Teraz jest 22 lipca 2018, 13:49 - N

• Reklama

Kolory a zapachy?

Czyli miejsce na dyskusje na tematy pozaperfumowe
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

Sierota

Forumowicz

Kolory a zapachy?

Post24 sierpnia 2011, 12:43 - Śr

Czy utożsamiacie kolory z określonymi zapachami pachnideł i jeżeli tak, to jakie z jakimi.

Przykładowo dla mnie Chanel Egoiste najlepiej łączy się z kolorem czarnym lub białym. Davidoff Zino z brązowym i najlepiej podchodzi mi pod brązową sztruksową marynarę, Terre D'Hermes z głębokim granatem zwanym navy i marynara jednorzędową, Gucci Pour Homme najlepiej podchodzi mi pod dwurzędowy garnitur ciemnobrązowego koloru, a Dior Eau Sauvage z bielą i szarością i najlepiej podchodzi pod dwurzędowy gang w tenis w odcieniach szarości...To tyle z mojej strony tytułem zachęty ;)

domurst

Perfumaniak

Re: Kolory a zapachy?

Też się kiedyś nad tym zastanawiałem. Niekiedy jest tak, że nie ma czasu wcześniej pomyśleć czym się spsikam i robię to w biegu tuż przed wyjściem. Mimo że mam ochotę użyć danego zapachu to ostatecznie rezygnuję, bo gryzie się z moim ubiorem...
Luksus dla mnie - piękna kobieta u boku, perfumy i dobre espresso

Opium dla mas - blog o męskich perfumach
Fragrantica PL - mój profil

Sierota

Forumowicz

Po wiele zapachów sięgam intuicyjnie, jak m.in. po te wyżej wymienione, ale dobór zapachu pod n.p. marynarę w kratkę lub kratę wymaga już nieco zastanowienia.

Dla mnie istnieje ścisły związek koloru i zapachu, choć nie potrafie tego racjonalnie wytłumaczyć a im bardziej złożony jest zapach tym bardziej ograniczona paleta kolorow pod jaki "podchodzi". Coś jest na rzeczy.
Pachnidła z suchym, lub jak kto woli, pieprzowym drydown'em pasują mi jedynie pod biały kolor ( przykładowo białą koszule ).

fqjcior

Właściciel forum/Administrator

Ciekawe zagadnienie. Zgadzam się, że istnieje jakiś związek pomiędzy zapachem a kolorem, i szerzej między nim a garderobą. Sam zauważam u siebie, że nie każdy zapach wydaje mi się odpowiedni do każdego stroju, jednak jako że z natury rzeczy jestem też testerem perfum, nie mogę się tak ograniczać.

Silne skojarzenia mam następujące:

biel - Prada Infusion d' Homme

brąz - Gucci PH (wiem - ciecz jest brązowa i to pewnie dlatego, ale jest to też zapach drzewny, a więc jednak brąz :) )

zieleń - jakikolwiek zapach wetiwerowy

czerń - perfumy kadzidlane

czerwień -przyprawowce

niebieski - zapachy wodne (proste skojarzenie)
http://perfumowyblog.com. ...bo zapach ma znaczenie...
http://perfumaniac.wordpress.com...because scent matters...

belor

Post24 sierpnia 2011, 12:44 - Śr

Zdecydowanie tak. Kolor to pierwsza rzecz, którą widzę po wąchaniu zapachu. Jest to na tyle wyraziste, że aż nieco dziwne, niemniej dla mnie zapachy mają swoje kolory. Zdarza się, że konkretnej woni nie jestem w stanie przypisać żadnej barwy, ale bardzo rzadko. Lubię zapachy z zielenią, czerwienią i czarnym. Oczywiście nie koniecznie wszystko na raz w jednym aromacie ;)

edit
Właśnie spojrzałem na posta fqjciora - bardzo podobnie to odczuwam do ciebie, pewnie są jakieś drobne różnice, ale gdybym miał zdefiniować to byłoby bardzo blisko właśnie do takiej formuły jak podałeś.

pirath

Super Perfumaniak

heh fqjciorze, uprzedziłeś mnie... mam bardzo podobne odczucia jeśli o ich zestawienie z konkretnymi kolorami...
a ambrowe i słodkie pachnidła pachną dla mnie kolorem żółtym

pewnie można to podciągnąć pod jeszcze inną zależność:
zapachy ciepłe - ciepłe barwy i odwrotnie... w podobny sposób tłumaczy się ludziom niewidomym od urodzenia kolory...

fqjcior

Właściciel forum/Administrator

ambra i żółty - owszem :)

Co do teorii temparatura koloru - temparatura zapachu - coś jest na rzeczy :)
http://perfumowyblog.com. ...bo zapach ma znaczenie...
http://perfumaniac.wordpress.com...because scent matters...

Sierota

Forumowicz

Post24 sierpnia 2011, 12:45 - Śr

fqjcior napisał(a):Sam zauważam u siebie, że nie każdy zapach wydaje mi się odpowiedni do każdego stroju

Pełna zgoda. Nie każdy. Okoliczności wymuszją odpowiedni strój, a ten odpowiedni zapach.

Swego czasu kupiłem Dunhill EDT i po kilku aplikacjach odstawiłem, bo nie pasował pod żaden ubiór i bywał męczący do chwili, gdy nie założyłem skórzanej kurtki. To był przysłowiowy strzał w 10-kę.

Cookie13

Sensei Perfuforum

Mnie natomiast Infusion D'Homme - Prada, kojarzy się z kolorem seledynowym, ale skojarzenie fqjcior'a z bielą jestem w stanie zrozumieć przez wzgląd na swoistą " czystość " tego zapachu. Z kolei mój kochany Encre Noire kojarzy mi się nie tyle z czernią, co po prostu z mrokiem i nocą jako takimi.

Sierota

Forumowicz

Encre Noire "zakładam" jedynie pod czarne ciuchy albo białą koszule, ale w chłodne i dżdżyste dni i komponuje się na 100%.

Cookie13

Sensei Perfuforum

Dokładnie. Chyba jeszcze nigdy nie nałożyłem Czarnego Atramentu za dnia. Natomiast stwierdziłem, że bardzo dobrą projekcję wykazuje także w pogodne, letnie noce.

• Reklama

Powrót do Gadki na dowolne tematki ;-)