Teraz jest 22 września 2018, 04:25 - So

• Reklama

Prawdziwe kadzidło - wzywam chemików

Dyskusja nt. perfumowych ingrediencji. Występowanie, pozyskiwanie, opinie, mity.
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

aleksander

Super Perfumaniak

Re: Prawdziwe kadzidło - wzywam chemików

Post22 sierpnia 2011, 12:57 - Pn

pirath napisał(a):
aleksander napisał(a):Czyżby niuanse miały tak olbrzymie znaczenie dla prostych,
kilku składnikowych kompozycji?

zakładam, że większość tego olejku to chemia udająca składnik bo nie wierzę by we flaszeczce za kilka złotych upchnięto naturalne składniki... zresztą rozcieńczono je olejem, więc też pachnie to inaczej niż ekstrakt, esencje i absolut stosowany w przemyśle (mowa o naturalnych składnikach)

Absoluty i olejki nie są takie tanie.
Absolut wetiwerowy za 2 g płacimy 12 zł,
olejek lawendowy 5 g to 10 zł,
a olejek neroli za 2 g musimy dać 81 zł.

Co do sposobu uzyskiwania i zawartości, wkleję cytat.

Absoluty są to olejki eteryczne pozyskiwane metodą ekstrakcji rozpuszczalnikiem. Metoda ta jest stosowana w przypadku roślin o delikatnych kwiatach (np. róża, jaśmin, tuberoza, narcyz, hiacynt, gardenia), które nie mogą lub nie powinny być poddane destylacji wodą lub przegrzaną parą wodną - niektóre pachnące składniki rozkładają się pod wpływem temperatury wrzenia wody i nie dają się wyrwać naturze tą drogą.
Surowiec roślinny wkłada się do reaktora i zalewa na 6-8 godzin gorącym rozpuszczalnikiem organicznym, np. heksanem, eterem naftowym. Substancje te odparowują bardzo szybko i mają niższą temperaturę wrzenia od wody. Zachodzi proces wypłukiwania olejku eterycznego i składników balastowych (woski, żywice, barwniki), a potem wyciąg poddaje się destylacji w celu oddzielenia rozpuszczalnika. Otrzymuje się wówczas półprodukt zwany konkretem, który ma postać ciemnej, gęstej pasty o bardzo intensywnej woni. Konkret następnie rozpuszcza się w wysokoprocentowym alkoholu etylowym, który rozpuszcza tylko substancje zapachowe, a nie rozpuszcza substancji żywicznych i woskowych. Na koniec roztwór schładza się i przesącza, w wyniku czego na sączkach pozostają wytrącone substancje balastowe, natomiast klarowny roztwór zatęża się, czyli oddestylowuje etanol i ostatecznie otrzymuje tak zwany absolut. Jest to gotowy składnik o wybitnie intensywnym zapachu, w postaci przeważnie klarownej, lepkiej cieczy, czasem krystalizującej, która po rozcieńczeniu spirytusem tworzy przejrzyste roztwory.
Dzięki tej metodzie otrzymywania absoluty wierniej i pełniej niż olejki eteryczne oddają naturalny zapach rośliny. Jest to najbardziej skoncentrowany ze znanych olejków Ponieważ ich pozyskiwanie jest czynnością długotrwałą i żmudną, absoluty są drogimi produktami.
Są doskonałym składnikiem luksusowych perfum oraz kompozycji zapachowych służących do nadawania zapachu mazidłom (sera, kremy, balsamy itd.). Nie są natomiast stosowane w aromaterapii z uwagi na obecność resztek rozpuszczalników, np. alkoholu etylowego.

Niszka

Administrator

Post22 sierpnia 2011, 12:58 - Pn

pirath napisał(a):
aleksander napisał(a):Czyżby niuanse miały tak olbrzymie znaczenie dla prostych,
kilku składnikowych kompozycji?

zasad chemii i fizyki nie zmienia ilość użytych nut... zresztą olejki z których korzystacie mają się nijak do składników, których używa się przy produkcji perfum, więc i osiągnięty efekt jest zgoła inny...

zakładam, że większość tego olejku to chemia udająca składnik bo nie wierzę by we flaszeczce za kilka złotych upchnięto naturalne składniki... zresztą rozcieńczono je olejem, więc też pachnie to inaczej niż ekstrakt, esencje i absolut stosowany w przemyśle (mowa o naturalnych składnikach)
resztę robią aldehydy, ale tu też trzeba ogromnej wiedzy i zaplecza by uzyskać coś w ściśle wyważonym stężeniu co da żądany efekt...

To są olejki z naturalnych składników. Nie może być inaczej, bo wzmacniane chemicznie mogłyby zmienić cechy kosmetyku, a to w przypadku produktów kosmetycznych jest niezwykle śliski grunt.

Jak zauważył Aleksander, wcale takie rzeczy nie są tanie. Skoro 5 g kosztuje np. 10 zł, kilogram (litr) wychodzi po 2000 zł.

pirath

Super Perfumaniak

wszystko pięknie i ładnie aleksandrze, ale jaką masz gwarancję kupując olejki zapachowe szumnie nazwane "absolutem" w cenie paru,kilkunastu złotych za fiolkę ( a w tym narzut szebernastu pośredników, jak to w Polsce) jest rzeczywiście tym za co płacisz? (jakość, stężenie, skład)

jakiś czas temu oglądaliśmy film o produkcji perfum, gdzie pokazano zbiór jaśminu z pól nieopodal Grass... o ile pamiętam kilogram gotowego surowca wyceniono na 350 tysięcy euro... a jest to dopiero cena producenta...

zmierzam do tego, że takie olejki zapachowe raczej średnio nadają się do produkcji perfum... owszem można się świetnie bawić, poeksperymentować z nutami ale efekt końcowy znacznie IMO rozmija się z tym czego używają producenci perfum...

aleksander

Super Perfumaniak

Olejku jaśminowego nie oferują.
Pewnie ze względu na jego cenę.

Gwarancji co do jakości produktu nie ma żadnej.

Zauważ jednak, że są opinie klientów.
Raczej pozytywne.

Miałem do czynienia z olejkami, ale innej firmy.
Pachniały wybornie.
Kilka kropel do kąpieli i pachniało w całym domu.

Myślę pirath, że większość niedrogich zapachów
może pomarzyć o składnikach podobnych do naturalnych olejków.

pirath

Super Perfumaniak

zgadzam się że większość tego co trafia do perfum (różnych pólek) jest często wątpliwej jakości... pomijam chemię bo to inna bajka... ale mi bardziej chodziło o formę... nie sądzę by powstawały w oparciu o olejki, bo te mają inne właściwości...

aleksander

Super Perfumaniak

Post22 sierpnia 2011, 13:01 - Pn

Znów posłużę się cytatem.

Przedsiębiorstwo Avicenna-Oil® jest dostawcą surowców dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego. [...]
Posiadamy również surowce dla przemysłu kosmetycznego.
Mamy kompozycje zapachowe olejki zarówno dla wyrobów kosmetyki pielęgnacyjnej jak i odświeżaczy powietrza, świec zapachowych i artykułów chemii gospodarstwa domowego.

Może więc jednak będzie się dało stworzyć dobre perfumy za pomocą tych olejków.

Niszka

Administrator

pirath napisał(a):zgadzam się że większość tego co trafia do perfum (różnych pólek) jest często wątpliwej jakości... pomijam chemię bo to inna bajka... ale mi bardziej chodziło o formę... nie sądzę by powstawały w oparciu o olejki, bo te mają inne właściwości...

Perfumy robi się w oparciu o olejki. Z naturalnych składników po przetworzeniu powstaje właśnie olej. To między innymi tłumaczy, dlaczego po wodzie perfumowanej i koncentracie, kolejną, najwyższą formą perfum jest właśnie olej.

robe

Bardzo aktywny forumowicz

Nie ma co dyskutować i gdybać tylko kupuj olejki ,pomieszaj i wtedy bedziesz wiedział o co chodzi.Olejki eteryczne i absoluty pachna dobrze sa bardzo trwałe i zabawa jest fajna.Antaeusa sie nie ukręci ale prosty ciekawy zapach może sie uda.
Mój obecny TOP 3
YSL Kouros
Guy Laroche Horizon
YSL Rive Gauche

robe

Mam jeszcze dwie małe informacje
Azzaro pour homme -Udało mi sie zmiksowac podobny zapach z podstawy skórzanej plus lawenda.Jak dodac cytrusy to niestety nie wiem.Zapach jest porozbijany ale podobny.
natomiast mix cedru ,sandałowca + 1 cześc bergamotki i 1 częsć grejfruta to podstawowa nuta versace versus uomo.Pomyliło mi sie to wczesniej z chanel mounsier .pomieszały mi sie juz te zapachy.Ja bym proponował wyprodukowac na początek cos w rodzaju wody cedrowej lub kolońskiej.
Mój obecny TOP 3
YSL Kouros
Guy Laroche Horizon
YSL Rive Gauche

pirath

Super Perfumaniak

Post22 sierpnia 2011, 13:02 - Pn

Niszka napisał(a):
pirath napisał(a):zgadzam się że większość tego co trafia do perfum (różnych pólek) jest często wątpliwej jakości... pomijam chemię bo to inna bajka... ale mi bardziej chodziło o formę... nie sądzę by powstawały w oparciu o olejki, bo te mają inne właściwości...

Perfumy robi się w oparciu o olejki. Z naturalnych składników po przetworzeniu powstaje właśnie olej. To między innymi tłumaczy, dlaczego po wodzie perfumowanej i koncentracie, kolejną, najwyższą formą perfum jest właśnie olej.

zakładam Niszka, że masz na myśli Attary... nie popadajmy w skrajności... Attary to substancje zapachowe rozpuszczone w specjalnym rodzaju olejku, najczęśćiej sandałowego... sądząc po cenie produktów Avicenna-Oil raczej nie spodziewam się tego rodzaju nośnika jako ich bazy ;)

aleksandrze masz rację - tu chodzi tylko o dobrą zabawę, ale cudów nie oczekujmy...

robe

Post22 sierpnia 2011, 13:02 - Pn

sandałowiec 6
cedr 4
bergamota 4
grejfrut 1
Warto spróbować tego składu
Mój obecny TOP 3
YSL Kouros
Guy Laroche Horizon
YSL Rive Gauche

robe

Post22 sierpnia 2011, 13:03 - Pn

robe napisał(a):sandałowiec 6
cedr 4
bergamota 4
grejfrut 1
Warto spróbować tego składu

można jeszcze dodać 1 porcje jałowca
Mój obecny TOP 3
YSL Kouros
Guy Laroche Horizon
YSL Rive Gauche

aleksander

Super Perfumaniak

Post22 sierpnia 2011, 13:03 - Pn

robe napisał(a):Azzaro pour homme -Udało mi sie zmiksowac podobny zapach z podstawy skórzanej plus lawenda.Jak dodac cytrusy to niestety nie wiem.Zapach jest porozbijany ale podobny.

A gdzie anyż? Jak Azzoro to musi być anyż.
I chyba geranium. O ile dobrze pamiętam,
bo teraz nie posiadam tego zapachu.

aleksander

Super Perfumaniak

Post22 sierpnia 2011, 13:04 - Pn

robe napisał(a):natomiast mix cedru ,sandałowca + 1 cześc bergamotki i 1 częsć grejfruta to podstawowa nuta versace versus uomo

Fajna sprawa.
Dosyć prosta receptura.

aleksander

Super Perfumaniak

Post22 sierpnia 2011, 13:05 - Pn

Niszka napisał(a):

Perfumy robi się w oparciu o olejki.

Też mi się tak zawsze wydawało.

robe

Post22 sierpnia 2011, 13:05 - Pn

aleksander napisał(a):
robe napisał(a):Azzaro pour homme -Udało mi sie zmiksowac podobny zapach z podstawy skórzanej plus lawenda.Jak dodac cytrusy to niestety nie wiem.Zapach jest porozbijany ale podobny.

A gdzie anyż? Jak Azzoro to musi być anyż.
I chyba geranium. O ile dobrze pamiętam,
bo teraz nie posiadam tego zapachu.

to taka podstawowa nuta azzaro homme-skóra i lawenda.Tak mi sie wydaje.ja sobie odpuszczam tą kombinację.
Dzisiaj naniosłem sobie na własną utrapioną skórę podstawową nutę skórzaną
wetiwer
jałowiec
szałwia
mech debowy
odlezało toto 48 godzin i pachnie zdecydowanie lepiej.Zapach w stylu takiego jovan musk .oczywiscie bez pizma.Ale ten ukręcony z olejków pachnie duzo lepie.j.Dziadkowa woda w starym stylu.Oczywiscie nie pachnie to jak typowe perfumy ze sklepu.Brak cytrusów i lawendy.Tu mozna eksperymentować.No i prawdą jest że nie mozna nic opiniować zaraz po wymieszaniu.Zapach wtedy moze zabić.Trzeba odczekać dwa ,trzy dni.
Mój obecny TOP 3
YSL Kouros
Guy Laroche Horizon
YSL Rive Gauche

Niszka

Administrator

Post22 sierpnia 2011, 13:06 - Pn

Coś na potwierdzenie tezy z olejkami. Skład kompozycji jednych z perfum Kilian.

http://www.bykilian.com/_img/en/fragran ... ormula.jpg

pirath

Super Perfumaniak

pytanie, czy OIL należy interpretować dosłownie... nie wszystkie składniki są w tej formie...

robe

bardzo dobre olejki i absoluty kupiłem w sklepie mazidło.tak mi sie przynajmniej wydaje ;)
Mój obecny TOP 3
YSL Kouros
Guy Laroche Horizon
YSL Rive Gauche

aleksander

Super Perfumaniak

Jakie?
Poprzednia stronaNastępna strona

• Reklama

Powrót do Składniki