Teraz jest 21 października 2017, 02:11 - So

• Reklama

Piżmo

Dyskusja nt. perfumowych ingrediencji. Występowanie, pozyskiwanie, opinie, mity.
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

Machiavelli

Forumowicz

Piżmo

Post01 listopada 2016, 13:09 - Wt

No właśnie, był już kiedyś temat poświęcony piżmu i jego rodzajom, teraz zainspirowany piżmem z poznanego ostatnio L'Enfant Terrible, postanowiłem założyć temat ogólny dla tego składnika.

Dotąd znałem piżmo głównie w charakterze utrwalacza. Czasami było gdzieś w tle bazy, ale raczej nie było ono samo w sobie wyczuwalne, a jeśli było, raczej nie przepadałem za nim.

Tak było do czasu, aż poznałem wspomniane L'Enfant Terrible. Według wykazu nut, w bazie jest w nim wyłącznie piżmo i jestem w stanie w to uwierzyć, bo baza ma bardzo zwierzęcy, "cielesny" charakter, także na pewno jest to skutek jakiejś odzwierzęcej ingrediencji/ jej syntetycznego odpowiednika. Jest przy tym wyrazista, ciężka, ale ładnie rozwijająca się na ciepłej skórze. Bardzo miła woń, nieco słodko-słona, zmysłowa, chyba nawet trochę podniecająca. :lol:

Znacie inne zapachy, w których dominuje w bazie takie zwierzęce, cielesne piżmo? Takie, w których nie służy ono jedynie utrwaleniu zapachu i nie podbija gdzieś w tle innych nut, tylko gra samo, albo przynajmniej dominuje nad innymi?
„Elegancja jest niemożliwa bez perfum. To skryte, niezapomniane, ostateczne akcesoria.” - Gabrielle Coco Chanel

Zapraszam na TheEleganceof.pl

kyloe

Aktywny forumowicz

Re: Piżmo

Post01 listopada 2016, 15:25 - Wt

Amouage Gold.

Piżmowo - cywetowo - kwiatowy

srG

Perfumaniak

Post01 listopada 2016, 17:53 - Wt

Takich zapachów jest naprawdę bardzo dużo. Najbardziej "brudne" piżmowe zapachy, które przychodzą mi w tej chwili do głowy, to Musc Tonkin, MKK, Musk od BPC (ale są pogłoski, że się zmieniło) i Musk Ubar. Można też wymienić Musc Ravageur, ale jest tam tona wanilii.

Machiavelli

Forumowicz

Post01 listopada 2016, 19:04 - Wt

Musc Ubar znam i to imho właśnie piżmo zupełnie inne. Nie odbieram go jako "cielesnego" i "zwierzęcego". Fizjologiczny aspekt tej kompozycji w mojej ocenie opiera się na skojarzeniu ze środkami czystości, jakie można wyczuć w publicznych szaletach. :lol:
Piżmo w L'Enfant Terrible jest cielesne i "brudne", ale w dość wyrafinowany sposób. Ciężko to opisać. Po prostu jest to "akceptowalny" i intrygujący "smrodek", a nie "smrodek" rodem z publicznej toalety. :D
„Elegancja jest niemożliwa bez perfum. To skryte, niezapomniane, ostateczne akcesoria.” - Gabrielle Coco Chanel

srG

Perfumaniak

Post01 listopada 2016, 19:09 - Wt

W takim razie MKK, Musc Tonkin i ewentualnie MR. Piżmo od BPC raczej się jednak nie nada.
Ah, no i jeszcze Beaver

Machiavelli

Forumowicz

Post01 listopada 2016, 19:24 - Wt

Wielkie dzięki za wasze typy Kyloe i srG. Dopisałem do listy! :D

NGL7

Bardzo aktywny forumowicz

Post06 listopada 2016, 12:34 - N

srG napisał(a):Takich zapachów jest naprawdę bardzo dużo. Najbardziej "brudne" piżmowe zapachy, które przychodzą mi w tej chwili do głowy, to Musc Tonkin, MKK, Musk od BPC (ale są pogłoski, że się zmieniło) i Musk Ubar. Można też wymienić Musc Ravageur, ale jest tam tona wanilii.

srG dobrze gada :D
A Musc Tonkin to moim zdaniem najlepszy piżmak :D
próbowałeś Montecristo od Masque lub Original Musk Kiehl`s ?

Moim zdaniem warto też spojrzeć na zapachy z innego przedziału cenowego i czasowego , tam tez można znaleźć niezłe piżmowce chociażby Jovan albo Alyssa Ashley

BlueJeans

Hiper Perfumaniak

Post09 czerwca 2017, 16:21 - Pt

Z tego względu, że lubię piżmo dodam trzy grosze od siebie. Tak jak mi się podoba "chamska" wersja piżma jak np w Jovan Musk tak moim najnowszym odkryciem jest Maria di Orio Nuit Noire na początku ten zapach jest w moim odczuciu bardzo animalny, brudny a im dłużej leży na skórze tym bardziej się wysładza w bazie.

Vetiver

Forumowicz

Post13 czerwca 2017, 11:07 - Wt

Machiavelli, temat piżm, jak zapewne sam wiesz, nie jest taki prosty.
Piżma obecnie są używane nie tylko jako utrwalacze (jest cała masa innych składników do utrwalenia).
W tej chwili głównym bodajże zadaniem piżm jest zwiększanie dyfuzji oraz tworzenie tekstury aromatu.
Zobacz jak się różnią poniższe tekstury liter:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zauważ, że sens słów w zależności od tekstury się nie zmienia, lecz zmienia się ogólny nastrój. Bajkę najlepiej się pisze kolorowymi duzymi literami, a tekst naukowy - maksymalnie uproszczoną, obdartą z kolorów czcionką.

Tekstura, która Ciebie interesuje (czyli jeśli dobrze rozumiem, zwierzęce, lecz niezupełnie brudne piżmo) należy do grupy
Muscone / Muscenone
Czyli syntetyczne odtworzenie składników naturalnego piżma.
Te molekuły często są wykorzystywane w arabskich perfumach oraz przez zachodnią niszę: Goutal, Amouage, Parfum d'Empire, Le Labo

Zrób sobie szukanie po nutach na Fragre, wpisz: "piżmo"
Większość perfum ze słowami "Dark", "Night", "Wild" itd. zawiera Muscone.

• Reklama

Powrót do Składniki