Teraz jest 17 czerwca 2018, 22:56 - N

• Reklama

Mendittorosa Odori D'Anima - Le Mat

Dyskusja o perfumach przeznaczonych dla obu płci.
  • Reklama

Moja ocena Mendittorosa Odori D'Anima - Le Mat (nie oceniaj zapachu, jeśli go nie znasz!):

1 - Bardzo słaby (DNO)
0
Brak głosów
2 - Słaby
0
Brak głosów
3 - Przeciętny
0
Brak głosów
4 - Dobry
0
Brak głosów
5 - Bardzo dobry
2
40%
6 - Genialny
3
60%

Liczba głosów : 5

• Autor
  • Wiadomość

Cookie13

Sensei Perfuforum

Mendittorosa Odori D'Anima - Le Mat

Post23 lipca 2016, 16:30 - So

Obrazek

Le Mat - Mendittorosa Odori D'Anima

Premiera; 2014
Twórczynie; Amelie Bourgeois & Anne-Sophie Behaghel
Rodzina; orientalno-kwiatowa

Nuty
N.G.; gałka muszkatołowa, czarny pieprz i goździk (przyprawa)
N.S.; egipskie geranium, róża Centofolia z Grasse
N.B.; liść indonezyjskiej paczuli, drzewo kaszmirowe, kocanka

Le Mat, czyli Głupiec lub Wędrowiec to jedyna nienumerowana karta Tarota. Za Wikipedią;
Karta Głupiec jest kojarzona ze spontanicznością, entuzjazmem i nowymi możliwościami. W położeniu prostym wskazuje dobry kierunek zmian, z kolei położenie odwrócone wróży bezmyślne i nieprzyjemne w skutkach postępowanie. Głupiec jest ponadto symbolem braku przywiązania do wartości materialnych, jednocześnie po prostu głupoty ludzkiej. Głupiec w przeciwieństwie do Maga nie zdaje sobie sprawy z tego co posiada (w tobołku na plecach). Reprezentuje nowe ale nie przemyślane działanie. Głupiec daje nam przestrogę – pomyśl zanim coś zrobisz. Osoba, która jest opisana przy pomocy karty Głupca ma tendencję do bagatelizowania różnych spraw oraz do ich spłycania. Kieruje się wyłącznie swoją intuicją, która nie do końca jest poprawnie ukształtowana, dlatego też Głupiec może zachowywać się jak małe dziecko, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swojego postępowania.

Trzeba przyznać, że inspiracja bardzo frapująca, bo mamy do czynienia z pachnidłem o konotacjach ezoterycznych. Jednak nawet najbardziej zmyślna otoczka bardzo często nie wytrzymuje konfrontacji z rzeczywistością, kiedy okazuje się, że strona marketingowa jest najciekawszym elementem całego przedsięwzięcia. W przypadku Le Mat takowe obawy są całkowicie bezpodstawne, co dobitnie weryfikuje już pierwszy kontakt z tym zapachem. Bowiem Głupiec okazuje się być pachnidłem absolutnie niezwykłym. Le Mat to bardzo, ale to bardzo wyrazisty zapach, sprawiający wrażenie kompozycji z premedytacją " grubo ciosanej ", stworzonej z mocno zarysowanych kilku elementów. Róża i geranium krwawią soczystym sokiem na nieśmiertelniki, a wąskie szczeliny w zapachu wypełnione są goździkiem ( przyprawą ) i gałką muszkatołową. Słodycz ściera się z goryczą, delikatność okaleczona jest chropowatością. Kompozycja przybrała postać monolitu, w którym poszczególne nuty i akordy zdają się wybrzmiewać symultanicznie, ale o dziwo nie jest to przytłaczające wrażenie. Le Mat przywodzi za to na myśl skojarzenia z zielnikiem, w którym przechowywane są jakieś zioła o tajemniczych właściwościach. Czyli aspekt ezoteryczny obecny jest w tej kompozycji i to dosłownie. Le Mat jest zapachem stymulującym, mocno angażującym uwagę osoby nim uperfumowanej. Bez cienia wątpliwości należy także do grupy pachnideł, które wzbudzą atencję otoczenia. Oczywistym jest jednak, że tak charakterny aromat może spotkać się z negatywnymi reakcjami osób postronnych, co dotyczy zresztą wielu innych niszowych zapachów o mocno zaznaczonym artystycznym charakterze. Parametry znakomite; ponad 13 godzin ( plus wiele godzin zapachowego powidoku ) trwałości, z czego większość czasu ze znakomitą projekcją.
Moja ocena w ankiecie; "6".

Obrazek

srG

Perfumaniak

Re: Mendittorosa Odori D'Anima - Le Mat

Post27 lipca 2016, 19:29 - Śr

W zasadzie to 3 posty, bo jeszcze zdążyłem wczoraj coś napisać :)
Widać backup przy zmianie serwera nie obejmował ostatnich postów.
Z PW chyba to samo, bo Ci wczoraj wysłałem, a teraz nie mam ani w zakładce "do wysłania", ani w "wysłane".

Wracając do wcześniejszej dyskusji, ta trójka (Sogno Reale, Le Mat i Nettuno) to zdecydowanie najlepsze kompozycje tej marki, reszta jest mocno przeciętna. Na dniach powtórzę sobie bohatera wątku (od ostatnich testów trochę minęło) i postaram się napisać kilka słów :)

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post28 lipca 2016, 08:05 - Cz

srG napisał(a):W zasadzie to 3 posty, bo jeszcze zdążyłem wczoraj coś napisać :)
Widać backup przy zmianie serwera nie obejmował ostatnich postów.
Z PW chyba to samo, bo Ci wczoraj wysłałem, a teraz nie mam ani w zakładce "do wysłania", ani w "wysłane".

Wracając do wcześniejszej dyskusji, ta trójka (Sogno Reale, Le Mat i Nettuno) to zdecydowanie najlepsze kompozycje tej marki, reszta jest mocno przeciętna. Na dniach powtórzę sobie bohatera wątku (od ostatnich testów trochę minęło) i postaram się napisać kilka słów :)

Nettuno i Sogno Reale są bardzo dobre, natomiast Le Mat w moim odczuciu to kompozycja ocierająca się o geniusz. Czekam zatem na Twoje wrażenia po kolejnych testach.

srG

Perfumaniak

Post25 sierpnia 2016, 18:52 - Cz

Odwlekam i odwlekam, ale obiecałem, więc niech będą chociaż dwa zdania :)

Pamiętam, że gdy rozmawialiśmy o tym zapachu, to wspominałeś o paczuli, z którą wcześniej Le Mat nie kojarzyłem.
Nie wiem, czy to kwestia pamięci zapachowej czy teraz Le Mat na mnie inaczej pachnie, ale pierwsze co oprócz róży czuję, to właśnie paczula. Ten duet jest oczywiście generyczny, patrząc ile powstało i dalej powstaje zapachów skupionych na tych nutach można tylko ziewnąć, ale Le Mat ucieka temu schematowi. Dużo dała tutaj kocanka, dzięki której siarczysta róża nie pożera całej kompozycji i nie upodabnia się do Montale'owskiej, konfiturowej siekiery (chociaż Le Mat do najsubtelniejszych zapachów również nie należy).
Do tego trzeba dodać przyprawy, które nawet jeśli nie są tak wyraźne jak w Saffron Rose czy Regalu, to grają dużą rolę. Najmocniej czuję gałkę muszkatołową, pieprz i szafran, który nie figuruje w składzie.
Cała kompozycja jest na mnie dość jednostajna, jedynie przyprawy z czasem zyskują na sile.
Całe szczęście nie czuję drewna kaszmirowego, ale chętnie widziałbym tutaj cedr czy mahoń.

Koniec końców zapach bardzo dobry i taką ocenę ode mnie dostaje. Nie należy do mojego różnego top, ale wybija się spośród tony średniaków.
Ostatnio edytowano 26 sierpnia 2016, 00:21 - Pt przez srG, łącznie edytowano 1 raz

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post25 sierpnia 2016, 20:08 - Cz

Odwlekałeś, odwlekałeś, ale napisałeś :) .
Konkretna rozkminka, trzeba przyznać. Właśnie nieśmiertelnik prawdopodobnie nadaje tej kompozycji swoistego charakteru. Pożera ( zaryzykuję więc tezę, że jest wręcz odwrotnie ) - różę z całym dobrodziejstwem inwentarza, wliczając w to tendencję do zawłaszczania przez ten władczy kwiat przestrzeni. Jak ten kwiat - zwany królową pośród kwiatowego grona - potrafi zdominować zapach, to raczej powszechnie wiadomo. Tutaj stałoby się podobnie, ale kocanka zdaje się wchłaniać różane soki, trawiąc je w swoich zmultiplikowanych żółto-piaskowych organizmach. Róża tutaj występuje w jakby przetrawionej postaci, pozbawiona ekstremalnie jaskrawej barwy, zainfekowana suchą ziołowością, chociaż ciągle mająca dość mocy, żeby przemówić wyraźnym, chociaż trochę stłamszonym głosem.

tornado

Aktywny forumowicz

Post17 lutego 2018, 00:45 - So

Dla mnie w otwarciu obok róży wyczuwalna była paczula, taka trochę piwniczna. Przy czym nie było to nachalne, oczywiste. To drugi składnik jaki na początku wychwyciłem. Pierwszy to wspomniana róża, która nie jest tu totalnie, całkowicie dominująca. Dalej/później pojawiają się przyprawy. Pomimo mocy perfum, nie są - przynajmniej dla mnie - przytłaczające. I to zrobiło na mnie spore wrażenie. Choć jest silnie, wyraziście to jednak pod kontrolą, jakkolwiek to zabrzmi. Parametry użytkowe to najwyższa półka.

Jak wspomniałem w oddzielnym wątku, stawiam je wyżej niż skądinąd bardzo udane Nettuno. Tu podziękowania dla SrG, bo bez jego podpowiedzi nie chwyciłbym za nie.

Natomiast tytułowy Le Mat, to moim zdaniem genialna pozycja. Ze spokojem daję - 6.

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post17 lutego 2018, 10:15 - So

Nettuno jest rzeczywiście bardzo dobry, ale nie aż tak bezkompromisowy, jak Le Mat. Dla wielu osób może to być zaleta przemawiająca za Nettuno, który jest zapachem bardziej eleganckim i nie aż tak mocno ekscentrycznym.

tornado

Aktywny forumowicz

Post17 lutego 2018, 10:58 - So

Nettuno jest zapachem oryginalnym, ale nie szokuje, tzn nie jest jakimś szalonym wymysłem. Nie ma takiej siły rażenia jak Le Mat. Przy nim rzeczywiście może uchodzić za porozycję wręcz bezpieczną! To jednak pozory, bo ten zapach ma swój pazur i sznyt.

Le Mat jest -jak dla mnie - po prostu bezkompromisowy od początku do końca. Kompozycja, projekcja, trwałość nie pozostawia co do tego wątpliwości.

Zatem już przed testami można spokojnie powiedzieć, że miłośnicy głośnych, mocnych, silnych perfum muszą spróbować Le Mat.

A to, że bestia jest poskromiona, opanowana tylko dodaje jej klasy.

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post17 lutego 2018, 11:17 - So

Polecam jeszcze zapoznać się z Sogno Reale. Prawdopodobnie jest to najdziwniejszy z ekstraktów Mendittorosy (obecnie submarka Talismans).

tornado

Aktywny forumowicz

Post17 lutego 2018, 11:53 - So

Muszę spróbować , bo to ostatnia pozycja przeze mnie nie testowana.
Osang miałem okazję poznać.

Tak przy okazji, nie korci was, aby "rozebrać" Le Mat?

srG

Perfumaniak

Post17 lutego 2018, 22:58 - So

Sogno Reale jest faktycznie ciekawe, ale też niefajnie gorzkie, ble i fuj :P

Tornado, przy ewentualnej rozbiórce czy zakupie zwróć uwagę na koncentrację. Nie wiem skąd brałeś próbkę, ale w MSB jest wersja ektraktu, natomiast w G i MSB już EDP.

EDIT
tfu, EDP jest w G, SNL i MC, nie wiem skąd mi się ponownie wzięło MSB.
Ostatnio edytowano 18 lutego 2018, 11:54 - N przez srG, łącznie edytowano 1 raz

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post18 lutego 2018, 09:17 - N

Podczas zakładania tematu bazowałem na testach ekstraktu. Nie znam wersji EdP (która pewnie jest dobra), ale w kontekście ewentualnej rozbiórki brać pod uwagę warto jedynie ekstrakt.

tornado

Aktywny forumowicz

Post18 lutego 2018, 10:02 - N

Dzięki za zwrócenie uwagi. Sprawdziłem - mowa o ekstrakcie.
Jakie są wasze opinie na temat Osang?

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post18 lutego 2018, 10:48 - N

Temat poświęcony Osang już jest. Zapraszam do dyskusji;

viewtopic.php?f=49&t=18963

pblonski

Forumowicz

• Ostrzeżenia: 1

Post31 marca 2018, 21:35 - So

Testy Le Mat trwają i muszę przyznać, że jest to jedna z najlepszych róż męskich jakie znam.

Generalnie mam duży problem ze znalezieniem perfum męskich, z dużą dozą róży, które mógłbym nosić z przyjemnością :P .

Nie po drodze mi np z Lyric, More than words, całą stajnią Montale czy różami Sospiro i podobnymi.

Myślę, że najbardziej do Le Mat przekonuje mnie jego podobieństwo, pod względem nut, do Noir Epices Frederic Malle (jest w moim ścisłym top'ie). NE ma jednak inaczej rozłożone akcenty i nie ma nieśmiertelnika, którego lubię w perfumach. Dlatego Le Mat jest bardzo ciekawym uzupełnieniem NE.

Na razie ode mnie 5 ze wskazaniem na 5,5.
Parametry OK, cena trochę za wysoka.
Testuję EDP.

tornado

Aktywny forumowicz

Post31 marca 2018, 22:37 - So

To są świetne perfumy. Kapitalna trwałość oraz jakość. Nie ograniczam ich do róży, bo to jest po prostu dla nich krzywdzące. Są złożone, zmienne przez co nie da się ich sprowadzić do jednego składnika.
Niestety nikt nie był zainteresowany ich "rozebraniem". Ja wciąż jestem zainteresowany.

pblonski

Forumowicz

• Ostrzeżenia: 1

Post01 kwietnia 2018, 07:05 - N

Ja też ich nie ograniczam do róży. Są to perfumy z dużą ilością róży, geranium i przypraw w towarzystwie paczuli i kocanki.

Są wystarczająco różne od Noir Epices, bardziej wytrawne, może bardziej formalne.

Co do rozbiórki, skończę moje ml i pomyślę o niej w lecie, aby Le Mat były na jesień.

Cookie13

Sensei Perfuforum

Post01 kwietnia 2018, 07:48 - N

tornado napisał(a):To są świetne perfumy. Kapitalna trwałość oraz jakość. Nie ograniczam ich do róży, bo to jest po prostu dla nich krzywdzące. Są złożone, zmienne przez co nie da się ich sprowadzić do jednego składnika.
Niestety nikt nie był zainteresowany ich "rozebraniem". Ja wciąż jestem zainteresowany.

Dokładnie tak.

@ pblonski Polecam przetestować Le Mat w koncentracji ekstraktu.

• Reklama

Powrót do Perfumy unisex