Teraz jest 24 września 2018, 19:05 - Pn

• Reklama

Jaki laptop?

Czyli miejsce na dyskusje na tematy pozaperfumowe
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

aleksander

Super Perfumaniak

Re: Jaki laptop?

Post27 czerwca 2018, 14:05 - Śr

sulek napisał(a):Linux właśnie średnio nadaje się do domu. Bo w domu nie ma zaplecza ludzi, którzy skonfigurują, nastawią, naprawią i sprawią, że da się z niego korzystać.
Staram się od kilku postów przekazać informacje, że te kłopoty z instalacją to już przeszłość.
(Na większości nowych komputerów i laptopów)

System Ubuntu sam rozpoznaje sprzęt i instaluje sterowniki.
Drugie podejście to Arch, który kompilujesz samemu.
Co daje taki efekt, że masz system skrojony pod konkretne urządzenia na twoim komputerze.
Szybkości takiego systemu nie jest w stanie nic przebić.

icu

Aktywny forumowicz

Post27 czerwca 2018, 14:28 - Śr

Działałem na wszystkim (osx, linux, windows) i chciałbym tylko napisać, że wszelkie opinie odnośnie awaryjności itp. linuxa są podobnym stwierdzeniem, jak to, że testery są trwalsze od pełnowartościowego produktu w przypadku perfum.

Raz, dobrze zainstalowany i skonfigurowany linux nie wysypie się, nie zawiesi w 99,9% przypadków. Sam w rodzinie zainstalowałem starszyźnie linuxy w domowych laptopach i praktycznie nikt, nigdy mnie nie woła o pomoc. Co w przypadku Windowsa było częstym zjawiskiem. Tylko właśnie ktoś musi zrobić pierwszą instalację i to wszystko skonfigurować. OSX działałby pewnie podobnie do linuxa (gdy go używałem również był bezawaryjny) jednak sprzęt jaki jest potrzebny (nawet używany) cenowo nijak się ma do tanich laptopów, które w zupełności wystarczą do zwykłego przeglądania internetu i napisania pisma do ZUS. ;)

Komputer, który fabrycznie ma system (osx, windows) jest praktycznie gotowy do działania po wyjęciu z pudełka i to jest fakt niezaprzeczalny.

Po doświadczeniach z każdym systemem najlepiej wspominam osx, śmigał szybko (Photoshop na sprzęcie z 2010 roku chodził jak rakieta w porównaniu np. z konstrukcjami za ok. 4-5tys. zł (nówki z roku 2015/16) z windowsem. Jednak w mojej pracy (wcześniejszej) ograniczeniem było dostępne, firmowe oprogramowanie, przez co MUSIAŁEM przesiąść się na sprzęt z Windowsem. Nie pomagały wszelkie Parallelsy i inne podobne wynalazki.

Aktualnie od kilku lat działam z przyczyn wspomnianych wyżej na win (najpierw 8, teraz 10) i w sumie złego słowa też nie powiem jeśli chodzi o wydajność, jednak wartość mojego sprzętu (w momencie kupna) była porównywalna z topowymi konstrukcjami Maców i gdyby nie oprogramowanie to pewnie korzystałbym z osx do dziś...

Wydaje mi się, że mimo wszystko najbardziej awaryjnym i sprawiającym najwięcej problemów (szarym użytkownikom) jest Windows.

Spór dotyczący linux vs. osx vs. windows to podobne zjawisko jak android vs. windows vs. ios, zawsze ludzie będą podzieleni i raczej ciężko trafić do kogoś z argumentami pisząc na forach, blogach itp. dopóki zainteresowany nie popracuje na każdym parę miesięcy i sam wyciągnie wnioski.
AVENTUS + BOSS The Collection Cashmere & Patchouli i inne... ⭐ ---> viewtopic.php?f=52&t=22456

slawekwch

Forumowicz

• Ostrzeżenia: 1

Post27 czerwca 2018, 14:57 - Śr

aleksander napisał(a):
slawekwch napisał(a):Linux poza zastosowaniami domowymi średnio nadaje się do czegokolwiek [...]
Gdyby odliczyć superkomputery, komputery dla wojska, NASA, giełdy, instytucji finansowych i banków,
urządzeń medycznych, pomiarowych, większość serwerów, routerów, stacji roboczych do efektów specjalnych
w filmach, systemów wbudowanych, na przykład w odtwarzaczach muzycznych, miliardy urządzeń mobilnych
z systemem Android, komputerów i laptopów dla programistów, to właściwie mógłbym przyznać Ci rację.

Ale ten temat dotyczy laptopów, a nie serwerów, superkomputerów i routerów, czy innych systemów wbudowanych :lol:
Przywołujesz najpierw argumenty, że linux tak super wygląda i jest alternatywą dla maca i windowsa, a dochodzimy do tego, że sprawdza się na routerach i w kinie domowym i nigdzie indziej nikt z tego nie korzysta.
No i w sumie wszystko się zgadza, bo tam gdzie napisałeś sprawdza się super.

Problemy z instalacją to nie jest przeszłość, bo ja miałem te problemy dosłownie miesiąc temu na 2 letnim laptopie. Dzisiaj moje stanowisko pracy wygląda tak o:
Obrazek
akurat instalowałem system na dwóch kolejnych thinkpadach dla ludzi i dla mnie ma duże znaczenie to, czy odpalę instalację i po pół godziny mam komputer do pracy, czy później poświęcam jeszcze 2 kolejne godziny na walkę z konfiguracją sieci, czy touchpada.

Sam brak MSO to jest mega problem. Kiedyś próbowaliśmy pracować w firmie (właściwie dwóch, bo też w mojej poprzedniej) na libre, ale do tej pory pamiętam jak podczas telekonferencji omawialiśmy pewien dokument z klientem, omawiamy jakieś tabelki, a on mówi, że żadnych tabelek nie widzi - no faktycznie nie widział, bo oczywiście dokument robiony na Libre i się nie wyeksportowały. To samo z czymkolwiek wysyłanym do urzędów, gdy dostajesz po raz kolejny zwrotkę maila typu "kolory logotypów w dokumencie nie zgadzają się ze wzorem" to już wolisz wydać kilka stów raz na kilka lat i mieć wygodę pracy i święty spokój.
Jak ktoś ogranicza korzystanie z kompa do przeglądarki i youtuba - spoko, może jak już uda się wszystko uruchomić to może to później działa. Ale jeśli ktoś chociaż sporadycznie potrzebuje zrobić cokolwiek w photoshopie, chce sobie zmontować film z wakacji, prowadzi firmę i potrzebuje jakiegoś softu do księgowości, to zwyczajnie nie da się z tego korzystać choćby się chciało.
http://perfuforum.pl/viewtopic.php?p=539073 - Stragan - Odlewki Invictus Aqua, Prada L'Homme, Ultra Male, Ultra Zest i inny mainstream - Chanel, Dior, itp.

delu

Forumowicz

Jaki laptop?

Post27 czerwca 2018, 16:11 - Śr

A ja preferuje osobiście rude chociaż blondynki tez mi bardzo smakują .daleki potem jest Linux który wciąż działał nawet jak padła jedna kosc pamięci .Czy ktoś kiedyś nie powiedział ,ze o gustach się nie dyskutuje ?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

icu

Aktywny forumowicz

Post27 czerwca 2018, 16:22 - Śr

Tylko to jest forum... dyskusyjne, a w 99% tematów jest mowa o tzw. gustach. ;)
AVENTUS + BOSS The Collection Cashmere & Patchouli i inne... ⭐ ---> viewtopic.php?f=52&t=22456

fanboi

Forumowicz

Post28 czerwca 2018, 13:33 - Cz

Co do Ubuntu mam zdanie podobne do Aleksandra. Wróciłem do niego po dłuższej przerwie i muszę powiedzieć że bardzo się poprawili. Po instalacji wszystko pięknie działa bez żadnych problemów dodatkowo w końcu ten system ładnie wygląda.
Hackintosha radziłbym odpuścić. Sam bawiłem się tym parę lat temu (2015) i wyniki tego były takie sobie. Ja instalowałem to na starym thinkpadzie lepiej jest jeśli budujesz kompa od zera i możesz dobrać komponenty. W takim scenariuszu ponoć działa bez problemu. Jednak wymaga to trochę więcej zabawy i imo nie jest to warte zachodu.
Jak ktoś już napisał wszystkie są ok (chyba że wybierzesz jakaś dziwną dystrybucję linuksa), wybór jest kwestią gustu. Osobiście polecam maca.

aleksander

Super Perfumaniak

Post28 czerwca 2018, 17:54 - Cz

slawekwch napisał(a):Ale ten temat dotyczy laptopów, a nie serwerów, superkomputerów i routerów, czy innych systemów wbudowanych :lol:
Przywołujesz najpierw argumenty, że linux tak super wygląda i jest alternatywą dla maca i windowsa, a dochodzimy do tego, że sprawdza się na routerach i w kinie domowym i nigdzie indziej nikt z tego nie korzysta.

Napisałeś, że "Linux poza zastosowaniami domowymi średnio nadaje się do czegokolwiek" więc podałem przykłady, z których jasno wynika, że Linuks jest praktycznie wszędzie.
slawekwch napisał(a):Problemy z instalacją to nie jest przeszłość, bo ja miałem te problemy dosłownie miesiąc temu na 2 letnim laptopie.

Może jesteś wyjątkiem potwierdzającym regułę.
slawekwch napisał(a):Kiedyś próbowaliśmy pracować w firmie (właściwie dwóch, bo też w mojej poprzedniej) na libre, ale do tej pory pamiętam jak podczas telekonferencji omawialiśmy pewien dokument z klientem, omawiamy jakieś tabelki, a on mówi, że żadnych tabelek nie widzi [...]

Ten problem jest znany. Nie ma pełnej kompatybilności.
slawekwch napisał(a):akurat instalowałem system na dwóch kolejnych thinkpadach

Trochę mnie to zaskakuje, bo Lenovo miało preinstalowany Linuks na swoich ThinkPadach.

Mam wrażenie, że jak to zazwyczaj bywa w przypadku internetowych dyskusji, każdy zostanie przy swoim.

Od kilka lat z powodzeniem używam Linuksa do pracy na laptopie i nie miałem większych problemów.
Jedyny minus jaki widzę w porównaniu do Windows i macOS jest głośniejsza praca wentylatorów.
Ten sam laptop, na Windows, praktycznie nie uruchamia wentylatora, a Linuks rozkręca je znacznie częściej.
MacBook Pro z 2015 też był cichy. Sam laptop od Apple jest świetny, chociaż hp ElliteBook niewiele ustępuje.

slawekwch

Forumowicz

Post28 czerwca 2018, 18:20 - Cz

Napisałeś, że "Linux poza zastosowaniami domowymi średnio nadaje się do czegokolwiek" więc podałem przykłady, z których jasno wynika, że Linuks jest praktycznie wszędzie.

I odnosząc to do tego, ze dyskutujemy o laptopach a nie superkomputerach nadal to podtrzymuję, bo na desktopie poza prostymi zadaniami domowymi linux średnio się nadaje do czegoś więcej. W lepsze gry za bardzo nie pograsz, softu do pracy nie ma, nie wiem czy się coś zmieniło, ale nawet netflixa się tam nie dało domyślnie oglądać w full hd.

Trochę mnie to zaskakuje, bo Lenovo miało preinstalowany Linuks na swoich ThinkPadach.

Większość thinkpadów to akurat ma w biosie zapisany serial number windowsa, tak, że nie jesteś go w stanie ani odczytać, ani zmienić, więc przy instalacji systemu nie musisz go nawet podawać. M.in. z tego powodu prawie wszystkie thinkpady na allegro, nawet takie za 700zł, sprzedawane są z windowsem
http://perfuforum.pl/viewtopic.php?p=539073 - Stragan - Odlewki Invictus Aqua, Prada L'Homme, Ultra Male, Ultra Zest i inny mainstream - Chanel, Dior, itp.

delu

Forumowicz

Jaki laptop?

Post28 czerwca 2018, 18:36 - Cz

Z tymi systemami jest jak z rasizmem.Te których nie znasz to samo zuo. Gdzieś zasłyszałem , ze to domena polskiej nacji zwłaszcza .Dyskusja na podstawie doświadczeń kiedy systemy inne niż Windows nieśmiało wkraczały na desktopy lub laptopy nie ma zastosowania jus od dość dawna (Linux kilka lat , nawet omawiany wyżej hackintosh instaluje się bezproblemowo od 3-4 miesięcy )

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

sulek

Forumowicz

Jaki laptop?

Post28 czerwca 2018, 19:09 - Cz

Noooo oficjalna strona hackintosha mówi jednak coś innego.
Pierwsze zetknięcie z Linuxem miałem prawie 20 lat temu. Ostatnie jakieś pół roku temu. Jest ładniej, jest prościej, ale nadal nie jest bezproblemowo. To nie jest system, który po prostu działa.
Windowsy przerobiłem wszystkie od 95 (poza 8) i złego słowa nie mogę powiedzieć.
Na osx pracowałem na pierwszym airze tuż po jego premierze, później na MBP. I to bylo najlepsze środowisko do pracy.

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka

grembi

Bardzo aktywny forumowicz

Jaki laptop?

Post28 czerwca 2018, 20:35 - Cz

Windows 10 po włączeniu:
- aktualizacja i pierwsze uruchomienie jakieś 30 min
- konfiguracja i usuwanie wszystkiego co zbędne około 1h

Także też trzeba chwilę mu poświęcić.

Ostatnio od dobrych kilku lat w domu używałem Fedory na sprzęcie z 2008 roku :) Przez cały ten czas ani jednego problemu. Chociaż przyznam, że czasami musiałem poczytać aby coś zrobić ;)

ŁukaB

Aktywny forumowicz

Post28 czerwca 2018, 20:44 - Cz

Win 10, mam na laptopie w domu i w pracy. Jestem bardzo rozczarowany. Przychodzę do pracy i potrzebuję coś pilnie zrobić, a laptop włacza mi się 45 minut (słownie: czterdzieści pięć minut), bo aktualizacja jakaś. Nie mam jak tego zaplanować . I to już nie pierwszy raz. Wtedy kiedy jest potrzebny najbardziej to on robi aktualizację. Dodatkowo podmiany programów domyślnych, DRAMAT! Te domyślne Zdjęcia w W10 nie radzi sobie z zwykłymi obrazkami (Przeglądarka Obrazów nie miała problemów i nagle przestała być dostępna). Dalej, bez zmian w rejestrze nie da się zwyczajnie zamknąć system.
Coraz bardziej rozglądam się za jakimś sprzętem z osx, bo używam ios i bardzo mnie ciągnie fakt, że zaczynam coś robić na telefonie i kończę na laptopie. Już wyrosłem z czasów, gdzie bawiłem się na telefonie różnymi romami, a na laptopie format to mógł być co miesiąc. Ma wszystko działać "od strzała" i wzajemnie się uzupełniać.

Mirx

Aktywny forumowicz

Post28 czerwca 2018, 20:58 - Cz

Byłem ostatnio na dużym spotkaniu z prezentacją wyświetlaną z projektora. Na sali około 10 osób. Nagle komputer rozpoczyna proces aktualizacji, który trwał z 20 minut. Pewnie coś ktoś zrobił źle, nie wnikam, ale z tego co się zorientowałem, dla prowadzącego prezentację środowisko Windows było znane od zawsze. Jeśli taka osoba nie jest w stanie okiełznać swojego komputera, to coś jest nie tak.

Jeszcze dodam, że mój laptop na Mac OS, na którym codziennie intensywnie pracuję, działa bez restartu od ponad 20 dni. Po prostu zamykam wieko i otwieram - i tak od ponad dwudziestu dni. Nic się złego nie dzieje.

supermariobros

Ultra Perfumaniak

Post29 czerwca 2018, 06:58 - Pt

Mirx napisał(a):...mój laptop na Mac OS, na którym codziennie intensywnie pracuję, działa bez restartu od ponad 20 dni. Po prostu zamykam wieko i otwieram - i tak od ponad dwudziestu dni. Nic się złego nie dzieje.

Mój już pewnie z miesiąc. Tego się nie zamyka bo nie ma po co.
Jak kupiłem MBA jakieś dwa miesiące temu, to byłem w ciężkim szoku ile wytrzymuje na baterii. Ładowałem go co dwa dni, częściej juz ładowałem telefon niż laptopa :lol:
Foliowy Ranger

[SPRZEDAM] viewtopic.php?f=52&t=13557

sulek

Forumowicz

Post29 czerwca 2018, 07:54 - Pt

Uptime 30 dni+ na osx to norma. Na linuksie też nic dziwnego.
W sumie na Win7 również takie wyniki miałem.
Systemu na laptopie w zasadzie nie zamykam nigdy - tylko utrzymuję w hibernacji.

Co do aktualizacji Windows na które jak patrzę to w internetach ludzie strasznie psioczą - z Win10 korzystam od roku i jeszcze ani razu nie miałem sytuacji takiej, aby jakakolwiek aktualizacja instalowała się bez mojego udziału.
Ba! Jeszcze nie miałem sytuacji takiej, żeby czekać dłużej niż kilka minut na instalację. Być może to wynik tego, że w lapku mam dysk SSD.

I teraz powrócę do tematu osx v win v linux.
Wszystkie te systemy dzisiaj już są dobre i nadają się do użytku przez różne grupy.
OSX:
- prostota obsługi
- niezawodność
- wygląd
- ergonomia

Windows:
- dostępność oprogramowania
- łatwość dostosowania do pracy w środowisku biznesowym

Linux:
- stabilność
- kontrola nad każdym aspektem działania

Wszystkie systemy mają też swoje wady:
OSX:
- bardzo ograniczone możliwości ingerencji w działanie systemu
- tak naprawdę urok osx poznaje się dopiero, gdy pracuje się na większej liczbie sprzętów od Apple

Windows:
- jednak cały czas system nie jest dopieszczony
- zdarzające się problemy z wydajnością
- narażenie na wirusy/trojany inny malware

Linux:
- nadal nie jest to system bezobsługowy
- do jego instalacji i użytkowania jest wymagana jakakolwiek wiedza techniczna, umiejętność szukania rozwiązań problemów oraz, co najistotniejsze, czas aby tych rozwiązań szukać
- problemy z peryferiami
- brak softu

Jak już pisałem - w moim życiu dłużej lub krócej pracowałem na wszystkich środowiskach, miałem okazję poznać ich słabe i mocne strony.
Będąc jeszcze nastolatkiem korzystałem z chęcią z linuxa. Miałem wtedy czas i ochotę, aby szukać rozwiązań, kombinować... Dzięki temu nauczyłem się naprawdę dużo o komputerach i ich działaniu i jestem za to wdzięczny.

Na OSX pracowałem już będąc dwudziestokilkulatkiem :) Głównie w zastosowaniach biznesowo - biurowych w firmie w której wszystkie rozwiązania techniczne to były rozwiązania od Apple. Nienawidziłem OSX, nie potrafiłem się w nim odnaleźć cały czas będąc mentalnie w Windowsie. Do czasu, aż nie poznałem wyszukiwarki, kilku skrótów klawiszowych, genialnego gładzika i kilku innych patentów. Mój mózg przełączył się z trybu windowsowego na macowy i przepadłem. Pamiętam jak dzisiaj jakim szokiem dla mnie było to, że aby cokolwiek odpalić, aby jakikolwiek plik, email czy cokolwiek innego znaleźć wystarczy, że zacznę pisać w magicznym okienku. Dane do różnych sieci wifi na różnych urządzeniach... Drobne rzeczy, które sprawiały, że praca była łatwa, prosta, przyjemna i przede wszystkim nie wymagająca mojego zaangażowania.

A Windows? Jaki jest - każdy widzi. Jest dokładnie po środku między jednym środowiskiem a drugim. Niby wszystko robi, ale jednak nie do końca.

I teraz dochodzimy do clou sprawy i tego, na czym i dlaczego pracuję obecnie. Pracuję na lapku z win10.
Dlaczego?

Jakiś czas temu, gdy bieda zaglądała mi w oczy, byłem bez pracy, bez pieniędzy i z dzieckiem, które dopiero co się urodziło (czytaj - nie miałem pieniędzy na licencję innego systemu) zainstalowałem linuxa. No i się zaczęło:
Na dzień dobry po instalacji brak wifi - no to z telefonem w ręku szukam, kombinuję, próbuję i w końcu odpaliłem.
No to problem z drukarką, problem z rozdzielczością i cała reszta. No ale ok - CV samo się nie napisze. Poradziłem sobie ze wszystkimi tymi problemami.
No to zaczęło się dalej - potężny drenaż baterii, grzanie się sprzętu...
I... Wskoczyła aktualizacja. Zainstalowałem.
I znowu nie mam wifi. I tak w kółko.

W końcu trochę się odkułem finansowo i kupiłem poleasingowego lapka z Win10.
Sprzęt z systemem kosztował mnie ~2kpln. I problemów nie mam żadnych. Co ma działać - to działa. Czasami lepiej, czasami gorzej, ale działa. Po instalacji właściwie "od strzała". Podpinam nowy sprzęt? Również działa.

A co do OSX. Regularnie co kilka tygodni napada mnie myśl, żeby znowu kupić MBP. I zawsze przed kliknięciem "kup" rezygnuję. Powód jest tylko jeden i to ten, o którym już pisałem - chciałbym pracować w ekosystemie Apple. Musiałbym wymienić mojego Androida na iP. A nie zrobię tego do czasu, gdy iP nie wyjdzie z dual simem :) Dlatego zostaję z windowsem.

aleksander

Super Perfumaniak

Post29 czerwca 2018, 09:56 - Pt

Te mityczne aktualizacje w Windows można ustawić w mniej niż pięć minut, żeby działały jak chce użytkownik.

icu

Aktywny forumowicz

Post29 czerwca 2018, 10:02 - Pt

Sądzę, że nawet w mniej niż minutę. ;)

kamolskee

Bardzo aktywny forumowicz

Post29 czerwca 2018, 22:14 - Pt

polecam szukać laptopa z procesorem przynajmniej i3, a najlepiej i5 z dopiskiem M (a nie U, bo to energooszczędne i mniej wydajne, niż Mki). Druga sprawa, najlepiej kupić z dyskiem SSD ale pewnie max 128 GB dostaniesz w takiej cenie. Ew. szukaj z większymi dyskami HDD, ale koniecznie 7200 rpm - w sumie w zupełności wystarczy. Dobrze, jakby była jeszcze karta graficzna typu Geforce z CUDA na pokładzie, ale może ta intelowska na procku Ci styknie:)

Ja mam Lenovo y510p i jestem mega zadowolony. Laptop posiada procek i5M, do tego karte graficzną GF z technologią CUDA, co przydaje się chociażby do renderingu. Nie mam natomiast dysku SSD, a hybrydowy 5400rpm z 8GB SSD cache i nie jest wcale źle, nie odczuwam żadnych problemów typu spowolnienie w pracy itp. Jedyne czego mi brakuje na tym 15 calowym ekranie lapka to lepszej rozdzielczości, bo mam jedynie HD+ a nie FULLHD, no ale za te pieniądze które wydałem (2700 zł za nówkę) to i tak nieźle.
Bentley inaczej niż w motoryzacji, zaskakuje mnie pozytywnie nie tylko jakością, ale też ceną :)

Machiavelli

Aktywny forumowicz

Post06 lipca 2018, 15:58 - Pt

Panowie, wielkie dzięki za Wasze wsparcie. Co prawda byłem już zdecydowany na macOS, więc porównywanie różnych systemów było dla mnie zbędne, ale Wasze argumenty na pewno przydadzą mi się, jak zachce mi się przesiąść z macOS na coś innego.
Szczególne podziękowania dla kolegi Mirx, który pomógł mi zawęzić poszukiwania.

Co do mojego wyboru, to ostatecznie zdecydowałem się na Macbooka Pro 13" z i5. Udało mi się "upolować" praktycznie nieużywaną sztukę z 2017, dzięki czemu w razie czego mogę wciąż liczyć przez kilka miesięcy na gwarancję, a i przez kilka lat jestem spokojny o aktualizację systemu. Poza drobnymi problemami przy instalacji systemu (dzięki czemu miałem już okazję wypróbować apple support :D) na razie wszystko śmiga wyśmienicie, więc mogę się skupić na poznawaniu nowego "środowiska".

PS. Ten gładzik to poezja ;)
„Elegancja jest niemożliwa bez perfum. To skryte, niezapomniane, ostateczne akcesoria.” - Gabrielle Coco Chanel

Zapraszam na The Elegance of Scent - blog o perfumach i szeroko rozumianej perfumerii.

aleksander

Super Perfumaniak

Post09 lipca 2018, 10:25 - Pn

Z macOS nie będziesz się chciał przesiąść na nic innego.
Poprzednia stronaNastępna strona

• Reklama

Powrót do Gadki na dowolne tematki ;-)