Teraz jest 24 września 2018, 19:00 - Pn

• Reklama

Mieszkaniowe porady

Czyli miejsce na dyskusje na tematy pozaperfumowe
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

Ewaewa

Forumowicz

Re: Mieszkaniowe porady

Post12 lipca 2018, 20:41 - Cz

rabarbary napisał(a):Co do hałasu to akurat wg mnie lepiej okna mieć na patio, bo dzieci o jakiejś tam godzinie chodzą spać, niż na ulicę, gdzie po nocy urządzają sobie wyścigi motory, tłucze się tramwaj itd.

Raz mieszkałam w takim mieszkaniu w bloku typu 'studnia' z oknami tylko na patio wewnętrzne. Dzieciaki to pikuś - są jeszcze sąsiedzi lubiący idiotyczną muzykę, imprezowanie na balkonie i nocne powroty. A niesie się wszystko.

mookie napisał(a):Niestety mieszkania mają taką wadę że ziemia jest w użytkowaniu wieczystym a nie we własności a co za tym idzie oprócz podatku od gruntu będzie dodatkowa opłata za użytkowanie wieczyste gruntu :-( pare stówek rocznie więcej.

W tej chwili większość nieruchomości jest w użytkowaniu wieczystym.

ps1986

Aktywny forumowicz

Post12 lipca 2018, 20:47 - Cz

mookie napisał(a):Próbuję targować z Vantage w Dorzecze Legnickiej, udało mi się narazie zbić cenę o ~2.5%.

Niestety mieszkania mają taką wadę że ziemia jest w użytkowaniu wieczystym a nie we własności a co za tym idzie oprócz podatku od gruntu będzie dodatkowa opłata za użytkowanie wieczyste gruntu :-( pare stówek rocznie więcej.

od nowego roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy o kodeksie cywilnym i ustawy o gospodarce nieruchomościami w tym zakresie więc zbadaj temat. Użytkowanie wieczyste ma zniknąć z polskiego porządku prawnego

mar79

Bardzo aktywny forumowicz

Post12 lipca 2018, 23:30 - Cz

Ewaewa napisał(a):
rabarbary napisał(a):Co do hałasu to akurat wg mnie lepiej okna mieć na patio, bo dzieci o jakiejś tam godzinie chodzą spać, niż na ulicę, gdzie po nocy urządzają sobie wyścigi motory, tłucze się tramwaj itd.

Raz mieszkałam w takim mieszkaniu w bloku typu 'studnia' z oknami tylko na patio wewnętrzne. Dzieciaki to pikuś - są jeszcze sąsiedzi lubiący idiotyczną muzykę, imprezowanie na balkonie i nocne powroty. A niesie się wszystko.

mookie napisał(a):Niestety mieszkania mają taką wadę że ziemia jest w użytkowaniu wieczystym a nie we własności a co za tym idzie oprócz podatku od gruntu będzie dodatkowa opłata za użytkowanie wieczyste gruntu :-( pare stówek rocznie więcej.

W tej chwili większość nieruchomości jest w użytkowaniu wieczystym.

Koleżanko chcesz mi powiedzieć, że martwi Cię impreza na balkonie. Samemu słuchając Die Antwoord??? :)
Ostatnio edytowano 13 lipca 2018, 12:04 - Pt przez mar79, łącznie edytowano 1 raz

Konrad00

Forumowicz

Post13 lipca 2018, 08:07 - Pt

Dobre ceny
W Bytomiu 1,5-3k/m2

mookie

Forumowicz

Post13 lipca 2018, 08:47 - Pt

Konrad00 napisał(a):Dobre ceny
W Bytomiu 1,5-3k/m2

Ceny działek są horrendalne, taki Vantage zapłacił 34mln za samą działkę by zbudować ~600 mieszkań. Średnio na metr pojedynczego mieszkania koszt samego gruntu to ~1000 PLN. I weź tu wybuduj sobie dom w mieście, w dzisiejszych czasach poprostu już nie ma na to szans.

mookie

Forumowicz

Post25 lipca 2018, 19:22 - Śr

Poszukiwania zakończone. W międzyczasie zweryfikowałem trochę swoje potrzeby i plany na przyszłość, rezultatem jest zakup domu (połówka bliźniaka - PRL-owskiej kostki) :-) Choć muszę przyznać, że szukanie domu to również szaleństwo, większość ofert to ruiny za miliony a coś fajnego idzie "na pniu".

rabarbary

Super Perfumaniak

Post02 sierpnia 2018, 18:59 - Cz

mookie - gratulacje!

mookie

Forumowicz

Post03 sierpnia 2018, 10:30 - Pt

Dzięki! Spędziłem z mieszkaniówką kilka miesięcy, codziennie wertując ogłoszenia, czytając blogi, artykuły, poradniki, fora, rozmawiając z deweloperami, pośrednikami, ze znajomymi którzy już kupowali oraz właścicielami mieszkań z ofert.

Kilka porad, na co zwracać uwagę i czego unikać:

Rynek mieszkań
Wtórny czy pierwotny? Szukałem na obu, wtórny jest bardzo ciężki bo fajnych mieszkań praktycznie brak a coś ciekawszego sprzedaje się dosłownie na pniu (znikają w ciągu kilku dni) lub ceny są kosmiczne. Reszta to rudery, słaba lokalizacja, parter/poddasze, beznadziejna wystawa/rozkład etc. Rynek pierwotny oferuje większy wybór ale ma obecnie spore wady, pierwsza to zakup dziury w ziemii a drugi to fatalne zagospodarowanie przestrzeni. Z początku skreśliłem wielką płytę, po czasie zacząłem na nią spoglądać bo jednak PRL-owscy planiści myśleli o przestrzeni publicznej - stąd obecność ogromnych skwerów, placów zabaw, parków, szkół etc. Deweloperzy planują jednynie swój portfel, getta ciasno zabudowanych bloków mnie poprostu przeraziły, tutaj przykład ułomności https://joemonster.org/mg/214828

Najważniejsze kryterium, bardzo indywidualne ale trzeba być czujnym by nie nadziać się na minę. Najlepiej szukać w znanych nam okolicach czy już w rejonach zurbanizowanych, gdzie niewiele będzie się działo. Jeśli jest obecność terenów zielonych, to sprawdźcie co to za tereny, bo za chwile powstaną na nich kolejne osiedla. Ja posługiwałem się planami zagospodarowania przestrzennego dla Wrocławia online http://geoportal.wroclaw.pl/mpzp/
We Wrocławiu IMO przykładem takiej miny są obecnie Wojszyce, Ołtaszyn, Wysoka, Maślice, Jagodno - buduje się tam na potęgę, infrastruktura komunikacyjna jest bardzo słaba a plany jej rozwoju mgliste, przez co korki rosną z roku na rok. Oczywiście dla kogoś kto nie musi dojeżdżać codzień do pracy niekoniecznie to problem.

Pośrednicy
Straszny rak, unikać jak ognia! Oprócz zgarnięcia prowizji właściwie nic nie robią. Rozmawiałem z kilkoma, coś obiecują po czym się nie odzywają, są niesłowni. Dodatkowo nękają sprzedających i kopiują bezprawnie ich ogłoszenia. Jeśli w ogłoszeniu lokalizacja jest opisana bardzo enigmatycznie, znaczy to że nie posiadają wyłączności na sprzedaż więc najlepiej dotrzeć bezpośrednio do właściciela. Jak tak zrobiłem i dzięki temu zaoszczędziłem 2-3%.

Deweloprzy
Tutaj nie mam super doświadczenia z samym zakupem natomiast próbowałem negocjować. Polecam artykuł https://jakoszczedzacpieniadze.pl/jak-n ... mieszkania. Pamiętajcie by zawsze negocjować i zachować zimną krew.

Układ/rozkład
Kwestia bardzo indywidualna, najbardziej uniwersalne są mieszkania rozkładowe. Bardzo ważną kwestią jest ekspozycja okien, w necie jest wiele materiałów na ten temat np. https://www.morizon.pl/blog/wschod-polu ... najlepsza/ Im więcej stron świata tym lepiej, dla mnie idealna jest wschód-zachód, zależało mi by sypialnia i kuchnia miały okna od wschodu, bo nic mnie tak nie motywuje do działania jak poranne słońce. Mieszkania jednostronne, ostatnio popularne sprawią że nie wywietrzycie mieszkania, jeśli będzie np. od północy to będzie w nich bardzo ciemno.

Koszty późniejszego użytkowania
Większość rzeczy jak ogrzewanie to jest łatwe do sprawdzenia. Z kwestii mniej trywialnych, zwróćcie uwagę na grunt, najlepiej jeśli jest udział we własności w gruncie. Za użytkowanie wieczyste trzeba płacić haracz w wysokości 1% wartości od udziału rocznie, zaś miejsce garażowe to aż 3%. 1 stycznia 2019 ma wejść w życie ustawa przekształceniowa (likwidacja UW), ale w skrócie polega na tym, że przez 20 lat trzeba będzie dalej płacić.
Jeśli chcecie miejsce garażowe we wspólnym garażu to także zwróćcie uwagę jak to wygląda prawnie, czy jest na jednym akcie notarialnym z mieszkaniem jako lokal przynależny czy wyodrębniony lokal z osobną księgą wieczystą/akterm notarialnym. Opcja nr. 1 sprawi że koszty utrzymania będą niższe (1% zamiast 3% za użytkowanie wieczyste, oraz niższe koszty czynszu bo koszty administracyjne od części wspólnych budynku liczone tylko raz), opcja nr 2 wyjdzie drożej w używaniu, zaś daje możliwość odsprzedania miejsca parkingowego. Ja polecam opcję nr. 1 bo miejsce można zwyczajnie komuś wynająć.

Kiedy kupić?
Obecnie na rynku jest dramat :lol: niestety przegapiłem najlepszy okres, który był 2-3 lata temu. Ceny wzrosły w PL o jakieś 15-20% w tym czasie. Winowajcą jak zwykle jest rząd, który utrzymuje zawzięcie stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie, co przy rekordowo niskim bezrobociu sprawia że kredyt znowu jest "tani" (ale tylko na dziś!). Czy warto czekać? Nie wiem. Na pewno nie ma co ulegać presji otoczenia, pamięam lata 2006-2008 gdzie pompowano balonik i mówiło się że taniej już nie będzie, a teraz sporo ludzi którzy kupili w tamtych czasach mają kredyt we franku i mieszkanie którego nie opłaca się sprzedawać. Jeśli musicie kredytować większość, to byłbym ostrożny. Zaś nigdy nie wiadomo jaka będzie przyszłość i co znowu rządzący wymyślą. Wczoraj prezydent podpisał ustawę, która ponoć ustawia deweloperów i nie wróży dobrze dla zwykłych mieszkańców https://businessinsider.com.pl/wiadomos ... al/ggfx26s

Gdzie szukać porad?
Najlepiej rozmawiajcie z ludźmi którzy juz mają to za sobą. Pytajcie co im przeszkadza, gdzie by chcieli mieszkać, pokazujcie ogłoszenia, pytajcie o opinie. Najwięcej nietrywialnych porad zerbałem właśnie od kolegów którzy już kupowali bądź się wybudowali. Jako nietrywialną poradę mogę podać np. mieszkanie z ekspozycją na ostry zakręt ulicy, gdzie przyspieszające samochodu generują dużo hałasu, lub mieszkanie willowe w starym poniemieckim domu gdzie grube ściany świetnie izolują od zewnątrz ale drewniane stropy sprawiają że słyszymy sąsiada z góry. Tego typu porad uzyskałem wiele, przez co z pozoru fajne mieszkanie może okazać sie nie tym czego oczekujecie.

xentrix

Super Perfumaniak

Post03 sierpnia 2018, 10:50 - Pt

gratuluje zakupu ,

fajne uwagi i spostrzezenia , z pewnoscią sie komus przydadzą:)
Masz czegoś dużo ? chcesz sie wymienić dekantem ? pisz !

http://www.fragrantica.pl/uzytkownicy/1564/

aleksander

Super Perfumaniak

Post03 sierpnia 2018, 11:31 - Pt

Jeśli jest taka możliwość, warto w kupowanym mieszkaniu trochę pobyć, najlepiej w godzinach, w których są sąsiedzi.
Lub może nawet przespać noc, chociażby na przyniesionym przez siebie materacu.
Unikniecie przykrych, trudnych do odkręcenia niespodzianek.
Zwiedzanie mieszkania w godzinach od 07:00 do 16:00 nie ma sensu.
Niewiele mówi o jego cechach izolacji akustycznej.

aligator

Forumowicz

Post24 września 2018, 15:49 - Pn

Mam pytanie o tzw mikroapartamenty (małe mieszkania 13-17 metrów ,budowane w nowych blokach)
Z tego co wiem,są to lokale niemieszkalne,nie można się w nich meldować(i to mi nie przeszkadza).Jakiś czas temu rozmawiałem z gościem z biura nieruchomości.Mówił,że jeżeli chciałbym dla siebie takie mieszkanie,to musiałbym po zakupie wynajmować je sobie i płacić podatek.Czy faktycznie tak jest w takich lokalach ? z góry dziękuję za odp.

foxdojcz

Aktywny forumowicz

Post24 września 2018, 18:26 - Pn

Wynajmować mieszkanie samemu sobie? :shock:
Obadwa z jednej zapialiście nuty,
Boście obadwa koguty. -
Kiedy głupstwo jeden powie,
Głupstwo drugi mu odpowie;
Potem płacą życiem, zdrowiem.
Co rzec na to? Wiem - nie powiem.

xentrix

Super Perfumaniak

Post24 września 2018, 18:48 - Pn

mieszkac na 13-17 m2 ? :shock:
Masz czegoś dużo ? chcesz sie wymienić dekantem ? pisz !

http://www.fragrantica.pl/uzytkownicy/1564/
Poprzednia strona

• Reklama

Powrót do Gadki na dowolne tematki ;-)