5, najlepiej i7 plus dedykowaną kartę graficzną z 2-4GB pamięci. Oczywiście nie wspominając o SSD i minimum 8GB RAM. Budżet ustaliłem na ok. 4 tys. złotych, ultrabooków w tych pieniądzach z ww specyfikacją nie znalazłem. W grę wchodziły w 99% "słabsze" laptopy gamingowe, jednak ich waga/mobilność (a raczej jej brak) oraz czas pracy na baterii lekko mnie odstraszał. W pewnym momencie zacząłem się zastanawiać czy aby nie sprzedać kamerki bo nie po drodze mi z tym nowym "hobby". Nie chciałem tracić wszystkich zalet "mobilności" w pracy na rzecz kilkudziesięciu minut nagrań w miesiącu.

Pewnego dnia znajomy gdy dowiedział się jaki mam "problem" zaczął się śmiać i mówi, że on z GoPro wszystko edytuje na MBA z 15 roku. Hmmm... oczywiście nie uwierzyłem i poprosiłem aby sprawdził jak poradzi sobie z moim materiałem. Gdy to zobaczyłem to po prostu :shock: Byłem w stanie się założyć, że mac z "gorszymi" parametrami od mojego X1 też sobie nie poradzi, a na tym MBA to po prostu zasuwało, podgląd, cięcia itd. wszystko bardzo płynnie itp. To pokazuje ile da się wycisnąć z teoretycznie gorszych, słabszych podzespołów mając zoptymalizowany sytem oraz oprogramowanie.

PS. Aby nie było, że jestem jakimś fanboy'em itp. Już wcześniej m.in. w tym wątku pisałem, że nie mam/nie miałem problemu z Win10 i z chęcią dalej bym pracował np. na tym X1 jednak jak widać po powyższym (w moim przypadku) Apple wygrało. Ktoś może powiedzieć, że płaci się za markę, że w tych pieniądzach miałbym i7 i wspomnianą wyżej dedykowaną kartę graficzną. Może i tak ale na 100% nie zachowałbym takiej mobilności jaką miałem m.in. w X1 i teraz mam w MBA.
⭐ MAINSTREAM & NISZA - FLAKONY / MILILITRY / DEKANTY ⭐ ---> viewtopic.php?f=52&t=22456

thermomax

Aktywny forumowicz

Post27 sierpnia 2018, 19:49 - Pn

Właśnie jestem przed wyborem mojego kolejnego laptopa. Moje wymagania to przede wszystkim :

* wydajna bateria ( przynajmniej 5-6h pracy na akumulatorze )
* wyświetlacz FHD ( ważne, żeby miał dobre odwzorowanie kolorów - praca z programami graficznymi )
* mobilność - laptopa często zabieram ze sobą na uczelnię i na wyjazdy
* jakość wykonania - najlepiej aluminiowa obudowa z wytrzymałymi zawiasami.

Teoretycznie wystarczyłaby mi zintegrowana grafika oraz nisko napięciowy procesor, ale czasami dobrze byłoby odpalić jakąś gierkę. Żadnym zapalonym gamerem nie jestem, ale od czasu do czasu lubię sobie pograć. Może ktoś z Was posiada jakiegoś ultrabooka i byłby w stanie podzielić się swoją opinią ? Obecnie zastanawiam się nad Macbookiem Pro, tylko martwi mnie fakt, że wszystkie komponenty takie jak dysk i ram są wlutowane na stałe na płytę główną i nie ma możliwości ich rozszerzenia. Z laptopów z Windowsem myślałem jeszcze nad Dellem XPS 15 oraz ThinkPadem X1.

gilbert

Perfumaniak

Post27 sierpnia 2018, 20:24 - Pn

Używam teraz Della z serii Latitude (mocny konfig, z dotykowym FHD IPS, 12gb ramu, oczywiście SSD itd..) i laptop bardzo fajny... jeżeli działa... od nowości wymieniony touchpad, aktualnie czeka na drugą wymianę płyty głównej, bo padł procesor (wlutowany w płytę).. całe szczęście że gwarancja NBD się sprawdza i odbywa się to sprawnie.
Znajomy ostatnio też kupił nowego Della -jakiś wyższy model- i od razu na reklamację, od nowości wariowała matryca, skończyło się zwrotem pieniędzy..
Przypadek, nie przypadek, ale kilka razy już obiło mi się o uszy, że są różne problemy z Dellami, i to tymi z wyższej półki cenowej. Jeżeli brać -to IMO warto dokupić najlepszy/najdłuższy wariant gwarancji- chociaż pewnie tyczy się to każdej marki.

Co do jakości matrycy w Dellu- ostatnio porównywałem z tą z MacBooka AIR Pro - i Dell wg. mnie nie odstaje - mówię tutaj o zwykłych testach oko w oko, być może profesjonalny grafik zauważyłby różnice.
Wytrzymałość i jakość wykonania w Dellu na duży plus -magnezowa pokrywa,metalowe zawiasy itd..

Nie wiem jak z jakością nowych Thinkpadów, bo ostatni jakiego miałem, to T420 kilka lat temu, ale bardzo miło wspominam - i chyba przy następnej wymianie wezmę znów Thinkpada, albo Hp ProBooka.

slawekwch

Forumowicz

• Ostrzeżenia: 1

Post27 sierpnia 2018, 20:41 - Pn

gilbert napisał(a):Co do jakości matrycy w Dellu- ostatnio porównywałem z tą z MacBooka AIR Pro

Nie ma macbooka air pro, jest albo air, albo pro i raczej chodzi Ci o wersję pro, bo w airach matryce są takie sobie i to raczej komp do neta ;)
Matryce w Pro można porównywać moim zdaniem tylko z matrycami 4K w XPSach. Wysoka rozdzielczość się przydaje, bo można sobie ustawić skalowanie i nawet na 13" mieści się tyle co normalnie na FHD w 15", czy 17". Ja się przesiadałem z 17" windowsa na 13" macbooka pro i trochę się obawiałem (szczególnie, że praca w IT), ale właśnie dzięki wysokiej rozdzielczości i skalowaniu okazało się, że to żaden problem.

Gdybym ja teraz dla siebie kupował kompa na windowsie to bym brał jakiegoś poleasingowca. Ostatnio kupiłem kilka thinkpadów z i5/8GB/128SSD po 700zł do firmy i jestem w szoku jak szybko ten sprzęt traci na wartości, ale jednocześnie jak dobrze się trzyma. Pewnie za trochę więcej można mieć coś z dedykowaną grafą i większym dyskiem.
http://perfuforum.pl/viewtopic.php?p=539073 - Stragan - Odlewki Invictus Aqua, Prada L'Homme, Ultra Male, Ultra Zest i inny mainstream - Chanel, Dior, itp.

gilbert

Perfumaniak

Post27 sierpnia 2018, 20:50 - Pn

Chodziło mi o Maca Pro 13.3 (wydawało mi się,że jest to cały czas też AIR, nie znam się na makach).
Ja mam w Latitude matryce błyszczącą -co wg. mnie jest minusem, ale tak jak mówiłem, jakość kolorów super - dla użytkownika niebędącego grafikiem.

yhmmma

Perfumaniak

Post08 października 2018, 21:47 - Pn

Siema,

stoję przed zakupem laptopa i oczywiście pojawiają się dylematy, a jako, że jest tu trochę osób obeznanych w temacie, to może ktoś mi coś doradzi.

Budżet do przeznaczenia to 4000 PLN max - nie wygospodaruję więcej.

Przeznaczenie:
- praca na office - tworzenie dokumentów, exel itd.
- przeglądanie internetu
- od czasu do czasu jakaś gra / film

Musi być lekki, mieć wytrzymałą baterię, ekran 13 "

Zastanawiam się nad Macbook Air, albo jakimś Lenovo Thinkpad.

supermariobros

Ultra Perfumaniak

Post09 października 2018, 06:14 - Wt

yhmmma, do swoich celów spokojnie wystarczyłby Ci laptop za 2000 zł.
Więc na Twoim miejscu albo bym szedł rzeczywiście po kosztach i kupił cos taniego albo poszedł w maka air. Inne maki odpadają, air jest najtańszy i zdecydowanie oferuje więcej niż oczekujesz ale to dobrze bo będzie "na zapas" ;)
Jeżeli chodzi o jakość i wygodę użytkowania to nie dorówna mu żadna winda.
Foliowy Ranger

[SPRZEDAM] viewtopic.php?f=52&t=13557

yhmmma

Perfumaniak

Jaki laptop?

Post09 października 2018, 06:34 - Wt

Najtańszy niestety z doświadczenia wiem, że będzie potem zamulał itd.
Mi zależy na tym, aby laptop był stabilny, szybki i po roku nie doszło do sytuacji, że coś tak zamula, że nie da się pracować.

IP7 tapatalk

michalsiek

Forumowicz

Jaki laptop?

Post09 października 2018, 07:15 - Wt

Mac pod warunkiem, że masz inne urządzenia od apple, a widzę że masz ip7. To jest fajna sprawa działać w całym ekosystemie apple.
Jak ktoś nigdy z tym tematem styczności nie miał, nie będzie po prostu zadowolony, bo nie będzie ogarniał mac'osa (dla zwykłego kowalskiego nie jest to przyjazny system, aczkolwiek dobry).
W każdym innym przypadku bierz coś na windzie - lepsza dostępność aplikacji w PL.

S7

aleksander

Super Perfumaniak

Post09 października 2018, 07:29 - Wt

yhmmma napisał(a):Najtańszy niestety z doświadczenia wiem, że będzie potem zamulał itd.
Stopniowe spowalnianie działania laptopa spowodowane jest systemem operacyjnym, a nie samym urządzeniem.
Zarówno windows jak i linuks, delikatnie z czasem zwalniają.

MacBook Air jest kompletnie nieopłacalnym zakupem.
Ma słabą matrycę, TN, o kiepskiej rozdzielczości (1440 x 900), otoczoną grubymi ramkami.
Nie najlepszą wydajność i dosyć starą kartę graficzną (Intel HD Graphics 6000).

Za 4000 zł można mieć lepszy sprzęt niż Air.

slawekwch

Forumowicz

Post09 października 2018, 08:10 - Wt

Też bym nie brał Aira. Jeśli coś od apple to w tej cenie co najwyżej używka macbooka pro 2015.
Air jest fajnym sprzętem, ale jako dodatkowy komputer żeby poprzeglądać neta w łóżku, albo zabrać w podróż, bo zajmuje ultra mało miejsca i ma super baterię. Na co dzień ta matryca już mocno odstaje od współczesnych standardów.
Ja się będę trzymał tego co już wyżej napisałem. Za 700zł kupiłem kilka poleasingowych thinkpadów 14" z i5, 8gb ramu, 128SSD i nie ma z nimi żadnych problemów. Dopłaciłbym kilka stów za trochę lepszą matrycę, ewentualnie wymienił baterię, jeśli 3h to będzie za mało i komp spełnia wszystkie Twoje wymagania, a możesz w swoim budżecie kupić 3 sztuki, zamiast 1 nowego. Jeśli koniecznie chcesz coś nowego to bym patrzył na serie biznesowe della i lenovo i brał po prostu coś co ma najlepsze parametry i matrycę.
http://perfuforum.pl/viewtopic.php?p=539073 - Stragan - Odlewki Invictus Aqua, Prada L'Homme, Ultra Male, Ultra Zest i inny mainstream - Chanel, Dior, itp.

aleksander

Super Perfumaniak

Post09 października 2018, 09:09 - Wt

Moim zdaniem, współczesny laptop, musi mieć:
a) dysk SSD, b) matrycę IPS o przekątnej 1920 x 1080, c) minimum 8GB ram.
Gdyby wielkość matrycy równa czternaście cali nie była przeszkodą to Lenovo ma ThinkPad L480,
na który warto zwrócić uwagę.

panna73

Post09 października 2018, 10:46 - Wt

dzis minimum do gier to :i5 -6 g ram -karta grafiki 4 giga
Ostatnio edytowano 15 października 2018, 13:17 - Pn przez panna73, łącznie edytowano 2 razy

michalsiek

Forumowicz

Jaki laptop?

Post09 października 2018, 11:19 - Wt

Zależy jakich gier.

S7

yhmmma

Perfumaniak

Post09 października 2018, 12:39 - Wt

aleksander napisał(a):
yhmmma napisał(a):Najtańszy niestety z doświadczenia wiem, że będzie potem zamulał itd.
Stopniowe spowalnianie działania laptopa spowodowane jest systemem operacyjnym, a nie samym urządzeniem.
Zarówno windows jak i linuks, delikatnie z czasem zwalniają.

MacBook Air jest kompletnie nieopłacalnym zakupem.
Ma słabą matrycę, TN, o kiepskiej rozdzielczości (1440 x 900), otoczoną grubymi ramkami.
Nie najlepszą wydajność i dosyć starą kartę graficzną (Intel HD Graphics 6000).

Za 4000 zł można mieć lepszy sprzęt niż Air.

Jakieś konkretne modele ?

Przeglądając internety coś takiego mi się rzuciło w oczy i wydaję się być interesujące:

DELL INSPIRON 13 5370 - i7 - 256 gb ssd - AMD Radeon 530 - ram 8 gb - kosztuję 3500 zł
Na plus dla niego na pewno, że ma obudowę aluminiową całą

Lenovo ThinkPad L380 i5 - 256 gb ssd - Intel UHD Graphics 620 - ram 8 gb - kosztuję 3900 zł

Jakie są różnice w tych kompach, że raka różnica w cenie ? a parametry podobne, do tego dell wygrywa designem
Poprzednia stronaNastępna strona

• Reklama

Powrót do Gadki na dowolne tematki ;-)