Teraz jest 18 października 2018, 01:31 - Cz

• Reklama

Jak się robi odlewki?

Czyli miejsce na dyskusje na tematy pozaperfumowe
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

borysbrzytwa

Forumowicz

Re: Jak się robi odlewki?

Post05 stycznia 2018, 13:22 - Pt

Wreszcie znalazłem chwilę żeby pobawić się w testy, strzykawki długo przeleżały w szafce :)
No więc tak; podszedłem do sprawy jak kolega Leśnik i połączyłem to z wiedzą kolegi mcp, patent wyglądał następująco:
Obrazek
Czerwony nazwijmy go "kapturek" to nasadka od gazu do nabijania zapalniczek.
Kapturek jest silikonowy, na strzykawkę wchodzi dość łatwo, mocno i szczelnie, natomiast osadzając na końcówkę atomizera
już trzeba trochę więcej cierpliwości. Jednak wszystko po chwili zmontowane.
Zasysanie płynu odbyło się poprzez nabijanie strzykawką (góra-dół), nie tłokiem. Tłok sam szedł do góry w miarę "pompowania", razem z płynem.
Aby odlać w ten sposób 10ml trwało to dosłownie około minuty, wow.
Obrazek
Testowałem kolejnymi (NOWYMI) strzykawkami inne zapachy (po dokładnym umyciu czerwonej nasadki) i wszystko było analogicznie identycznie.
Stworzyłem swoje pierwsze w życiu dekanty :D
Obrazek
Podczas testów nic nie przeciekało, wylewało się, pociło i tak dalej. No dobra, co by tu rozebrać? :lol:

Bazyli

Aktywny forumowicz

Odp: Jak się robi odlewki?

Post05 stycznia 2018, 13:56 - Pt

Kapturek od gazu był silikonowy? Zawsze myślałem, że silikon ma bardziej gumowatą konsystencję, a kapturki od gazu widziałem raczej tylko z twardego tworzywa.

baszurek nadaje mobilnie...
- Uważam Bazyli, że jesteśmy pokoleniem zupełnie wyjątkowym. Nie sądzisz?
- Nic mnie to nie obchodzi.
- A co ciebie obchodzi?
- Wygodne buty, dobre papierosy, dobre skarpetki. Lubię leżeć, nawet sam.

borysbrzytwa

Forumowicz

Post05 stycznia 2018, 14:20 - Pt

Masz rację, bardziej gumowate jest to tworzywo, dzisiaj wszystko nam się kojarzy z silikonem :D

mcp

Forumowicz

• Ostrzeżenia: 1

Post05 stycznia 2018, 15:35 - Pt

Borysbrzytwa , ja przepłukuje kapturek spirytusem salicylowym a strzykawki wodą i suszę aby ponownie użyć , oczywiście dodatkowo znacząc aby nie było pomyłki przy następnym razie.

borysbrzytwa

Forumowicz

Post05 stycznia 2018, 16:18 - Pt

Mycie strzykawek chyba sobie bym podarował z racji groszowych kosztów, ale przepłukiwanie w spirytusie "kapturka" to słuszna uwaga. Tego będę się trzymał. Dzięki.

mcp

Forumowicz

Post05 stycznia 2018, 21:27 - Pt

Tak masz rację bez sensu mycie borysbrzytwa szkoda czasu , w sumie można użyć następnej cena jest mała tylko 20-30gr./szt. a hurtowo jeszcze mniej

supermariobros

Ultra Perfumaniak

Post05 stycznia 2018, 21:41 - Pt

Ciekawy patent, co prawda słyszałem już o nim wcześnie ale zawsze był problem właśnie tego łącznika, między strzykawką a atomizerem fakonu.
Musze powrócić do tych eksperymentów, niektóre flakony mają wyjątkowo nieprzyjazne atomizery do sporządzania dekantów!
Foliowy Ranger

[SPRZEDAM] viewtopic.php?f=52&t=13557

mcp

Forumowicz

Post05 stycznia 2018, 22:07 - Pt

Odwrotnej kolejności nie sprawdzałem , nie miałem potrzeby ale jak ktoś ma spora ilość próbek i flakon to czemu nie wlać z powrotem dla siebie , nie wiem jak zachowują się bardzo drogie perfumy - atomizery , musicie sami sprawdzić jak już nie sprawdzaliście , techniki lepiej nie opisywać tutaj w odwrotnej kolejności bo może być wykorzystana w innym celu , tak czy inaczej nad pieczą czuwa moderator , więc nie mi jest tu decydować co można a co nie , dziękuje za uwagę.

borysbrzytwa

Forumowicz

Post05 stycznia 2018, 22:58 - Pt

Odwrotna kolejność w takim przypadku mogłaby skutkować masowym skupem zużytych flakonów, nawet nie chcę tego sobie wyobrażać. Mam nadzieję że nie da się.
Ten czerwony łącznik który wykorzystałem jest wyjątkowo ciasny, perfekcyjnie nachodzi na końcówkę strzykawki i nieco ciężej na spust z flakonu.
Z drugiej strony dzięki temu nie ma możliwości dostania się powietrza i nie występują żadne przecieki. No i jeszcze jeden dla mnie istotny aspekt takich odlewek -
zero kontaktu z powietrzem oraz najlepsze rozwiązanie estetyczne - maksymalna sterylność. Spokojnie można odkręcić dekant tuż przed wlaniem płynu.
Najgorszą dla mnie zmorą otrzymywanych odlewek jest popatrzenie pod światło i zobaczenie pływających farfocli albo jakiegoś nie wiem, kurzu. Osobiście trafia mnie jak takie coś dostaję
w odlewanym dekancie.

bejo82

Aktywny forumowicz

Post26 marca 2018, 08:01 - Pn

borysbrzytwa, wrzuć może fotkę pojemnika z gazem, do którego był dołączony ten kapturek.

Ja wczoraj zrobiłem pierwszą odlewkę. Zawinąłem końcówkę strzykawki 20ml taśmą teflonową (naciągam końcówkę taśmy w płaszczyźnie prostopadłej do osi strzykawki, zaginam boki i owijam kilkoma zwojami). Sok wpsikuję do środka. Zapewne w przypadku niektórych atomizerów, które rozpylają w postaci bardzo drobnej mgiełki (tak mam w DHS) może to być uciążliwe. Przelewałem z M.Micallef Puzzle no2, też tworzy dość drobną mgiełkę. W miarę napełniania strzykawki płyn odbijał się od lustra zawartości i palec na atomizerze robił się mokry, ale do zaakceptowania. Po odlaniu odpowiedniej ilości wkładam końcówkę strzykawki do flakonika i ostrożnie odwijam teflon.

Trochę to wpsikiwanie żmudne. Chętnie wypróbuję ten kapturek. Teoretycznie przy wciśniętym atomizerze powinna być możliwość wyssania soku z flakonu strzykawką.

borysbrzytwa

Forumowicz

Post26 marca 2018, 11:27 - Pn

bejo82 - odpisałem na PW ;)

saidali

Aktywny forumowicz

Post26 marca 2018, 18:50 - Pn

Hmm, ciekawy patent, nie próbowałem, a wydaje się prosty i efektywny. Gdzieś kiedyś czytałem też o rurce termokurczliwej.

Będę musiał poszukać takiego wkładu, choć jak małem takie coś ze trzy razy w życiu, to nie pamiętam takiej nasadki :)

bejo82

Aktywny forumowicz

Post29 marca 2018, 08:24 - Cz

Zamówiłem w sklepie ze sprzętem laboratoryjnym 2 metry wężyka silikonowego o średnicy wewnętrznej 1mm, będę próbował z tym. Też przeszła mi kiedyś przez myśl opaska termokurczliwa, ale one są zbyt śliskie (trudno o szczelność) i sztywne (przy pompowaniu się zagniecie i może się załamać). Do tego trudno byłoby ogrzać zapalniczką bardzo krótki odcinek, kiedy po jednej stronie jest flakon a po drugiej strzykawka. Zamówiłem też małe szklane lejki, które powinny pasować do szyjki większości dekantów, więc może żadna strzykawka nie będzie potrzebna.

borysbrzytwa

Forumowicz

Post29 marca 2018, 08:57 - Cz

bejo, daj znać jakie efekty z wężykiem Ci wyjdą. Rozwiązania postępują niczym w "Breaking Bad", to mi się podoba 8-)

grembi

Bardzo aktywny forumowicz

Jak się robi odlewki?

Post01 kwietnia 2018, 12:12 - N

@borysbrzytwa może warto wysłać tą końcówkę do drukarni 3d. Powinni bez problemu odtworzyć :) ja byłbym chętny na kilka sztuk :)

bejo82

Aktywny forumowicz

Post16 maja 2018, 07:53 - Śr

Panowie, lepiej późno niż później - wczoraj robiłem pierwsze odlewki przy użyciu nowego ekwipunku. Efekt rewelacyjny, bez porównania wygodniej, niż przez odpsikiwanie.
Zakupiłem 2 m wężyka silikonowego o średnicy wewnętrznej 2 mm, do aplikacji potrzebne jest każdorazowo ok 12 mm. Jeden koniec nasuwam na końcówkę strzykawki, odciągamy tłok strzykawki, drugi koniec zakładamy ostrożnie na końcówkę zaworu do momentu zetknięcia się dwóch końcówek (tylko bez skojarzeń :) ). Średnica wewnętrzna 2 mm jest optymalna, bo da się go założyć na strzykawkę i jednocześnie daje wystarczającą szczelność na zaworze. Trzeba bardzo precyzyjnie dobrać długość odcinka wężyka, na zaworze nie może być nasunięty do samego końca, ponieważ zawór pracuje i dopiero w najniższej pozycji zaworu wężyk ma się stykać z podstawą atomizera. W przeciwnym wypadku wężyk będzie ściskany i może dojść do nieszczelności. Lepszy byłby może wężyk o średnicy 1.5 mm, ale takie są 10x droższe :/
Po instalacji zaczynamy pompować uważając, żeby końcówka strzykawki znajdowała się cały czas w osi zaworu - jak się zsunie (mi się na początku raz przytrafiło) to mamy ubytek. Metoda jest szybka, sprawna i czysta - nie ma ubytków, perfumy nie są nadmiernie eksponowane na działanie powietrza, olejki się nie ulatniają etc.

Obrazek

Za 2 metry wężyka zapłaciłem 9 zł, przesyłka kosztowała 25 zł :shock: (wysyłają często szkło, więc mają stałą stawkę na pakowanie, pewnie dlatego tak drogo). Zamówiłem na wszelki wypadek (gdyby się wężyk nie sprawdził) szklany cylinder miarowy i szklany lejek, żeby nie odpsikiwać do strzykawki. Do atomizerów się nie przyda, ale okazało się, że to dobry zestaw do robienia odlewek z flakonów splash (Creed, TF itp.) - przy ubytku trudno dosięgnąć igłą do płynu a tutaj nalewamy spokojnie wprost z flakonu do lejka i odmierzamy ilość na podziałce cylindra. Szklany cylinder i lejek łatwo umyć.

Obrazek

Ja kupiłem wszystko w firmie Bionovo, ponieważ tam mieli duży wybór lejków. Podobnych sklepów ze sprzętem laboratoryjnym jest wiele.

grembi

Bardzo aktywny forumowicz

Jak się robi odlewki?

Post16 maja 2018, 08:40 - Śr

Super opis.
Będę testował.

Tutaj węża znalazłem jeszcze taniej http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7304379306

Mirx

Aktywny forumowicz

Post16 maja 2018, 13:05 - Śr

Ponieważ kilka osób pytało mnie o szczegóły związane z robieniem odlewek/dekantów za pomocą strzykawki, postanowiłem nagrać film instruktażowy. Próbowałem też kilku innych sposób opisywanych w tym wątku, ale w mojej ocenie właśnie metoda z przyciętą igłą sprawdza się najlepiej. Na filmie nie widać jak trzymam strzykawkę. Przepraszam za to, ale już mi się nie chciało filmować ujęcia na nowo.

Jak zrobić dekant/odlewkę perfum za pomocą strzykawki – film instruktażowy na YouTube.
Ostatnio edytowano 16 maja 2018, 13:11 - Śr przez Mirx, łącznie edytowano 1 raz

supermariobros

Ultra Perfumaniak

Post16 maja 2018, 13:10 - Śr

Mirx, elegancki film!
Genialny sposób na robienie odlewek, który przetestowałem na Deklaracji Parfum, jednym słowem- cudnie!
Moje uznanie! ;)
Ostatnio edytowano 16 maja 2018, 14:10 - Śr przez supermariobros, łącznie edytowano 1 raz
Foliowy Ranger

[SPRZEDAM] viewtopic.php?f=52&t=13557

bejo82

Aktywny forumowicz

Post16 maja 2018, 14:07 - Śr

Wspinamy się na wyżyny profesjonalizmu Panowie :)
Mirx, nie cieknie nic w miejscu styku nasadki igły z końcówką zaworu?
Poprzednia stronaNastępna strona

• Reklama

Powrót do Gadki na dowolne tematki ;-)