Teraz jest 15 października 2018, 15:44 - Pn

• Reklama

Iso E Super - gdzie kupić i co dalej?

Ogólne rozmowy o świecie perfum.
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

Ofis

Bardzo aktywny forumowicz

Re: Iso E Super - gdzie kupić i co dalej?

Post22 czerwca 2015, 13:12 - Pn

Są oczywiście normalnie rozpuszczalne w alko.

Co do Iso - zakupiłem rozrobione 15% - jest taka moc, że Molekuły pachną przy nich jak po 2 reformulacjach (a tam podobno Iso stężone od 60 do 100%) :D
Sprzedaż/wymiana: viewtopic.php?f=52&t=7756

American Beauty

Post29 czerwca 2015, 18:55 - Pn

Ofis napisał(a):Są oczywiście normalnie rozpuszczalne w alko.

Co do Iso - zakupiłem rozrobione 15% - jest taka moc, że Molekuły pachną przy nich jak po 2 reformulacjach (a tam podobno Iso stężone od 60 do 100%) :D

Dobrze rozrobiłem 8-)

Robiłem w normalnym spirytusie, tylko trzeba dobrze wytrzepać po wlaniu do flakonu (polecam trochę większy flakon, żeby ciecz nie była pod sam korek), lepiej się mieszają składniki. W miarę upływu czasu zapach zyskuje wg mnie (chociaż można używać już od razu po zmieszaniu, po prostu spirytus chwilę dłużej czuć na początku).

Ofis, jak oceniasz robione vs Molekuła 1?

Ofis

Post29 czerwca 2015, 20:23 - Pn

Twoje są mniej subtelne, czy to wada czy zaleta pozostaje kwestią gustu ewentualnie jakości składników czyli bazy ;)
Dla mnie Iso to ciekawostka więc nie czepiam się szczegółów.

Niszka

Administrator

Post01 lipca 2015, 18:10 - Śr

Ofis napisał(a): (a tam podobno Iso stężone od 60 do 100%) :D

Eee tam bełkot marketingowy, przy takim stężeniu raz że nic byś nie poczuł a dwa, nawet byś nie rozpylił. ISO E Super w koncentracji 100% jest olejem. Może 60 - 100% kompozycji to ISO E Super, ale na pewno nie stężenie... ;)

Johno

Perfumaniak

Post01 lipca 2015, 20:12 - Śr

I to naprawdę wysokiej gestosci olejem, GO sie chowają. stezenie podejrzewam ze jest nizsze niz 20% bo w porównaniu 01 nie zostawia tlustego filmu na skorze jak czyste iso w 1:5

Ofis

Post01 lipca 2015, 20:23 - Śr

Pojawiają się na forum tabelki z ilością Iso. W przypadku molekuł ilość podana w % jest równoznaczna ze stężeniem czyż nie? :)

Johno

Perfumaniak

Post01 lipca 2015, 21:42 - Śr

Ofis napisał(a):Pojawiają się na forum tabelki z ilością Iso. W przypadku molekuł ilość podana w % jest równoznaczna ze stężeniem czyż nie? :)

dla przykładu Encre chyba 45% to byłoby 1:2 z hakiem, uwierz mi że mógłbyś na tym kotlety smażyć ;P

może chodzi o 45% czystych olejków w danym zapachu ?

American Beauty

Post01 lipca 2015, 23:56 - Śr

A to nie chodzi w przypadku np Encre o 45% z tych 22% poza alkoholem? (w wersji 78%).
Czyli 45% z 22% z 100ml= 9,9ml Iso E Super w 100ml Encre (czyli 9,9% w 100ml Encre Noire).

Mam Iso E Super w postaci olejku i rzeczywiście, tłuste to jak cholera :lol:

Johno

Perfumaniak

Post02 lipca 2015, 06:17 - Cz

22% olejków to byłaby woda perfumowana nie toaletowa

Kiszonyogor95

Super Perfumaniak

• Ostrzeżenia: 1

Odp: Iso E Super - gdzie kupić i co dalej?

Post02 lipca 2015, 07:03 - Cz

Poza alkoholem i olejkami, w perfumach znajdują się przecież jeszcze inne składniki, chociażby woda.
45% zawartości ISO na pewno odnosi się do % substancji zapachowej, a nie całej objętości płynu :)

Niszka

Administrator

Post02 lipca 2015, 09:53 - Cz

Pojawiają się na forum tabelki z ilością Iso. W przypadku molekuł ilość podana w % jest równoznaczna ze stężeniem czyż nie? :)

Zapewne jest tak jak napisali koledzy, te 60 - 100% tyczy się zawartości ISO E Super w kompozycji zapachowej, a nie stężenia. Przy 60% nie dałoby się tego rozpylić przez atomizer, nawet przy 25% zostałby ślad na skórze. Zresztą Escentric Molecules to woda perfumowana, więc powinna posiadać stężenie 12 - 18%.

A to nie chodzi w przypadku np Encre o 45% z tych 22% poza alkoholem? (w wersji 78%).
Czyli 45% z 22% z 100ml= 9,9ml Iso E Super w 100ml Encre (czyli 9,9% w 100ml Encre Noire).

Będzie pewnie tak jak piszesz, z tym że stężenie oblicza się w wadze (znaczy się pardon w masie substancji w gramach), nie w mililitrach, które są jednostką objętości, a więc 22 x 0,82 (grawitacja) x 45% = ~~ 8,12 g ISO w 100ml flakonie. Swoją drogą czemu oni nazywają 22% wodą perfumowaną skoro to już Perfumy? :)

American Beauty

Post02 lipca 2015, 20:07 - Cz

Myślałem dzisiaj o tej sprawie. Chyba się myli każdy z nas, ale gdyby złączyć wszystkie nasze wypowiedzi, to mielibyśmy rację :D

Wg mnie najbliżej prawdy jest Niszka, ale te 22% w przykładowym Encre to chyba właśnie nie tylko olejki zapachowe, ale też jak wyżej wspomniano np. woda.
I dlatego nie nazywają tego wodą perfumowaną, tylko toaletową, bo jest samych olejków zapachowych mniej niż 22%.

Ciekawa sprawa z tym. Szkoda, że nie możemy ich wprost zapytać ile leją czego do flakonów :lol:

Winfryda

Forumowicz

Post03 lipca 2015, 13:11 - Pt

Niszka napisał(a):Będzie pewnie tak jak piszesz, z tym że stężenie oblicza się w wadze (znaczy się pardon w masie substancji w gramach), nie w mililitrach, które są jednostką objętości, a więc 22 x 0,82 (grawitacja) x 45% = ~~ 8,12 g ISO w 100ml flakonie. Swoją drogą czemu oni nazywają 22% wodą perfumowaną skoro to już Perfumy? :)

Stężenie niekoniecznie musi być masowe - na perfumach zazwyczaj masz np. 78% vol. - czyli stężenie objętościowe, tj. w 100 ml produktu 78 ml etanolu i 22 ml pozostałych składników.
Jeżeli zaś chodzi o stężenia olejków w tych 22 ml to nie wiem czy są liczone masowo czy objętościowo.

aleksander

Super Perfumaniak

Post06 lipca 2015, 09:15 - Pn

Winfryda napisał(a):Jeżeli zaś chodzi o stężenia olejków w tych 22 ml to nie wiem czy są liczone masowo czy objętościowo.
Objętościowo.

Niszka

Administrator

Post06 lipca 2015, 16:25 - Pn

No właśnie nie objętościowo tylko masowo. :) W profesjonalnym komercyjnym perfumiarstwie jednostką jest gram. Składniki dostarczane są w kilogramach, tak samo receptury tworzy się podając g. substancji. Powód jest bardzo prosty: nie każdy składnik perfum cechuje się tą samą gęstością czy stanem skupienia, a masa to zawsze masa, tak jak w tym starym dowcipie co waży więcej, kilogram złota czy kilogram pierza. Porównaj sobie objętość kilograma pierza i złota. ;)

Niektóre molekuły są "jak woda", za to jeśli je porównasz z olejkami eterycznymi, olejki są gęste, niekiedy tak gęste, że nie odmierzysz mililitra, a już na pewno nie odmierzysz kropli (pomijając fakt, że kropla kropli nierówna, weź kroplę żywicy a kroplę wody...). Co więcej, część składników perfum nie ma płynnego stanu skupienia, jak Ambrofix, który jest kryształkami. No więc jak odmierzysz mililitr czegoś co jest proszkiem albo kryształkami? Musiałbyś rozcieńczyć, ale jeśli rozcieńczysz, nie dojdziesz końca z recepturą. Dlatego perfumiarze pracują na gramach substancji, łatwiej jest odmierzyć 0,01g. jakiejś substancji (używają wag elektronicznych z czterema zerami po przecinku), niż 0,01ml, szczególnie czegoś, co ma niestandardowy stan skupienia jak wspomniane kryształki, albo gęsty olej.

A teraz weźmy pod uwagę produkcję gotowego wyrobu. Łatwiej przy produkcji dodać 100g jakiejś substancji bo po prostu odmierzasz na wadze odpowiednią ilość i wszystko, a z mililitrami? Miej w recepturze 100ml ISO E Super, 100ml gęstego oleju i 100ml substancji będącej kryształkami, pomyśl, ile trzeba się namęczyć aby dla wszystkich trzech wyliczyć mililitry. Przy przechodzeniu z kryształków do stanu płynnego zmieni ci się objętość (i tym samym wymagana pojemność), tak jak z lodem i wodą, miej 100ml wody i 100ml lodu, objętość jest różna. Dlatego w recepturach i w produkcji korzysta się z jednostki masy i jeśli masz podaną zawartość olejków 5% to tyczy się to gramów, nie mililitrów.

Należy też pamiętać, że perfumiarze tworzą nie tylko produkty na bazie alkoholu, jak perfumy czy dezodoranty, ale też mydła, olejki perfumowe i detergenty, nie dojdziesz końca z recepturą dla mydła korzystając z mililitrów, zapewniam. ;)

Stężenie niekoniecznie musi być masowe - na perfumach zazwyczaj masz np. 78% vol. - czyli stężenie objętościowe, tj. w 100 ml produktu 78 ml etanolu i 22 ml pozostałych składników.

Poniekąd masz rację, z tym że ten napis nie ma związku z recepturą / produkcją, a jedynie z przepisami UE, że wszystkie produkty spirytusowe / alkoholowe muszą mieć podane stężenie alkoholu, ten sam przepis dotyczy zarówno trunków, które się produkuje w litrach, jak i perfum, które się produkuje w kilogramach. To ujednolicenie dla wszystkich produktów alkoholowych, które tak naprawdę nic nam nie powie, na pudełku Petroleum mam Vol 78%, na wodzie toaletowej Cuir de Russie Pivera jest 80%. Niestety nic nam to tak naprawdę nie powie o zawartości olejków.

na perfumach zazwyczaj masz np. 78% vol. - czyli stężenie objętościowe, tj. w 100 ml produktu 78 ml etanolu i 22 ml pozostałych składników.

Tu się zgadzam, nie wiemy ile faktycznego koncentratu zapachowego kryje się w tych 22ml, więc moje wyliczenia w poprzednim wpisie były tylko przykładowe.

A na koniec przepisik od Kiliana :)

Obrazek

gutek

Post03 października 2015, 08:14 - So

Uwielbiam takie dyskusje.

Rozgryzam Iso E Super już 5 miesięcy. Kupiłem też AMBROXAN w kryształach (z nim mam problem)
Butelka Iso o poj. 80 ml z IFF już pusta, tak więc mogę podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Oczywiście, że alkohol to nie wszystko, Jest potrzebny aby rozbić molekuły, ale sam zapachu nie unosi.
Moje rozrobione Iso to ciecz 79% vol., leżakowanie ok 2 tyg.. Zapach alkoholu lekko wyczuwalny.
Pachnie to pięknie. Nie zostawia tłustego filmu na u skórze, a ubrań nie plami.
Zapach wyczuwalny cały dzień. Ilość naniesionej mieszanki na skórę o 5 rano to ok. 0,3 ml (z próbki po gucci pour homme).
o 20 po południu nadal czuję smużkę zapachu. Jest jednostajny, mam wrażenie, że nie gaśnie, może nawet zmęczyć.

Eksperymenty:
Do mieszanki dodawałem też moje ulubione wody toaletowe. Zaczynałem od 50% na 50% (za dużo, iso ginie a woda toaletowa jest rozcieńczona, czuć to). Najlepsze rezultaty to 95% roztworu Iso 79% vol. i 5% zapachu, w moim przypadku był to Gucci Pour Homme i Lalique Hommage a L'Homme.
Wszytko pięknie łączy się w spójną całość.
Deaf and blind and dumb and born to follow.

aleksander

Super Perfumaniak

Post05 października 2015, 14:02 - Pn

Kupiłem też AMBROXAN w kryształach (z nim mam problem)
Jaki?
Oczywiście, że alkohol to nie wszystko, Jest potrzebny aby rozbić molekuły, ale sam zapachu nie unosi.
A co unosi?
Moje rozrobione Iso to ciecz 79% vol.
Jak obliczyłeś?
Przykład, 79 kropli alkoholu, 21 iso, czy coś bardziej skomplikowanego tutaj się dzieje?

Niszka

Administrator

Post07 października 2015, 08:09 - Śr

Ambroxan do domowych eksperymentów najlepiej kupować już rozcieńczony (często spotyka się 10% w DPG), chyba, że masz pod ręką DPG lub IPM i wagę. Zazwyczaj perfumiarze rozcieńczają go bardzo mocno, do 10%, zanim się go używa do mieszanek zalewanych alkoholem, to dosyć silna molekuła, aby używać jej w stanie 100%, dlatego jeśli chcesz korzystać z czystego Ambroxanu z alkoholem bez używania rozpuszczalnika, używaj z umiarem.

Jeśli nie chcesz inwestować w DPG tylko zrobić mieszaninę z alkoholem, nie posiadasz wagi, będziesz musiał od razu rozcieńczyć w alkoholu cały swój zapas według klucza:

Przyjmijmy roztwór 10% z alkoholem (% dopasuj sobie według uznania):
Jak rozumiem Ambroxan kupowałeś na gramy?
Kalkulacja jest uproszczona.

10% roztworu
1g Ambroxanu + 9g alkoholu
1g x 1,21 = 1,21ml Ambroxanu, 9g x 1,21 = 10,89 ml alkoholu

Johno

Perfumaniak

Post26 października 2015, 07:36 - Pn

Jak wygląda u was odbiór otoczenia, ISO e - czy rzeczywiście o taki komplement getter jak opisują go na zagranicznych forach ?

ironiczny

Post03 listopada 2015, 15:42 - Wt

Panie i panowie, którzy brali udział w zakupach ISO i Timbersilk, jak tam, mieszacie już? :)
Post gutka zachęcił mnie do zrobienia mieszanek ISO/Timbersilk + perfumy.
Na pierwszy ogień pójdą chyba Aventus i Fierce.
Poprzednia stronaNastępna strona

• Reklama

Powrót do O perfumach ogólnie