Teraz jest 18 października 2018, 20:05 - Cz

• Reklama

Kawa

Czyli miejsce na dyskusje na tematy pozaperfumowe
  • Reklama

• Autor
  • Wiadomość

eduardo

Aktywny forumowicz

Re: Kawa

Post30 września 2018, 11:08 - N

Już kiedyś zastanawiałem się czy nie podjechać do palarni kawy w Gdańsku. Muszę się w końcu wybrać.

d16z5t

Forumowicz

Post30 września 2018, 11:15 - N

Ja polecam palarnie z Wrocławia Etno Cafe i ich kawy. Ocenie piję Yellow burbon i Colombia Medelin i są na wysokim poziomie :)

WiesiuWojnar

Forumowicz

Post30 września 2018, 11:37 - N

Kawę zacząłem pić stosunkowo niedawno, bo 2-3 lata temu i tak naprawdę w tym roku dopiero regularnie. Oczywiście zaczęło się od jakiś rozpuszczalnych i tym, co rodzice mieli w szafce 8-) Ostatnio postanowiłem wejść na wyższy poziom zabawy i zakupiłem sobie taki oto zestaw:
Obrazek

Młynek oczywiście po babci ;) Kawy ziarniste, które wybrałem to: Espresso Royale 100% Arabica - przyjemna o małej kwasowości i czekoladowym aromacie i India Kapi Royal 100% Robusta, która w skali mocy ma 6/5 i naprawdę działa na mnie ta dawka kofeiny :lol: zapach to dla mnie ziemia z opalonym drewnem. Smak cięższy, ziemnisty, ale dobry ;)
Kawy pijam ze spienionym, ciepłym mlekiem w dobrze zbilansowanej proporcji.
Z kawiarką mam do czynienia pierwszy raz, ale ten sposób zaparzania mi pasuje. Popełniłem tylko błąd przy zakupie, bo kupiłem wielkość 1 espresso, a przydałoby się jednak więcej.

Zakupy robiłem na http://www.swiezopalona.pl i bardzo polecam. Dużo wybór kaw z datami, kiedy były wypalane, opisami i kategoriami typu: moc, kwaskowatość. Wszystko dobrze zapakowane. Posiadają również herbaty w liściach.

Bendigo

Bardzo aktywny forumowicz

Post30 września 2018, 12:26 - N

Jeśli używasz młynka elektrycznego, który tnie ziarno, miel kawę impulsowo, aby jej nie przegrzać (traci się w ten sposób cenne olejki eteryczne).

Mirx

Aktywny forumowicz

Post30 września 2018, 12:34 - N

@WiesiuWojnar: Taki młynek może zrujnować smak najlepszej kawy. Nawet tani, żarnowy ręczny młynek sprawdzi się lepiej. Zdecydowanie zacząłbym od tego.

grembi

Kawa

Post30 września 2018, 12:37 - N

Kawy nie piję ale uwielbiam jej zapach :-)

turbosnail

Hiper Perfumaniak

Post30 września 2018, 13:22 - N

mój zestaw (przejściowy póki co):
https://www.coffeedesk.pl/product/5097/ ... ek-Reczny#
https://viacaffe.pl/kawiarki/115-kawiar ... -6-tz.html
kawy dallmayah, parana, ostatnio coraz częściej z palarni

i żadne mleczka/śmietanki/cukry

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

WiesiuWojnar

Forumowicz

Post30 września 2018, 13:44 - N

Tak, zdaje sobie sprawę, że taki młynek może zepsuć smak kawy, ale nie byłem w stanie zainwestować jeszcze 200-300 zł na solidny młynek ;) Sam muszę dojść do tej "idealnej" kawy, bo jakbym miał zaczynać od najlepszych młynków, idealnej temperatury wody do kawiarki, idealnego zmielenia przy konkretnym ziarnie, to gdzie to dążenie do doskonałości i szukanie tego najlepszego smaku? 8-)
@Mirx, polecasz jakiś konkretny model?

lukesho

Moderator

Post30 września 2018, 16:07 - N

Jak Ci szkoda 3 stów to kup np. Hario Skerton (ręczny), za 150 zł. Sam się na niego czaję w niedalekiej przyszłości ;) W sumie najważniejsze, aby był żarnowy, a nie ostrzowy. Reszta to kwestia gustu i pieniędzy.

Ja z kolei skorzystałem z wczorajszej promocji na mkfresh.pl + voucher, który dał mi brat i kupiłem łącznie 7 różnych kaw (ok. 2 kg) za 90 zł :)

eduardo jak nie lubisz kwaśnych kaw, to unikaj kaw afrykańskich (Etiopia) i celuj w te z Ameryki Południowej (Brazylia, Chile), są bardziej czekoladowe/karmelowe.

Mirx

Aktywny forumowicz

Post30 września 2018, 17:06 - N

@WiesiuWojnar: Nie znam się na tyle, by polecać jakiś konkretny model. Jeden z moich kolegów namawiał mnie na Comandante, ale jak zobaczyłem cenę, to oniemiałem. Takich potrzeb nie mam, bo i tak młynka używam sporadycznie. Codziennie korzystam z automatu Jura S90. Do aeropresu kupiłem za grosze (€17) Cooko na Amazonie.

Polecam Ci forum forum.wszystkookawie.pl.
Ostatnio edytowano 30 września 2018, 18:12 - N przez Mirx, łącznie edytowano 1 raz

ŁukaB

Aktywny forumowicz

Post30 września 2018, 18:09 - N

Ja ze swojej strony mogę polecić na początek zabawy z kawą, młynek elektryczny Severin KM 3873. Chyba najtańszy z młynków elektrycznych, który przyzwoicie mieli (cieżko utrzymać porządek, bo zmielona kawa jest wszędzie wokoło.
Jak nie macie tyle funduszy na młynek, kupcie ręczny. Na Aliexpress są w miarę zgrabne żarnowe młynki, a jak w Polsce to jakiegoś Hario (fajnie mieli, a nie rujnuje kieszeni). W zeszłym roku na Black Friday w coffedesk kupiłem znajomemu Hario Mini Mill Slim za 88 zł. Do dzisiaj używa z zadowoleniem.

Jak ktoś lubi bardziej "lekką" kawę, polecam z całego serca aeropress. Towarzyszy mi na każdym wyjeździe (plus młynek RHINOWARES, który idealnie się mieści do aeropressu), a nawet od czasu do czasu w pracy używam, bo ile można pić "służbową" kawę automatycznego ekspresu :lol:

A na forum wszystkookawie uważajcie... będą Was namawiać na młynek za przynajmniej 5 tysięcy, sita do przesiewania kawy, itp. 8-)

gilbert

Perfumaniak

Post30 września 2018, 20:35 - N

Co do młynków - używam elektrycznego Boscha, i ostatnie co o nim bym powiedział to jest to, że masakruje smak kawy... a trochę lat już jednak kawę piję, i z najróżniejszych miejsc/sprzętów itd. miałem okazję jej próbować..
Myślę, że dla kogoś, kto po prostu lubi napić się dobrej kawy, w domowych warunkach, nie jest żadnym freakiem, jest to w 100% wystarczający sprzęt. Masa ' kawoszy ' i tak piję zalewaje z gotowej mielonki ... :)

Zastanawiam się, czy Panowie powyżej, w ślepym teście, odróżniliby kawę zmieloną młynkiem żarnowym vs. elektrycznym... :)

turbosnail

Hiper Perfumaniak

Post01 października 2018, 08:11 - Pn

różnice w młynkach i innych akcesoriach są. im lepszy sprzęt, tym większe da się zauważyć różnice.

w pracy mam jeszcze taką kawiarkę:
https://swiezopalona.pl/produkt/733/GAT ... lektryczna
mimo tej samej kawy, tego samego młynka, niestety kawa nie smakuje tak samo (gorzej) jak ta z domowej kawiarki
bawiłem się też trybami mielenia - różnice są duże

Mirx

Aktywny forumowicz

Post01 października 2018, 08:23 - Pn

Ja myślę, że nie ma co kruszyć kopii o to, czy ktoś wyczuwa różnice, czy nie. Mój tata przez całe życie pił kawę mieloną w młynku ostrzowym, zalewaną wrzątkiem i inna mu nie smakowała. Czuł różnice, ale na niekorzyść, gdy byliśmy w kawiarni i dostawał napar z porządnego ekspresu na kolby.
Różnice w smaku naparu w zależności od stopnia zmielenia są w mojej ocenie ewidentne i na początek, @Gilbert, radzę spróbować zabawy z Aeropresem. Tam młynek ostrzowy sprawdza się najgorzej. Niestety, nawet w młynku żarnowym powstaje pył, więc jeśli się go nie odsiewa, to i tak smak jest zmieniony. Dla mnie jest to zmiana na niekorzyść. W automacie zmiany grubości przemiału też są odczuwalne. Im kawa lepsza, tym to wszystko jest bardziej ewidentne. W przypadku niektórych kaw nie ma się co starać, bo i tak efekty będą mizerne – z gówna bicza nie ukręcisz. Takie są moje szczere odczucia, ale jak powiadam, nie zamierzam się licytować. Na dobrą kawę chodzę do kawiarni, bo zakup naprawdę dobrego sprzętu na razie wstrzymałem.

Bendigo

Post01 października 2018, 09:48 - Pn

Jaki by nie był młynek, kawa zleżała nie będzie tak smakować jak świeżo palona.

gilbert

Perfumaniak

Post01 października 2018, 12:05 - Pn

Jasne, wiele czynników pewnie ma wpływ, nie zaprzeczam.
Ja aktualnie jadę na zestawie - młynek elektryczny Bosch, i French Press marki Bodum. Kawy rotacyjnie, za każdym razem biorę tam coś innego, żeby popróbować nowości. W domowych warunkach, tak jak wspominałem, efekty są dla mnie zadowalające, przy niewielkim wkładzie finansowym w to wszystko.
Pije zazwyczaj małą czarną, lubię ewentualnie dodać czasem cynamonu.

marg-o123

Forumowicz

Post02 października 2018, 11:28 - Wt

WiesiuWojnar napisał(a):Kawę zacząłem pić stosunkowo niedawno, bo 2-3 lata temu i tak naprawdę w tym roku dopiero regularnie. Oczywiście zaczęło się od jakiś rozpuszczalnych i tym, co rodzice mieli w szafce 8-) Ostatnio postanowiłem wejść na wyższy poziom zabawy i zakupiłem sobie taki oto zestaw:

Młynek oczywiście po babci ;) Kawy ziarniste, które wybrałem to: Espresso Royale 100% Arabica - przyjemna o małej kwasowości i czekoladowym aromacie i India Kapi Royal 100% Robusta, która w skali mocy ma 6/5 i naprawdę działa na mnie ta dawka kofeiny :lol: zapach to dla mnie ziemia z opalonym drewnem. Smak cięższy, ziemnisty, ale dobry ;)
Kawy pijam ze spienionym, ciepłym mlekiem w dobrze zbilansowanej proporcji.
Z kawiarką mam do czynienia pierwszy raz, ale ten sposób zaparzania mi pasuje. Popełniłem tylko błąd przy zakupie, bo kupiłem wielkość 1 espresso, a przydałoby się jednak więcej.

Zakupy robiłem na http://www.swiezopalona.pl i bardzo polecam. Dużo wybór kaw z datami, kiedy były wypalane, opisami i kategoriami typu: moc, kwaskowatość. Wszystko dobrze zapakowane. Posiadają również herbaty w liściach.

Już tam buszuję... zaraz będą pierwsze zakupy :D :lol:

NIE CYTUJ ZDJĘĆ !
"Zapach jest językiem, który nie potrzebuje słów" - Jacques Polge.

hrhrhr

Aktywny forumowicz

• Ostrzeżenia: 1

Post02 października 2018, 11:56 - Wt

ej chłopaki, a jaką polecicie DOBRĄ ROZPUSZCZALNĄ? ;)

WiesiuWojnar

Forumowicz

Post02 października 2018, 13:40 - Wt

@Marg-o123, daj znać, co tam ustrzeliłaś ;) Podzielę się trochę januszerstwem. Jeśli zapiszecie się do newslettera to dostaniecie kod -20zł przy zakupie za 200zł. Lub kod na -5%: Kup5procentTaniej2563, ale nie wiem, jak długo będzie działał i czy nie jest indywidualny.

Lucjan

Moderator

Post02 października 2018, 15:27 - Wt

hrhrhr napisał(a):ej chłopaki, a jaką polecicie DOBRĄ ROZPUSZCZALNĄ? ;)

Spróbowałem dwóch odmian Jacobsa - Barista Edition , znawca ze mnie żaden , ale smakowało :)
Poprzednia stronaNastępna strona

• Reklama

Powrót do Gadki na dowolne tematki ;-)