Teraz jest 20 września 2017, 19:14 - Śr

• Reklama

Kolońskie

Dyskusja nt. perfumowych ingrediencji. Występowanie, pozyskiwanie, opinie, mity.
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

Bach_rules!

Perfumaniak

Kolońskie

Post04 kwietnia 2013, 22:26 - Cz

Takiego wątku jeszcze nie znalazłem

Jak wiadomo, Wodę Kolońską stworzył J.M. Farina, Włoch, który założył pierwszą fabrykę produkującą Eau de Cologne wg swojej receptury właśnie w Kolonii. W Kolonii, w budynku nr 4711, powstała również fabryka perfum Wilhelma Muhlensa ('Wilhelm Muhlens, 4711'), produkująca „Echt Kölnisch Wasser” w oparciu o recepturę Fariny. Klasyczny skład Wody kolońskiej to:
nuta głowy: bergamota, cytryna, pomarańcza,
nuta serca: lawenda, rozmaryn,
nuta bazy: neroli czyli kwiat gorzkiej pomarańczy.

Poszukując ostatnio perfum z pięknymi cytrusami trudno było nie trafić na kilka wód kolońskich. Spodobała mi się zwłaszcza Acqua di Colonia L. Villoresi'ego. O mały włos jej nie kupiłem. Jeszcze się waham...

Jakie są Wasze typy najpiękniejszych (niekoniecznie klasycznych) perfum o wyraźnie kolońskim sznycie?

Marciu

Re: Kolońskie

Post04 kwietnia 2013, 22:31 - Cz

Chanel Pour Monsieur Concentree (dziś testowałem) - szczególnie nuta głowy

Clarins - Eau Dynamissante

odrobinę Davidoff Champion - cytrusy z kolońskim sznytem

i najmniej, ale troszeczkę tak - Chanel Platinum Egoiste.

gilbert

Perfumaniak

Post04 kwietnia 2013, 22:50 - Cz

Może tutaj coś znajdziesz :)

viewtopic.php?f=42&t=3908

Bach_rules!

Perfumaniak

Post04 kwietnia 2013, 23:08 - Cz

gilbert napisał(a):Może tutaj coś znajdziesz :)

viewtopic.php?f=42&t=3908

No właśnie nie!
Tam chodziło o współczesne interpretacje wk (ja bym to nawet określił wariacjami nt. wody kolońskiej). Nawet w temacie wątku wody kolońskie były w cudzysłowie. A propozycje, które tam padły... czasami mocno odbiegały od klasycznej "kolońskości".
Marciu propozycją Chanel PE właśnie wpasowałeś się bardziej w tamten wątek, niż w ten...

Oczywiście można zamknąć temat stwierdzeniem, że jedyne i najlepsze wody kolońskie to te pod szyldem 4711. Ale właśnie chciałbym, żebyśmy tu podyskutowali sobie o niuansach pachnideł mieszczących się jeszcze w klasycznej estetyce kolońskości. Takie Trefle Pur od Atelier Cologne jeszcze się tu mieści, moim zdaniem, spokojnie (zwłaszcza ważna jest obecność neroli i zielonych nut zwłaszcza absolutu koniczyny oraz reprezentującej cytrusy gorzkiej pomarańczy), ale już Rose Anonyme nie bardzo. A Vettiveru CdG na pograniczu - żeby odnieść się tylko do propozycji fqjciora z tamtego wątku.

We wspomnianym wcześniej Acqua di Colonia Villoresi'ego podoba mi się wszystko oprócz neroli właśnie, które jest tam tak podbite, że w fazie serca nic innego nie czuć. To niestety przypomina mi poprzednią epokę...

honoris causa

Bardzo aktywny forumowicz

Post08 maja 2013, 22:34 - Śr

A znasz Acqua di Parma Cologna? Woda kolońska z prawdziwego zdarzenia.

Wśród ogródków Hermesa również jest kilka prawdziwie kolońskich pozycji.

Koloński sznyt ma również promowany ostatnio mocno w dużej sieciówce - Boucheron - Boucheron Pour Homme.
Poszukuję próbek:
Black Pepper - Comme des Garcons
Bois Marocain - T. Ford
Freshman - Truefitt & Hill
Cuir - Mona DiOrio
Mercury, Sulphur - Nu Be
Davidoff Cool Water Deep Summer Fizz
Petroleum - Histoires des Parfums
Vert d’Encens - Tom Ford

Bach_rules!

Perfumaniak

Post09 maja 2013, 10:51 - Cz

Dzięki honoris. AdP Colonia poznałem już (z próbki co prawda). W ogóle ostatnio poszedłem w testach w tę stronę. Na razie króluje Villoresi Acqua di Colonia. Oprócz kolońskości kompozycji ma ten typowy dla Lorenza sznyt, bogactwo i jakość składników.

mam katar

Perfumaniak

Post09 maja 2013, 11:18 - Cz

Eternity jest kolon imo.
Bez potrzeby przedłużania gatunku,
pistoletów, noży
i przykazań Bożych

fqjcior

Właściciel forum/Administrator

Post09 maja 2013, 11:56 - Cz

Moje ostatnie odkrycie to absolutnie rewelacyjna i bijąca wszystko, co w tym gatunku znam, kolońska autorstwa Jean-Paula Guerlaina - Eau de Guerlain z 1974 roku. Tym zapachem potwierdził w moich oczach absolutne mistrzostwo w swym fachu. Niesamowicie esencjonalna, cudnie cytrusowa z wyraźnymi ziołami (mięta!) i subtelnymi nutami kwiatowymi. Jestem zachwycony i zamówiłem flakon (kończę dekancik).

Obrazek
http://perfumowyblog.com. ...bo zapach ma znaczenie...
http://perfumaniac.wordpress.com/ ...because sent matters...

honoris causa

Bardzo aktywny forumowicz

Post10 maja 2013, 17:00 - Pt

Muszę coś doprecyzować, bo w moim poprzednim poście pojawiła się drobna nieścisłość.
Pisząc ogródki Hermesa miałem na myśli wszystkie zapachy sprzedawane we flakonach o tym charakterystycznym kształcie (podczas gdy ogródki to tylko część z nich), a w gruncie rzeczy chodziło mi przede wszystkim o te 3 zapachy:

Concentre d`Orange Verte
Eau de Cologne Hermes
Eau D`Orange Verte

Te 2 ostatnie są mocno zbliżone, a 2 pierwsze mają ponadkolońską trwałość*. Wszystkie 3 zaś w moim odczuciu mają świetną jakość. Pozycje obowiązkowe dla miłośników typowo kolońskich, nieprzekombinowanych kompozycji.

* - testowane na sobie, na fragrantice piszą co innego
Poszukuję próbek:
Black Pepper - Comme des Garcons
Bois Marocain - T. Ford
Freshman - Truefitt & Hill
Cuir - Mona DiOrio
Mercury, Sulphur - Nu Be
Davidoff Cool Water Deep Summer Fizz
Petroleum - Histoires des Parfums
Vert d’Encens - Tom Ford

Bach_rules!

Perfumaniak

Post22 maja 2013, 13:46 - Śr

Propozycje Hermesa z postu powyżej określiłbym jako nowoczesne interpretacje kolońskości. Podobnie propozycje Acqua di Parma, choć tam nowoczesność w lekko chemią zaprawionym wydaniu. Nie znam jeszcze Eau de Guerlain, dekancik do mnie jedzie :)
Z testowanych przeze mnie ostatnio różnych interpretacji kolońskiej najbardziej przekonała mnie Acqua di Colonia Villoresi'ego. Słowo "przekonała" jest właściwie nie na miejscu, bo ona bardziej mnie urzekła, oczarowała. O czym świadczy choćby to, że ostatnimi dniami wciąż mam na nią ochotę przy dokonywaniu wyboru zapachu na poranek i wciąż ją wybieram. Zaraz założę o niej wątek.

Niszka

Administrator

Post28 maja 2013, 18:32 - Wt

Pod marką Farina sprzedaje się klasyczną wodę kolońską. 4711 ma wiele wariacji na temat, z tym że większości próżno szukać w PL. Są też niszowe marki Acqua di Parma, Acqua di Genova, ale to już chyba takie nieco odświeżone interpretacje wody kolońskiej. Ewentualnie wypróbuj również John Varvatos Artisan.

Klasyczne wody kolońskie:
- Farina
- 4711

Współcześni interpretatorzy:
- Acqua di Parma
- Acqua di Genova
- Royall Lyme Bermuda
- Geo F. Trumper
- Truefitt & Hill
- Atelier Cologne

Artisan

Forumowicz

Post05 lipca 2017, 23:56 - Śr

Kupując w ciemno odkryłem świetną wodę kolońską English Leather-English Leather
Ale moją numer 1 wodą kolońską jest Santa Maria Novella-Nostalgia--- KOT przez duże K

tharoon

Post23 sierpnia 2017, 11:50 - Śr

Bardzo przyjemnym kolońskim zapachem wg mojego "nochala" jest FLORIS No 89

• Reklama

Powrót do Składniki