Teraz jest 26 marca 2017, 18:03 - N

• Reklama
perfumeria euforia

Co dzisiaj pijesz?

Czyli miejsce na dyskusje na tematy pozaperfumowe
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

emera

Perfumaniak

Re: Co dzisiaj pijesz?

Post02 stycznia 2017, 10:52 - Pn

Na Porterze Żywieckim miąchałam. Niby trzymałam się przepisu, ale dodałam kawę rozpuszczalną i cukier trzcinowy zamiast miodu. Wyszło "świątecznie" w smaku.
Napoczęta flacha została u Brata, ale jeśli jej nie wysiorbali, to zrobię fotkę i się pochwalę.

Oraz przymierzam się do zmajstrowania kolejnej porcji. :D

ale chop

Bardzo aktywny forumowicz

Post02 stycznia 2017, 23:43 - Pn

Bardzo dobrze, najważniejsze to kierować się sercem :)

Kawa to rewelacyjny dodatek do porterówki.

Ja robiłem porterówkę po raz pierwszy w życiu więc wybrałem wersję saute żeby w ogóle zobaczyć z czym to się je i żeby dodatki zbytnio nie dominowały smaku.

Kolejne wersje na pewno będą bardziej odjechane i takie dodatki jak kawa, suszone owoce czy ostre papryczki już nie mogą doczekać się wpadnięcia do słoja :)

Pierwsza wersja była znakomita, a kolejne pewnie ją przebiją! :)

Twoje Zdrówko! :)

Greg

Forumowicz

Post03 stycznia 2017, 00:39 - Wt

Jim Beam Double Oak - polecam ;).

Obrazek

albinguma

Forumowicz

Post05 stycznia 2017, 14:08 - Cz

[quote="Greg"]Jim Beam Double Oak - polecam ;).

Greg czym ten bourbon odbiega w smaku od swojego najbardziej znanego brata?

mar79

Forumowicz

Post05 stycznia 2017, 19:53 - Cz

albinguma napisał(a):
Greg napisał(a):Jim Beam Double Oak - polecam ;).

Greg czym ten bourbon odbiega w smaku od swojego najbardziej znanego brata?

Dębu nie znam, ale białego pamiętam na jego niekorzyść (lakierowane deski)

Będziniak

Forumowicz

Post05 stycznia 2017, 20:03 - Cz

Możesz rozwinąć ?

albinguma

Forumowicz

Post05 stycznia 2017, 21:08 - Cz

Też jestem ciekawy. "Lakierowane deski"?! Biały jest klasycznym bourbonem.

Greg

Forumowicz

Post05 stycznia 2017, 22:39 - Cz

Double Oak to nic innego jak biały Jim Beam, który nie jest butelkowany, tylko leżakuje jeszcze przez jakiś czas w kolejnej beczce. Spróbowałem, skuszony dobrymi wspomnieniami związanymi z Jim Beam Black i się nie zawiodłem. W moim odczuciu smaczniejszy od wersji podstawowej - zapach mniej alkoholowy, a bardziej waniliowo - drzewny, smak słodszy, pełniejszy, gładszy.

Będziniak

Forumowicz

Post05 stycznia 2017, 23:07 - Cz

Ja nie przepadam za burbonami bo czuję w nich jeden przewodni, drzewny smak, a taki JD jest dużo bardziej złożony, smaczniejszy, bogatszy, czuć więcej smaków pochodzących z dębu.

albinguma

Forumowicz

Post05 stycznia 2017, 23:12 - Cz

Czyli trzeba spróbować i jak to z perfumami zrobić test w stylu "łapa w łapę", tutaj będzie "lorneta": w lewej tradycyjny z prawej Double Oak ;) Czy oby ta "refolmulacja" to "chłyt markietingowy" czy coś w tym wypadku lepszego :)

albinguma

Forumowicz

Post05 stycznia 2017, 23:25 - Cz

Będziniak napisał(a):Ja nie przepadam za burbonami bo czuję w nich jeden przewodni, drzewny smak, a taki JD jest dużo bardziej złożony, smaczniejszy, bogatszy, czuć więcej smaków pochodzących z dębu.

Nie bardzo rozumiem, bo bourbony to właśnie ten dębowy, pochodzący od smalonych od środka beczek smak. Klasyczny bourbon z Kentucky, a Jack Daniels to amerykańska Tennessee whiskey filtrowana przez ponad 3-metrową warstwę klonowego węgla drzewnego.

Będziniak

Forumowicz

Post05 stycznia 2017, 23:48 - Cz

Nie wiem jak filtrowanie wpływa na smak, ale wszystko to w większości pochodzi z beczki :D Po prostu opisałem jak się to układa na moim języku. Wszystkie whisky, whiskey, brandy, koniaki i reszta ,,rudych " są przechowywane w wypalonych od środka dębowych beczkach, ale tylko w burbonach wyczuwam taki jednolity posmak.
Lubię rozmawiać na takie tematy, bo sam mam małą beczkę dębową ( mocno wypalaną ) i lubię eksperymentować i próbować jakie smaki przechodzą z dębu w określonym czasie do trunku.
Miesiąc temu zalałem ją kukurydzą na JD ( 80% kuku, 12 żyta i 8 jęczmienia ) Zlanie planuję za rok :D.

albinguma

Forumowicz

Post06 stycznia 2017, 00:16 - Pt

Będziniak a to pełen szacuneczek :) Może kiedyś będzie nam dane razem popróbować różnych smaków :) . Ja kiedyś bawiłem się trochę w nalewki ale ze względu na to, że większość moich znajomych nie gustowała w tych trunkach, czysta, koledzy z kapeli JD i inne "brudasy", dałem sobie spokój.

Greg

Forumowicz

Post06 stycznia 2017, 00:34 - Pt

Będziniak napisał(a):Nie wiem jak filtrowanie wpływa na smak, ale wszystko to w większości pochodzi z beczki :D Po prostu opisałem jak się to układa na moim języku. Wszystkie whisky, whiskey, brandy, koniaki i reszta ,,rudych " są przechowywane w wypalonych od środka dębowych beczkach, ale tylko w burbonach wyczuwam taki jednolity posmak.

Twoje odczucia mogą być poprawne - zgodnie z amerykańskim prawem burbon musi być leżakowany w nowych, świeżo wypalonych beczkach z dębu amerykańskiego, w największym więc stopniu przechodzi ich drzewnym aromatem. Co ciekawe zapis o tym, aby beczki za każdym razem były nowe znalazł się w amerykańskim ustawodawstwie w trosce o to, aby bednarze mieli pracę ;). Większość europejskich whisky leżakuje w beczkach już raz wykorzystanych (często właśnie po burbonie, sherry, czasami po maderze lub porto).

Natomiast sam Jack Daniels, mimo nazwy Tennessee Whiskey, techniczne jest też burbonem - w znaczeniu spełnia wszystkie warunki niezbędne do tego, żeby móc być nazwanym burbonem. Tylko nie chce, bo spełnia też dodatkowe warunki filtracji przez warstwę węgla drzewnego, zgodnie z Lincoln County Process oraz warunek produkcji w stanie Tennessee i z tego powodu woli się dumnie nazywać Tennessee Whiskey :). Oczywiście pewnie mieszkańcy Lynchburga się nie zgodzą, ale w uproszczeniu Jack Daniels to taki specjalny rodzaj burbona, bo powinowactwo tych dwóch trunków jest tutaj ewidentne, rożni się trochę proces produkcji. Jak filtrowanie (mellowing) wpływa na smak - no właśnie nadaje ten specyficzny dla JD posmak. Natomiast filtrowanie odbywa się tak czy inaczej przed beczkowaniem, więc Jack Daniels też beczką nasiąknięty jest (tylko Gentleman Jack jest filtrowany dwa razy - przed beczkowaniem i przed butelkowaniem).

Będziniak

Forumowicz

Post06 stycznia 2017, 01:06 - Pt

albinguma Jestem za :) Sam nalewek nie robię, ale degustuję :D
Greg - widać, że się tym interesujesz. ;) Chociaż o większości tych rzeczy wiedziałem, to przyznam, że kwestia nazewnictwa wydaje mi się trochę zagmatwana. Zwłaszcza gdy ostatnio wpadł mi w ręce tullemore, który ponoć jest irish whiskey,a dotąd myślałem, że whiskey to kukurydza.

Greg

Forumowicz

Post06 stycznia 2017, 02:07 - Pt

Owszem, kwestia nazewnictwa jest zagmatwana, zwłaszcza, ze zwolennicy Tennessee Whiskey będą za wszelką cenę twierdzić, że nie jest burbonem itd. A co do pisowni, to też się kiedyś zastanawiałem i wyszło mi, że irlandzkie są whiskey (bo nie tylko Tullamore Dew, ale też np. Bushmills, Jameson i inne), szkockie są whisky, a amerykańskie znów, na cześć irlandzkich osadników, whiskey (ale tutaj nie zawsze - bo np. Maker's Mark się nazywa bourbon whisky). Niestety nie wiem, czy od pierwszych dwóch reguł są wyjątki.

Skoro nieobce Ci są kukurydziane smaki, to polecam coś takiego jak Blanton's ;) .

JayKay

Post06 stycznia 2017, 03:14 - Pt

Rossi

Aktywny forumowicz

Post07 stycznia 2017, 18:23 - So

Testuję:
- Glenmorangie Lasanta 12 YO 43%
- Glenmorangie Quinta 12 YO 46%
Świetne single malt, ciężkie, oleiste, owocowe z mocnym akordem palonej beczki. Mocne, ale świetnie się pije. Mocniejsza ciut bardziej wykwintna, bardziej ciężka.

JayKay

Post07 stycznia 2017, 18:38 - So

Z tej serii pilem tylko Nectar D'or i polecam przetestowac.

Rudolf Rolfordo

Forumowicz

Post10 stycznia 2017, 21:56 - Wt

Domowy Eggnog z Johnny Walkerem.
Kremowy, mocno waniliowy z delikatną nutą gałki muszkatołowej. ;)

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gadki na dowolne tematki ;-)