Teraz jest 11 grudnia 2018, 19:19 - Wt

• Reklama

Jaki laptop?

Czyli miejsce na dyskusje na tematy pozaperfumowe
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

aleksander

Super Perfumaniak

Re: Jaki laptop?

Post25 czerwca 2018, 17:17 - Pn

Machiavelli, to musi być macOS?
Jest kilka dystrybucji linuksowych, które naśladując system Apple, przeskoczyło go pod względem wizualnym,
co zresztą nie jest takie trudne, bo macOS mentalnie jest jeszcze w roku 2000, a obsługa jest bardzo zbliżona.

Machiavelli

Aktywny forumowicz

Post25 czerwca 2018, 17:30 - Pn

Pytanie na czym to naśladowanie polega? Dla mnie macOS, oprócz tego że pozwoli mi po prostu poznać ten system i jego programy, ułatwi mi też obsługę bloga (z Win nie mam jak ocenić, czy strona dobrze wygląda również na macOS) oraz studiowanie, jako że mam sporo projektów, a w grupie projektowej często są osoby pracujące na "makach". Nie raz marnowałem po kilka godzin, bo albo czcionki inne, albo format tabel/wykresów się "rozjeżdża" albo jakieś elementy graficzne bloga się inaczej wyświetlały. Domyślam się, że w takich przypadkach Linux raczej mi nie pomoże?
„Elegancja jest niemożliwa bez perfum. To skryte, niezapomniane, ostateczne akcesoria.” - Gabrielle Coco Chanel

Zapraszam na The Elegance of Scent - blog o perfumach i szeroko rozumianej perfumerii.

aleksander

Super Perfumaniak

Post25 czerwca 2018, 17:52 - Pn

Powiedz mi, o jakie tabele i wykresy chodzi? W aplikacjach desktopowych czy internetowych?

Do oceny wyglądu strony w różnych systemach operacyjnych, urządzeniach i rozdzielczościach,
są odpowiednie aplikacje w sieci. Część z nich jest darmowa.
Elementy bloga rozjeżdżały się przez to, że Safari inaczej, czyli niezgodnie ze specyfikacją W3C, je renderuje.
I jest to wada, a nie zaleta.

Większość, o ile nie wszystkie, programy z systemu Apple mają swoje darmowe odpowiedniki.
Darmowe, nie oznacza gorsze. (Najczęściej)

Mirx

Aktywny forumowicz

Post25 czerwca 2018, 18:13 - Pn

Dziwne rzeczy piszesz, Aleksander. System operacyjny to trochę więcej niż wygląd przycisków. Dla wielu ludzi znaczenie ma stabilność, bezpieczeństwo, zarządzanie barwami, wsparcie producenta oraz dostępność profesjonalnego oprogramowanie. Nie chcę wdawać się w dyskusję, bo ani to odpowiednie forum, ani nie widzę sensu. Naprawdę nie ma co porównywać Linuxa do komercyjnych systemów operacyjnych. Na MacOS pracuję codziennie (a nie bawię się) od 14 lat. Wcześniej też używałem Maka. Mam prawie codzienne porównanie z Windowsem i od czasu do czasu z różnymi Linuxami.

Mac to zdecydowanie dobry wybór. Niestety, budżet kolegi jest według mnie trochę za mały.

aleksander

Super Perfumaniak

Post25 czerwca 2018, 18:31 - Pn

Dziwne rzeczy piszesz, Aleksander.
Wskażesz te najdziwniejsze?
Dla wielu ludzi znaczenie ma stabilność, bezpieczeństwo, zarządzanie barwami, wsparcie producenta oraz dostępność profesjonalnego oprogramowanie.
Wszystkie wymienione cechy, linuks posiada.
Nie chcę wdawać się w dyskusję, bo ani to odpowiednie forum, ani nie widzę sensu.
A jednak się wdajesz.
Naprawdę nie ma co porównywać Linuxa do komercyjnych systemów operacyjnych.
Czyli uważasz, że nie ma komercyjnych systemów linuks? Ależ są.
Napisz w czym macOS jest lepszy.

Machiavelli

Aktywny forumowicz

Post25 czerwca 2018, 18:51 - Pn

aleksander napisał(a):Powiedz mi, o jakie tabele i wykresy chodzi? W aplikacjach desktopowych czy internetowych?

Choćby te generowane z podstawowych narzędzi desktopowych jak Word/Pages. Owszem, zawsze da się jakoś sobie z tym poradzić, ale to zajmuje czas i rodzi tylko dodatkowe trudności (znaleźć odpowiedni konwerter, pobrać, przetestować, poszukać odpowiedników czcionek etc. - jak się robi to z innymi ludźmi, to jeszcze dochodzi czas na konsultacje). A skoro mogę się ich pozbyć niejako przy okazji, bo jak pisałem, głównym powodem jest zwykła ciekawość i chęć spróbowania przesiadki na macOS, to czemu kombinować?

Zawsze wychodziłem z założenia, że sprzęt powinien życie ułatwiać. A jak widzę, jak się ludzie "motają" i tracą czas przez technologię, to zawsze jest mi ich szkoda. Sam wolę sięgać po takie rozwiązania, które są możliwie proste i dostosowane do moich kompetencji, nawet jeśli mają swoje wady - zwyczajnie mają mi pomagać, a nie rodzić nowe wyzwania.
„Elegancja jest niemożliwa bez perfum. To skryte, niezapomniane, ostateczne akcesoria.” - Gabrielle Coco Chanel

Zapraszam na The Elegance of Scent - blog o perfumach i szeroko rozumianej perfumerii.

aleksander

Super Perfumaniak

Post25 czerwca 2018, 19:06 - Pn

Machiavelli napisał(a):
aleksander napisał(a):Powiedz mi, o jakie tabele i wykresy chodzi? W aplikacjach desktopowych czy internetowych?

Choćby te generowane z podstawowych narzędzi desktopowych jak Word/Pages.
No tak, tutaj różnice zawsze będą.

Jeśli jesteś ciekawy macOS to jasne, dlaczego masz nie sprawdzić.

sulek

Forumowicz

Jaki laptop?

Post25 czerwca 2018, 19:24 - Pn

No to się uśmiałem. Porównanie Linuxa i osx. Oczywiście - osx bazuje na linuksie.
Ale porównanie... To jak porównanie nowego auta z salonu z tym samym, ale w wersji "zrób to sam". Nie spotkałem jeszcze Linuxa, który byłby bezobsługowy. Zawsze były jakieś problemy z peryferiami, sterownikami, starszym sprzętem, konfiguracją i tak dalej...

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka

Mirx

Aktywny forumowicz

Post25 czerwca 2018, 19:48 - Pn

No właśnie. Kolega Aleksander trochę upraszcza... Tez się uśmiechnąłem.

Jeśli idzie o MacOS (wcześniej zwanym Mac OS X), bazuje on na systemie NextStep, który z kolei zawiera elementy Unixa BSD. Akurat z Linuxem MacOS ma mniej wspólnego. Btw, Nexta tez miałem okazję używać.

aleksander

Super Perfumaniak

Post25 czerwca 2018, 22:02 - Pn

To napiszcie panowie, z czego żeście się tak uśmiali, to się razem pośmiejemy.
A co niby upraszczam?

slawekwch

Forumowicz

• Ostrzeżenia: 1

Post25 czerwca 2018, 22:43 - Pn

aleksander napisał(a):Napisz w czym macOS jest lepszy.

W tym, że jest poważnie traktowany przez twórców najpopularniejszego oprogramowania w odróżnieniu od linuxa, gdzie albo musisz używać półproduktów, albo ostatecznie kończysz z tym, że i tak na osobnej partycji stawiasz windowsa, żeby móc "od czasu do czasu" z czegoś korzystać. Na linuksie nie masz ms office, photoshopa, tony softu dla konkretnych branż, z którego prawie każdy korzysta na co dzień w pracy. Do tego dochodzą cały czas problemy ze wsparciem sprzętu - ostatnio instalując minta system nie był w stanie wykryć mi karty sieciowej. 2018 rok, a żeby zainstalować system potrzebujesz drugiego laptopa, żeby pobierać brakujące pakiety. Dalej problemy z konfiguracją drukarki sieciowej i tak na instalację samego systemu traci się kilka godzin. Dalej pojawiały się problemy z odtwarzaniem wideo, artefakty nawet przy odtwarzaczu youtuba. Stwierdziłem, że linux jest dobry, jeśli ktoś nie szanuje swojego czasu i pobrałem znowu windowsa.

Do tego dodaj hermetyczną społeczność, która nie jest przyjazna dla przeciętnych użytkowników, rozwiązywanie większości problemów sprowadzające się do wpisywania magicznych zaklęć w terminalu, co dla przeciętnej osoby jest nie do przebrnięcia i jest też niebezpieczne, bo ktoś może dla "hehe żartu" kazać komuś wpisywać "rm -rf" itp. i przeciętna osoba nie ma pojęcia co robi.

Czy linux ma zalety? Ma całe mnóstwo, tylko dopóki tak podstawowe elementy zawodzą to linux nadal może, jak sam napisałeś, udawać mac osa czy windowsa wyglądem, pod spodem nadal będąc linuxem. Jeśli przemalujesz malucha na czerwono to nie staje się on ferrari tylko nadal jest maluchem. To się raczej nie zmieni, bo nikt nie ma w tym interesu.
http://perfuforum.pl/viewtopic.php?p=539073 - Stragan - Odlewki Invictus Aqua, Prada L'Homme, Ultra Male, Ultra Zest i inny mainstream - Chanel, Dior, itp.

sulek

Forumowicz

Jaki laptop?

Post26 czerwca 2018, 04:53 - Wt

W czym osx jest lepszy? Działa.

aleksander

Super Perfumaniak

Post26 czerwca 2018, 16:53 - Wt

slawekwch napisał(a):
aleksander napisał(a):Napisz w czym macOS jest lepszy.

Czy linux ma zalety? Ma całe mnóstwo, tylko dopóki tak podstawowe elementy zawodzą to linux nadal może, jak sam napisałeś, udawać mac osa czy windowsa wyglądem, pod spodem nadal będąc linuxem. Jeśli przemalujesz malucha na czerwono to nie staje się on ferrari tylko nadal jest maluchem. To się raczej nie zmieni, bo nikt nie ma w tym interesu.

Linuks nie musi niczego udawać.
Obecnie, to najnowocześniejszy, najszybciej rozwijający się system operacyjny na świecie.

sulek

Forumowicz

Jaki laptop?

Post26 czerwca 2018, 19:06 - Wt

Super. Tyle, że nie działa o ile się w nim nie pogrzebie.

aleksander

Super Perfumaniak

Post27 czerwca 2018, 08:30 - Śr

Weź losowe forum i losowego użytkownika, który chce skrytykować Linuksa.
Co przeczytasz? Że nie mógł zainstalować karty sieciowej i drukarki.

Na większości komputerów z ostatnich lat, Linuks instaluje się w taki sam sposób co Windows, czy macOS.
Jeśli jakiś producent nie zadbał o sterownik, brany jest sterownik linuksowy.
W czasie użytkowania systemu, korzystasz z terminala w takim samym stopniu co w macOS i Windows,
możesz, ale nie musisz.

Linuks nie jest wolniejszy, mniej stabilny czy mniej bezpieczny, wręcz przeciwnie.
Ostatni argument, czyli wygląd też już jest przegrany, bo część dystrybucji ma szatę graficzną
na wyższym poziomie niż system Apple.

slawekwch

Forumowicz

Post27 czerwca 2018, 10:52 - Śr

Tak tak, wejdź na dowolne forum i każdy użytkownik linuksa będzie Ci wpierał, że Twoje problemy nie istnieją, a gdy podajesz konkrety (w odróżnieniu od użytkowników linuksa) o niedziałającym sprzęcie to oczywiście Twoja wina, albo wina producentów sprzętu, albo wszystkich dookoła (tylko dziwnym trafem na windowsie i maku tych problemów po prostu nie ma).
Oczywiście linuks jest najlepszy, wszystko działa, wszystko najlepiej wygląda, nie brakuje żadnego softu i dlatego korzysta z niego cały 2% użytkowników komputerów.
http://perfuforum.pl/viewtopic.php?p=539073 - Stragan - Odlewki Invictus Aqua, Prada L'Homme, Ultra Male, Ultra Zest i inny mainstream - Chanel, Dior, itp.

aleksander

Super Perfumaniak

Post27 czerwca 2018, 12:24 - Śr

Oczywiście linuks jest najlepszy, wszystko działa, wszystko najlepiej wygląda, nie brakuje żadnego softu i dlatego korzysta z niego cały 2%
domowych
użytkowników komputerów.

slawekwch

Forumowicz

Post27 czerwca 2018, 12:38 - Śr

Nie, nie domowych, wszystkich desktopów:
https://netmarketshare.com/linux-market-share
zakładam, że masz lepsze dane, więc poproszę
Linux poza zastosowaniami domowymi średnio nadaje się do czegokolwiek, bo nie ma na niego oprogramowania, którego używają ludzie w swojej pracy.

aleksander

Super Perfumaniak

Post27 czerwca 2018, 13:54 - Śr

slawekwch napisał(a):Linux poza zastosowaniami domowymi średnio nadaje się do czegokolwiek [...]
Gdyby odliczyć superkomputery, komputery dla wojska, NASA, giełdy, instytucji finansowych i banków,
urządzeń medycznych, pomiarowych, większość serwerów, routerów, stacji roboczych do efektów specjalnych
w filmach, systemów wbudowanych, na przykład w odtwarzaczach muzycznych, miliardy urządzeń mobilnych
z systemem Android, komputerów i laptopów dla programistów, to właściwie mógłbym przyznać Ci rację.

sulek

Forumowicz

Jaki laptop?

Post27 czerwca 2018, 14:01 - Śr

Linux właśnie średnio nadaje się do domu. Bo w domu nie ma zaplecza ludzi, którzy skonfigurują, nastawią, naprawią i sprawią, że da się z niego korzystać.

Poprzednia stronaNastępna strona

• Reklama

Powrót do Gadki na dowolne tematki ;-)