Teraz jest 21 listopada 2017, 03:10 - Wt

• Reklama

Jaśmin

Dyskusja nt. perfumowych ingrediencji. Występowanie, pozyskiwanie, opinie, mity.
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

Tomek

Forumowicz

Jaśmin

Post22 sierpnia 2011, 11:48 - Pn

Jaśmin
Właśnie zainteresował mnie ten składnik, postanowiłem zobaczyć co i jak.

Do rodzaju jaśmin należy około 200 gatunków pnączy i niskich krzewów. Przeważają jednak zdecydowanie w tym rodzaju rośliny będące pnączami. Pnącze mają długość przeważnie kilku metrów. Pochodzą z ciepłych i gorących obszarów Afryki, Azji i Australii. Budowa liści zależy od gatunku. Liście są pojedyncze lub pierzasto złożone. Kwiaty jaśminów są drobne (około 2,5 cm średnicy), ale liczne, o słodkiej woni. Kwiaty są białe, żółte lub różowe, zebrane po kilka lub kilkanaście. Owoce to drobne jagody (w uprawie doniczkowej się nie zawiązują)

Trudno mi szczerze mówiąc skojarzyć jak pachnie jaśmin. Co sadzicie o tym zapachu? Podobno częściej spotykany w perfumach kobiecych niż w męskich. Wedle tego co podają producenci jaśmin jest między innymi w:
-Creed Aventus -serce
-Creed Tabarome -serce
-Creed Royal English Leather -serce
-Creed Virgin Island Water -serce +irys
-Bond no.9 Silver Factory -serce +irys
-Bond no.9 Bleecker Street -serce
-Bond no.9 eau de New York -serce
-Clive Christian No.1 for Men Perfume -serce +irys
-Clive Christian X for Men -serce +irys
-Amouage Gold Men -serce +irys
-Amouage Reflection Men -serce +irys
-Gucci by Gucci pour homme -serce
-Micallef Gaiac -serce
-By Kilian Love don't be shy -serce +irys
-Chanel Allure pour homme -serce
-Armani Aqua di Gio -głowa
-Mugler A*men -serce
-Dior Fahrenheit -serce
-Penhaligon's Hammam Bouquet -baza
-Davidoff Cool Water -serce
-Parfum d'Empire Cuir Ottoman -serce +irys
-Olivier Durbano Jade -serce +irys
-Olivier Durbano Amethyste -serce +irys

-Chanel no.5 -serce +irys
-Chanel Chance -serce
-Amouage Gold Women -serce +irys
-Clive Christian X for Women -serce +irys
-Mugler Angel -serce

Co ciekawe gdy analizowałem występowanie jaśminu, okazało się że prawie we wszystkich zapachach w jakich występuje, jest w nutach serca (zaznaczyłem to powyżej). Bardzo często też w nutach serca pojawia się w połączeniu z irysem.
Według mnie to bardzo ciekawe że tak wiele różnych perfum ma jaśmin i zawsze umieszczany jest on w sercu.
Oczywiście skupiłem się tu na męskich i unisexowych perfumach znanych na forum, jednak wśród damskich perfum tendencja jest podobna.

Potraficie wyczuć jaśmin w perfumach? Czy jaśmin to typowo kobiecy zapach? Do czego byście go porównali?

pirath

Super Perfumaniak

Re: Jaśmin

oczywiście, to piękna i niezwykle sugestywna woń (pachną kwiaty), której nie da się pomylić z czymkolwiek innym na świecie... jest trochę duszący, orientalny, słodki i potrafi odurzyć zmysły aż do wystąpienia silnej migreny...

jaśmin najpiękniej pachnie wieczorem gdy jego zapach po gorącym, upalnym dniu zaczyna unosić się z nad kwiatostanu i wabić swą odurzającą, silną wonią...
ja nie potrafię rozróżnić z jakim jaśminem mam do czynienia (kraj i miejsce pochodzenia), ale nauczyłem się rozróżniać jak pachną ingrediencje jaśminowe zbierane rano i wieczorem, i wierzcie mi nie było to specjalnie trudne zadanie ;)

idź do sklepu i kup sobie olejek jaśminowy, wówczas będziesz wiedział jak pachnie w czystej formie... jako że jest to zapach białych kwiatów, jest raczej w pierwszoplanowej formie preferowany dla kobiet...
jest to zapach nieco podobny do magnolii ale tylko trochę...

fqjcior

Właściciel forum/Administrator

Występowanie nuty jaśminowej w perfumach w ich sercu wynika z natury tego składnika - jego molekularnej wagi. Najoględniej mówiąc molekuła olejku jaśminu jest średniociężka i - chcąc nie chcąc - sama lokuje się w fazie środkowej kompozycji. W ogóle większość olejków kwiatowych "pachnie w sercu" - ylang-ylang, róża, tzw. konwalia, rumianek, geranium, gardenia, heliotrop, kwiat pomarańczy czy własnie jaśmin. Jednak już absoluty kwiatowe (np. różany) są cięższe i stosowane w bazach perfum.
http://perfumowyblog.com. ...bo zapach ma znaczenie...
http://perfumaniac.wordpress.com/ ...because sent matters...

Cookie13

Mega Perfumaniak

Bardzo ładny jaśmin występuje także w - niestety wycofanej z Polski kompozycji- Andy Warhol Pour Homme. Miałem i żałuję, że już tego nie można u nas kupić.

Tomek

Forumowicz

Post22 sierpnia 2011, 11:49 - Pn

Fqjciorze, teraz już wiem dlaczego zazwyczaj w sercu jest ;)

Ja zastanawiam się nad zakupem Eclat de Jasmin Armani Prive, obawiam się tylko że będzie zbyt kobiecy.

fqjcior

Właściciel forum/Administrator

Jaśmin obecny jest m.in. w Eau Sauvage Diora (także w wersji Extreme), jednak nieporównanie cześciej występuje w kompozycjach dla kobiet, choćby w legendranym Chanel No 5 czy w Gold Amouage (zresztą męska wersja też go zawiera).
http://perfumowyblog.com. ...bo zapach ma znaczenie...
http://perfumaniac.wordpress.com/ ...because sent matters...

Don Raul de Lucho

Perfumaniak

Panowie zapomnieli o Platynowym Egoiści, na mnie pachnie jak mocno jaśminowe mydełko, szczególnie zimą jest intensywne.

Ja jakie znacie perfumy męskie z mocno wyczuwalnym jaśminem?
w Fafarafa, nie czuję jaśminu mimo najszczerszych chęci :(

hanka

Bardzo aktywny forumowicz

Post22 sierpnia 2011, 11:51 - Pn

pirath napisał(a):oczywiście, to piękna i niezwykle sugestywna woń (pachną kwiaty), której nie da się pomylić z czymkolwiek innym na świecie... jest trochę duszący, orientalny, słodki i potrafi odurzyć zmysły aż do wystąpienia silnej migreny...

jaśmin najpiękniej pachnie wieczorem gdy jego zapach po gorącym, upalnym dniu zaczyna unosić się z nad kwiatostanu i wabić swą odurzającą, silną wonią...
ja nie potrafię rozróżnić z jakim jaśminem mam do czynienia (kraj i miejsce pochodzenia), ale nauczyłem się rozróżniać jak pachną ingrediencje jaśminowe zbierane rano i wieczorem, i wierzcie mi nie było to specjalnie trudne zadanie ;)

idź do sklepu i kup sobie olejek jaśminowy, wówczas będziesz wiedział jak pachnie w czystej formie... jako że jest to zapach białych kwiatów, jest raczej w pierwszoplanowej formie preferowany dla kobiet...
jest to zapach nieco podobny do magnolii ale tylko trochę...

A jak piszesz o duszącym zapachu wieczorem to nie masz czasem na mysli naszego poczciwego białego jaśminowca , który często kiscie zza płotów wywala ......
Pozostań w pokoju a ruchy miej roztropne , aby uderzając się w łokieć nie trafić w to miejsce które czyni prąd.

Mam ciało osiemnastolatki.( Trzymam je w tapczanie).

Don Raul de Lucho

Perfumaniak

Robert napisał(a):
Don Raul de Lucho napisał(a):w Fafarafa, nie czuję jaśminu mimo najszczerszych chęci :(

A co on ma w składzie jaśmin ? :shock:

No niby w głowie, tak chłopacy dali w liście w pierwszym poście

Niszka

Administrator

Tak, w składzie Fahrenheit ma jaśmin. Z tym że nie wiadomo ile użyto tego jaśminu, to może być jedna kropla olejku przy np. 30 kroplach cedru (przykład).

Niepokorna

Forumowicz

Post25 maja 2012, 06:40 - Pt

,,Alien'',tu jest dopiero bomba jaśminowa(uwielbiam ;) )

Niacha

Post26 maja 2012, 09:21 - So

Tomek napisał(a):Fqjciorze, teraz już wiem dlaczego zazwyczaj w sercu jest ;)

Ja zastanawiam się nad zakupem Eclat de Jasmin Armani Prive, obawiam się tylko że będzie zbyt kobiecy.

Obawiam się, że może być. Ma tam jakieś nutki ("eau de old hag" :lol: ) które mi zupełnie nie podeszły.

Przetestuj może Jasmine Rouge Toma Forda, tam jaśmin czuć wyraźnie, nie jest przykryty innymi nutami. Na męskiej skórze może pachnieć interesująco. (w sumie to może zaraz sama się przejdę i sobie ten zapach jeszcze raz "obejrzę", i tak wybieram się do D. :) )

matlak

Aktywny forumowicz

• Ostrzeżenia: 1

Post27 maja 2012, 20:45 - N

Montale Pure Gold....... to jest jaśmin :mrgreen: :shock:

aleksander

Super Perfumaniak

Post29 maja 2012, 08:41 - Wt

Dałem bukiet jaśminu mojej matce na Dzień Matki.
Chyba nie wąchałem jeszcze perfum, które są w stanie przybliżyć się do zapachu jaśminu.

Niacha

Post29 maja 2012, 08:49 - Wt

Aleksandrze - do pełnego spektrum jaśminowego rażenia pewnie żadne się nie zbliżają. :) A testowałeś tego Forda Jasmine Rouge?

aleksander

Super Perfumaniak

Post29 maja 2012, 09:06 - Wt

Niestety nie.

Niacha

Post29 maja 2012, 09:14 - Wt

Szkoda, bo jestem ciekawa czyjegoś bardziej doświadczonego 8-) zdania. :]

Blotterek

Forumowicz

Post16 stycznia 2013, 10:29 - Śr

Najbardziej jaśminowym z jaśminowych, jaki udało mi się do tej pory poznać jest Nasomatto Nuda. Lakierowana skóra na wskroś przesiąknięta impregnatem o odurzającej, esencjonalnej woni jaśminu, niezmiennie dominującej od otwarcia, do zmierzchu zapachu. Woń na tyle realistyczna, że bez trudu jestem w stanie namalować w wyobraźni obraz jaśminowej alei podczas wieczornego spaceru.

Cookie13

Mega Perfumaniak

Post17 stycznia 2013, 16:48 - Cz

Blotterek napisał(a):Najbardziej jaśminowym z jaśminowych, jaki udało mi się do tej pory poznać jest [b]Nasomatto Nuda. Lakierowana skóra na wskroś przesiąknięta impregnatem o odurzającej, esencjonalnej woni jaśminu, niezmiennie dominującej od otwarcia, do zmierzchu zapachu.[/b] Woń na tyle realistyczna, że bez trudu jestem w stanie namalować w wyobraźni obraz jaśminowej alei podczas wieczornego spaceru.

Pozostaje mi tylko zgodzić się z tym, co powyżej.

honoris causa

Post17 stycznia 2013, 21:11 - Cz

Choć absolutnie nie jest to monotemtyczny jaśmin, to jego ujęcie podoba mi się w Dior Pure Poison.
Poszukuję próbek:
Black Pepper - Comme des Garcons
Bois Marocain - T. Ford
Freshman - Truefitt & Hill
Cuir - Mona DiOrio
Mercury, Sulphur - Nu Be
Davidoff Cool Water Deep Summer Fizz
Petroleum - Histoires des Parfums
Vert d’Encens - Tom Ford
Następna strona

• Reklama

Powrót do Składniki