Teraz jest 17 listopada 2018, 13:42 - So

• Reklama

GĘSTOŚĆ PERFUM [do wyliczania pozostałości we flakonie]

Dyskusja ogólna o perfumach dla mężczyzn.
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

supermariobros

Ultra Perfumaniak

• Ostrzeżenia: 1

Re: GĘSTOŚĆ PERFUM [do wyliczania pozostałości we flakonie]

Post26 lipca 2018, 12:09 - Cz

Wynik z laboratoryjnych badań masz na górze wątku.
Mój nie odbiega od niego całkowicie więc nie przesadzaj z tym odważaniem mąki na ciasto.
Dokładność do 1g jest wystarczająca, żeby w przybliżeniu określić gęstość perfum.
Foliowy Ranger

[SPRZEDAM] viewtopic.php?f=52&t=13557

Mirx

Aktywny forumowicz

Post26 lipca 2018, 12:43 - Cz

Mariusz, dokładność wagi kuchennej to nie jest 1 g. Jest to kilka gramów. Dokładność wyświetlacza to faktycznie 1 g, ale nijak to się nie ma do jej precyzji.

Jaki to ma wymiar praktyczny? No więc załóżmy, że chcesz od kogoś kupić flaszkę z ok 30 ml Prada L’Homme Intense. Ponieważ znasz masę pełnego flakonu, a kolega wysłał Ci masę oferowanego, szybko policzyłeś, że ubytek wynosi 59,5 g, co przeliczyłeś na ok. 74 ml. We flakonie według Ciebie zostało więc 26 ml. Kolega sprzedaje Ci flakon według przeliczenia zawartości po 2,20 zł/ml. Zapłaciłeś 57 zł.

Co jednak, gdy policzymy z należytą starannością? Ubytek masy 59,5 g to faktycznie 70 ml, bo uważam że prawdziwa gęstość Twojej Prady wynosi 0,85 g/ml. Rozliczacie się więc za 30 ml soku. Płacisz 66 zł, czyli 9 zł więcej. No nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie to nie jest zaniedbywalne.

Dlatego właśnie napisałem, że podawanie takich danych jest dezinformacją.

supermariobros

Ultra Perfumaniak

Post26 lipca 2018, 12:47 - Cz

Chodzilo mi o to, żeby uczulić wszystkich, żeby ubytku (w przytoczonym przez Ciebie przypadku) 59,5g nie przeliczyć jako 59,5ml. Taki miał być wydźwięk mojego wpisu.
Czy to jest dokładnie 0,80 czy 0,85 (a wierzę, że gęstość jest bliżej 0,85!) tuaj ma mniejsze znaczenie.
Nie wiem czy mnie jednak rozumiesz.
Foliowy Ranger

Mirx

Aktywny forumowicz

Post26 lipca 2018, 13:10 - Cz

Ależ rozumiem. Jedynie chcę Cię uczulić na staranność, jeśli podajesz informacje, które mogą być przez kogoś dalej wykorzystywane.

Wszystko byłoby git, gdyby Twój wpis zamiast:

supermariobros napisał(a):Zrobiłem ostatnio pomiary przy przepsikiwaniu Prady L'Homme Intense, 50ml odpsikane ważyło 40 gram, co daje gęstość ok. 0,8g/ml.
Wiadomo, że nie jest to wyjątkowo dokładny pomiar. Trzeba jednak powiedzieć, że przyjmogwanie 1g=1ml nie jest zgodne z rzeczywistością

brzmiał np. tak:

Zrobiłem ostatnio pomiary przy przepsikiwaniu Prady L’Homme Intense. Odpsikane 50ml zważyłem wagą kuchenną o dokładności +/- 5 g. Otrzymałem wynik 40 gramów, ale równie dobrze może to być 35 jak i 45 g. Daje to gęstość w granicach 0,7-0,9 g. Wiadomo, że jest to wyjątkowo niedokładny pomiar. Trzeba jednak powiedzieć, że przyjmowanie 1g=1ml jest delikatnie mówiąc niezbyt roztropne.

Rozumiesz? Po takiej informacji ludzie wiedzą, że jako lajkonik (na wszelki wypadek zaznaczam, że to żarcik ;-) ) użyłeś niewłaściwych metod badawczych, ale przynajmniej miałeś dobre chęci i warto te pomiary przeprowadzić porządnie, jeśli wyniki mają czemukolwiek służyć.

supermariobros

Ultra Perfumaniak

Post26 lipca 2018, 13:16 - Cz

No to dobrze, że się zrozumieliśmy!
Myślę, że jesteś trochę przewrażliwiony, żeby być AŻ TAK precyzyjnym ale ok, zrozumiałem zarzut ;)

ps. sprawdzę jaką dokładność ma ta moja waga, żeby mi ciasto dobrze urosło :mrgreen:
Foliowy Ranger

Mirx

Aktywny forumowicz

Post26 lipca 2018, 13:28 - Cz

To ma znaczenie, jeśli nie robisz wszystkiego na oko. Oto lista składników na sernik według mojego przepisu:

* 1000 g sera sernikowego w wiaderku (np. Starco Delfico, Piątnica, President – patrz uwaga dotycząca serów),
* 12 jaj „L” lub 14 jaj „M",
* 200 g naturalnego masła (82% tłuszczu),
* 250 g (można zwiększyć do 300 g) cukru pudru,
* skórka z niewielkiej cytryny lub naprawdę ostatecznie (!) aromat cytrynowy względnie pomarańczowy,
* 1,5 g kwasku cytrynowego (ok. 1/4 łyżeczki)
* 2 łyżeczki cukru waniliowego,
* 90 g (3 kopiaste łyżki) mąki ziemniaczanej,
* 30 g (1 kopiasta łyżka) mąki pszennej typu 400-500, czyli tortowej,
* ewentualnie masło do wysmarowania formy i bułka tarta do oprószenia lub papier do wyłożenia dna formy

Tutaj nie ma żadnych niedomówień i sformułowań typu „doprawić do smaku”. Jeśli przepis robisz dla kogoś, i nie mam tu wcale na myśli celów komercyjnych, to z szacunku dla czytelników powinieneś zachować staranność. Wcale to nie jest AŻ TAKA staranność, ale ZWYCZAJNA staranność. Krew mnie zalewa, jak w książce kucharskiej sprzedawanej w sklepie widzę „doprawić do smaku”. Tak można było pisać w XIX wieku, a nie w XXI, mogąc mieć za 15 zł wagę z dokładnością do 0,01 g. Nie masz wagi, żeby zmierzyć „do smaku”, to nie pisz książki kucharskiej. Jeśli nie potrafisz, nie pchaj się na afisz.

Wkurzają mnie te czasy dyletantów.

grembi

Bardzo aktywny forumowicz

GĘSTOŚĆ PERFUM [do wyliczania pozostałości we flakonie]

Post26 lipca 2018, 13:30 - Cz

Ej Mirek to nie jest cały przepis!! Poproszę resztę :-)))

Lucjan

Moderator

Post26 lipca 2018, 18:31 - Cz

Trzeba założyć oddzielny dział , bo ja wyjechałem z przepisem na jajecznicę pod piwo :lol:

poison

Aktywny forumowicz

Post27 lipca 2018, 18:09 - Pt

Ja dziś odebrałem Journey Man od Amouage, w temacie z wagą jest 400g, na mojej wadze kuchennej tester wychodzi 395g. Na wadze jubilerskiej nie mogę zważyć ponieważ jest tylko do 250g niestety. :)
Jak widać 5g różnicy to sporo, ciekaw jestem czy poszczególne flakony Journey (produkt) również się różnią wagą, przy podawanej gęstości różnica w ml może być całkiem spora.

P.S. Mirx ma racje co do mierzenia gęstości za pomocą wagi kuchennej, to zbyt mało precyzyjne, na jubilerskiej można prędzej.
Poza tym abstrahując od tego, jest naprawdę aż tak wiele nieprzezroczystych flakonów? ;) To rodzynki mi się wydaje. A jak źle mi się wydaje to mnie poprawcie.

Mirx

Aktywny forumowicz

Post27 lipca 2018, 22:24 - Pt

Tytuł wątku brzmi „GĘSTOŚĆ PERFUM [do wyliczania pozostałości we flakonie]”. Gdyby nie to co w nawiasie (czemu kwadratowym?), pewnie odpuściłbym komentowanie. Jeśli jednak ktoś tworzy wątek i jak rozumiem chce pomóc szacować ubytek/pozostałość, powinien zdobyć się na refleksję mającą na celu określenie wynikowej precyzji. Jasne, że nie da się w prosty sposób określić ilość pozostałego soku. Po pierwsze flakon flakonowi nie jest równy. Niektóre firmy zamawiają u najlepszych wykonawców, inne u trochę gorszych. Kolejna kwestia to precyzja napełnienia. Dalej mamy błąd ważenia i określenia objętości perfum przy wyliczaniu gęstości. Te wszystkie błędy mogą się niwelować, ale równie dobrze nakładać, zwiększając odstępstwo od stanu faktycznego. Jeśli kupujemy prawie pełny flakon, ubytek jest mały, więc i błąd będzie niewielki. Jeśli jednak kupujemy np. 15 ml we flakonie o wyjściowej pojemności 100 ml, 3-gramowy błąd wyliczenia ubytku przekłada się na aż 23%. To według mnie sporo, zważywszy że kupowane przez nas perfumy potrafią kosztować 10 zł/ml i więcej. Właśnie dlatego zwróciłem uwagę na to, że może lepiej powstrzymać się od zamieszczania ewidentnie fałszywych informacji. Zważywszy na wewnętrzny kształt flakonu, który przecież nie jest jest idealnym prostokątem ani walcem, oszacowanie pozostałości używając masy pełnego flakonu, masy ubytku oraz gęstości, jest jedyną sensowną metodą.

Mój pełny flakon Prady L’Homme ma masę 389,5 g, a gęstość soku wynosi 0,85 g/ml. Objętość zmierzyłem cylindrem miarowym.

PS. @poison: odpuść sobie wagę jubilerską. Do wielu zastosowań domowych, w tym i do perfumowego hobby, wystarczy Ci tania, chińska, z nośnością do 1000 g i precyzją 0,01 g. Taka waga kosztuje niewiele ponad $13. Faktem jest, że jeden z moich flakonów jest jest za ciężki, aby go na niej zważyć i wcale nie jest to butla dekantowa, ale flakon z atomizerem. Aby go zważyć udałem się na pocztę.
Poprzednia strona

• Reklama

Powrót do Perfumy męskie - dyskusja ogólna