Teraz jest 24 września 2017, 00:32 - N

• Reklama

Prawdziwe kadzidło - wzywam chemików

Dyskusja nt. perfumowych ingrediencji. Występowanie, pozyskiwanie, opinie, mity.
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

Kage-sama

Forumowicz

Re: Prawdziwe kadzidło - wzywam chemików

Post06 grudnia 2013, 14:21 - Pt

O, chętnie, zaraz Ci napiszę na PW co ja mam ciekawego ;)
Cedr jeśli ciepławy, słodki i balsamiczny to zdecydowanie nie, chcę czegoś chłodnego, rześkiego i gorzkiego - heh, znowu zaprzeczenie bazy.
To chyba padnie na ISO żeby już nie mącić.
http://www.fragrantica.pl/uzytkownicy/4992/
"Her perfume smells like burning leaves, everyday is halloween"

aleksander

Super Perfumaniak

Post06 grudnia 2013, 14:35 - Pt

Jadwing napisał(a):Ja dumam, czy by Ci się spodobał olejek kanarecznikowy (elemi), wg. mnie pachnie "pieprzowo"
Zgadza się, elemi ma podtony pieprzu.
Jest przewiewny i lekki.
Jadwing napisał(a):A z nut bazowych może absolut labdanum?

Jest trwałe i mocne, ale trochę ociepla kompozycje.

aleksander

Super Perfumaniak

Post06 grudnia 2013, 14:37 - Pt

Kage-sama napisał(a):Olejki sosnowy/jałowcowy/świerkowy pewnie też nie nadają się na bazę?
Raczej nie.
To składniki na początek i/lub środek.

Kage-sama

Forumowicz

Post06 grudnia 2013, 14:39 - Pt

To teraz skłaniam się ku elemi ;) Zwłaszcza cenowo w porównaniu do ISO.

Jeszcze przejrzę wątek na okoliczność wetiweru bo coś mi się obiło o oczy, że jego zapach w formie olejku nie przypomina nuty znanej z perfum. Mam nadzieję, że się nie wysładza?

Aleksander, dzięki.

Jadwing

Bardzo aktywny forumowicz

Post06 grudnia 2013, 14:47 - Pt

ja mam absolut wetiwerowy z Mazideł i pachnie "czystością", taką sztywną od krochmalu pościelą :roll:
ISO też się podzielę z przyjemnością.
[flakony]*[dekanty]
Parturient montes, nascetur ridiculus mus.
(Quintus Horatius Flaccus)

Kage-sama

Forumowicz

Post18 grudnia 2013, 13:18 - Śr

Elemi to był strzał w dziesiątkę :D Zmieszałam olejek pieprzowy z elemi (pieprzowego dałam niechcący za dużo, się poprawi następnym razem), do tego spirytus, już bez rozcieńczania wodą/hydrolatem i otrzymałam czysty, suchy pieprz (wg swojego nosa). Trochę drzewnie i kadzidlanie (jak suche, spalone kadzidło) kojarzy mi się ten zapach. Trwałość i projekcja ujdą, poprawiły się w stosunku do jałowca + pieprzu. Więcej nut nie dodaję, tak jest ok.

Niestety elemi z jałowcem i pieprzem to lekki śmierdziuch, nie mam więc pomysłu z czym ten jałowiec wykorzystać. Może spróbuję z samym ISO...

aleksander

Super Perfumaniak

Post19 grudnia 2013, 10:28 - Cz

Elemi, ale i pieprz także, mają podton kadzidła, jak dla mnie, szczególnie elemi.
Bardzo fajnie, że Ci się udało zmieszać satysfakcjonującą kompozycję o nudzie przewodniej pieprzu.

Raw

Aktywny forumowicz

Post09 grudnia 2015, 19:35 - Śr

Mieszam Iso e Super z naturalnymi olejkami.
Najłatwiej jak napisano tutaj zrobić wodę kolońską.
Ja zmieszałem bergamotę z lawendą, petitgrain, mandarynką, szałwią, bazylią. Do tego odrobina drewna różanego i 2% iso e super (2% objętości kompozycji).
Całość jest dosyć interesująca.
Egoiste Platinium zawiera podobne składniki i wydaje mi się, że dokonując wielu prób można by było stworzyć coś na kształt tej wody w domowych warunkach.

Zaskoczony jestem nieco faktem, że po dodaniu około 0,5% bazylii składnik ten nieco zdominował kompozycję. Pomimo tego, że jest go stosunkowo mało w odniesieniu do całości. Całość ma dopiero 1 dzień. Ciekaw jestem jak będzie pachnieć po 2-3 tygodniach.

Mieszanie to genialna sprawa. Petitgrain jest niesamowity. Gorzki i wytrawny, bardzo przypadł mi do gustu.
Drewno różane. Tutaj się zawiodłem. Nie pachnie różą, nie pachnie drewnem. Pachnie słodkim, nieco ziołowym ciężkim cytrusem. Pomimo tego, że nie posiada nic wspólnego z różą oprócz nazwy również bardzo przypadł mi do gustu.

Raw

Aktywny forumowicz

Post14 grudnia 2015, 20:03 - Pn

Opisuję własne spostrzeżenia i zdobyte informacje.
-Są pewne nuty, które dominują całość, użyte nawet w małym stopniu w odniesieniu do całości. Taką nutą jest np. olejek cynamonowy. Niewielka jego ilość bardzo pozytywnie wpływa na trwałość mieszaniny.
-Woda kolońska jest lekka w swej naturze. Tzn. nie posiada w składzie żadnych ciężkich nut. Pomimo dużego skoncentrowania całości pachnie lekko i dosyć krótko. Wydaje mi się, że można ją wzmocnić wetywerią oraz piżmem. (Są to jedynie moje przypuszczenia).
-Przeczytałem informację odnośnie dodawania wody do kompozycji zapachowej. Jej wprowadzenie ma na celu zatrzymanie procesów chemicznych, jakie zachodzą podczas łączenia różnych olejków. Zwłaszcza tych naturalnych.
- Nuta skóry. Kiedyś nie było molekuł imitujących aromat skóry. Dlatego jako substytut stosowano olejki brzozowe. R. L Polo, Aramis Classic, Salvador Dali.

Raw

Aktywny forumowicz

Post18 stycznia 2016, 18:08 - Pn

Wiem, że mało kto eksperymentuje z olejkami, ale zadaje pytanie.
Spotkał się ktoś kiedyś z olejkiem Palmaroza? Rzeczywiście przypomina zapach róży?
Ja dowiedziałem się jedynie tyle:
"delikatny, przytulny, słodko-korzenny, kwiatowy, lekko owocowy, z nutą róży, geranium, chleba żytniego, herbaty i szałwii. W nucie bazy wyczuwalny jest aromat konwalii (farnezol) "

aleksander

Super Perfumaniak

Post18 stycznia 2016, 18:34 - Pn

Mi zapachu róży nie przypomina. Kojarzył mi się z chowem małych kurcząt. Kurczątka pachną podobnie.
Może miałem olejek słabej jakości, ale pachniał niezbyt dobrze.

Raw

Aktywny forumowicz

Post18 stycznia 2016, 19:29 - Pn

Dzięki. W takim razie odpuszczę sobie ten składnik.
Przynajmniej na chwilę obecną.
Ja zamawiam olejki w sklepie http://zrobsobiekrem.pl/ i jestem zadowolony z jakości.
Mam też kilka olejków firmy Dr Beta. Ich jakość też jest niezła. Jeśli nie lepsza.

aleksander

Super Perfumaniak

Post18 stycznia 2016, 19:34 - Pn

To prawda, Dr Beta trzyma jakość.
W zrobsobiekrem.pl jeszcze nie kupowałem. Chyba coś zamówię.

snaut

Aktywny forumowicz

Post19 stycznia 2016, 15:24 - Wt

Na stronie roseshop.pl jest ponoć fajna wetyweria. Nie zamawiałem, bo przesyłka droższa niż ten olejek, ale może ktoś mieszka w pobliżu i chciałby sprawdzić. Albo rozbiórkę zrobić...

Raw

Aktywny forumowicz

Post19 stycznia 2016, 18:58 - Wt

snaut napisał(a):Na stronie roseshop.pl jest ponoć fajna wetyweria. Nie zamawiałem, bo przesyłka droższa niż ten olejek, ale może ktoś mieszka w pobliżu i chciałby sprawdzić. Albo rozbiórkę zrobić...

Czy ja wiem? Wetwywerię można kupić w pierwszym lepszym sklepie z wetywerią. ;)
Ja proponował bym rozbiórkę jakiegoś ciekawego składnika chemiczno - perfumiarskiego.

Niszka

Administrator

Post19 stycznia 2016, 19:44 - Wt

-Są pewne nuty, które dominują całość, użyte nawet w małym stopniu w odniesieniu do całości. Taką nutą jest np. olejek cynamonowy. Niewielka jego ilość bardzo pozytywnie wpływa na trwałość mieszaniny.

Tak zupełnie pobocznie powiem tylko, że nawet gdyby olejek cynamonowy nie był tak dominujący, należy do niego podchodzić ostrożnie. Olejek cynamonu, podobnie jak mięty czy goździka, podrażnia skórę, powodując zaczerwienienie i świąd. Oczywiście odrobina jest jak najbardziej ok, ale nie należy aplikować dużej jego ilości na skórę.

Druga sprawa, jeśli któryś olejek wydaje Ci się zbyt dominujący, warto go rozcieńczyć do 10%, wtedy łatwiej o dobór odpowiedniej ilości składnika do swojej mieszanki i pozbycia się efektu dominacji tegoż składnika.

-Przeczytałem informację odnośnie dodawania wody do kompozycji zapachowej. Jej wprowadzenie ma na celu zatrzymanie procesów chemicznych, jakie zachodzą podczas łączenia różnych olejków. Zwłaszcza tych naturalnych.

Jak najbardziej można dodać odrobinę wody (destylowanej, albo najlepiej oczyszczonej), ale odrobinę, inaczej mieszanina stanie się mętna, a składniki "zgubią połączenie".

Raw

Aktywny forumowicz

Post23 stycznia 2016, 17:58 - So

Nabyłem olejek wetiwerowy. Pachnie inaczej, niż sobie wyobrażałem. Czytałem o tym, że pachnie jak wyprana koszula, że pachnie jak papier. Może i tak, może zależy to od jakości i pochodzenia olejku. Mój olejek pochodzi ze strony zrobsobiekrem.pl. Naniesiony na kartkę pachnie niemrawo. Powoli się rozkręca. Wyczuwam w nim woń lasu, zielonych krzaków i badyli. Całość jest gładka, nie pachnie ostro. Pachnie męsko i dość mocno. Wydaje mi się, że perfumy oparte w głównej mierze o ten składnik pachniały by naprawdę interesująco. Niedługo zamierzam zmieszać kilka składników, ale tak, żeby dominującą nutą był wetiwer. Zobaczymy co wyjdzie.
I jeszcze jedno. Wetiwer znacznie poprawia trwałość mieszaniny. Projekcję, może i też, ale nieznacznie.

aleksander

Super Perfumaniak

Post23 stycznia 2016, 19:16 - So

Ten papierowy, delikatny olejek wetiwerowy był dostępny tylko w jednym sklepie.
I to tylko przez jakiś czas. Pisałem o nim wraz z użytkownikiem robe.
Już nigdy więcej takiego nie spotkałem.
Olejek wetiwerowy pachnie inaczej w zależności od pochodzenia.
Różnice potrafią być ogromne.
Większość obecnie dostępnych, w popularnych sklepach internetowych jest do niczego.

Raw

Aktywny forumowicz

Post25 stycznia 2016, 17:53 - Pn

Ja jestem zadowolony. Niestety nie mam porównania z innymi olejkami wetiwerowymi. Podoba mi się w nim to, że znacznie poprawia trwałość. W dużo większym stopniu niż cedr, sandałowiec czy paczula. Podobny wetiwer wyczułem w Malizji Vetyver Uomo.
Ogólnie powiedzieć mogę, że wetiwer to wdzięczny składnik. Czego nie mogę powiedzieć o paczuli.

Dodam jeszcze na boku, ze zmieszałem olejek cynamonowy z anyżem i efekt jest naprawdę interesujący.

je2bnik

Post25 lipca 2017, 09:48 - Wt

Wszedłem na wątek bo chciałem poczytać o kadzidle frankońskim. Taaaa... :D
Poprzednia stronaNastępna strona

• Reklama

Powrót do Składniki